[Çözüldü] Mesa Sürücüsü yükleme

Başlatan don_joganss, 19 Aralık 2018 - 19:31:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

don_joganss

Selamlar,  AMD Radeon HD 7670M ekran kartım mevcut. Mesa sürücüleri 18.04 için nasıl yükleyebilirim. Muhtemelen konu açılmıştır ama bulamadım. Şimdiden teşekkürler...
''Belki hiçbir şey yolunda gitmedi; ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!"

gecegezen

mesa sürücüleri zaten kernel bile birlikte geliyor kısaca hiç bir şey yapmana gerek yok.

Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

lnxdev

Normalde amd ekran kartınız var ise kernel otomatik radeon sürücüsünü seçiyor. Eğer amdgpu sürücüsüne geçmek istiyorsanız paylaştığım forum için bağlantıdan yapabilirsiniz. Fakat ekran kartınızın mimarisi GCN 1. GCN 1 mimarilerde açık kaynak amdgpu sürücüsü deneme aşamasındadır o yüzden amdgpu sürücüsünün performanslı olmasını beklemek uygun olmaz sorumluluk size aittir.

Radeon yerine amdgpu sürücüsü kullanma

don_joganss

Yani sorum şu şekilde aslında internetten bazı kaynaklarda steam de falan oyun oynamak için;

sudo add-apt-repository ppa:paulo-miguel-dias/pkppa

bu ppa eklenirse eğer 18.0.5 ten 18.3.2 ye geçebileceğim söyleniyor. Bu steam oyunlarında falan gayet iyi bir performans veriyormuş. Şu andaki mesa sürücümün sürüm kodu ise 18.0.5 yani varsayılan olarak gelen sürüm. Siz ne tavsiye edersiniz bu ppa'yı eklemelimiyim ?

glxinfo | grep "OpenGL version"
OpenGL version string: 3.0 Mesa 18.0.5
''Belki hiçbir şey yolunda gitmedi; ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!"

gecegezen

ben o ppa'yı pek tanımıyorum ama daha güncell versiyonları veya deneysel bazı özellikleri açmak için bu şekilde kişisel depolar (ppa) çıkabiliyor tabi bu depolar kimlerin olduğunu veya ne kadar kullanıldığına göre değişir böyle bir yorum yaptım çünkü ben bu ppa'yı pek denk gelmedim kullanıp kullanmamak size kalmış biraz bence.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw