Dual-Boot Elementary Os kurulumu GRUB sorunu

Başlatan zaoms, 13 Aralık 2018 - 15:18:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zaoms

Merhabalar, cihazıma Windows 10 yanında Dual-Boot olarak Elementary os v5 kurmak istiyorum. Kurulumda iki farklı disk kullanıyorum yani Windowsun ve Elementaryin olduğu diskler ayrı olacak. Bootable usb üzerinden live elementarye giriyorum, kuracağım diski seçip kurulumu tamamlıyorum. Başarılı kurulumdan sonra sistem yeniden başlatmamı istiyor, yeniden başlatma sonrası GRUB menüsü geliyor ve Grub Minimal Bash-like line editing supported hatası alıyorum. rEFInd kurdum fakat refindde ubuntu seçince yine grub ve aynı hata geliyor. Sanırım bu sorun iki farklı diske kurmamdan kaynaklı fakat çözümü bilmiyorum. Live elementary üzerinden boot repairi denedim fakat bir çözüm alamadım. Ubuntu konusunda da açıkçası acemiyim. Windowsum UEFI modunda kurulu ve GPT bölüm tablosu var. elementaryi kurarken direkt diğer diski seçerek herşeyi sil diyerek kurulumu yaptım. Manual olarak herhangi bir partition açmadım. Sanırım çözüm için elementary ve windowsun efi partitionları bir olması gerekmiş fakat bu nasıl yapılır tam olarak bilmiyorum. Cevaplarınızı bekliyorum. İyi forumlar.

gecegezen

Efi bölümlerinin bir olmasına gerek yok ben zamanında diskimde 4 efi bölümü vardı iki bu 1 ay kadar önceydi. disklerin nasıl bir şey olduğunu görebilmemiz için aşağıdaki komutun çıktılarını gönderirmisiniz.

sudo fdisk -l
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw