AMD EKRAN KARTINA DRİVER YÜKLEME YARDIM ( KAPALI SÜRÜCÜ )

Başlatan şenol, 16 Aralık 2018 - 19:59:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

şenol

selam arkadaşlar öncellikle yeni aldığım rx 580 ekran katı driverını yükleyemiyorum . driverı sitesinden indiriyorum ( kapalı sürücü ) . sonra uç birimden yüklemeyi denedim olmadı hatalar verdi . sırasıyla uç birimden neler yapmam lazım bu dosya tar olarak iniyor . tar olaraktan mı uç birimde açacaz . şimdiden herkese teşekkür ederim
cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd

gecegezen

amd kullandığım karta destek vermeyi kesmeden önceden beri açık kaynaklı sürücüleri kullanıyorum ben ama youtube baktığımda söyle bir video buldum.
https://www.youtube.com/watch?v=txellkpCCIw
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

şenol

teşekkür ederim cevap için . uç birimi dosyanın içinde açıyor benim kaçırdığım orası herhalde şimdi anladım . sonra amdgpu-pro-install yazıyor uç birime benim gördüğüm o . bunu yapmadım . biraz sonra yükleme yapacam . çok teşekkür ederim sağolun . kalın sağlıcakla

speakerXXL

RX 580, Arctic Islands serisi (GCN4.x mimarisinde) bir GPU imiş. Bu üründe herhangi bir ek sürücü kurulumuna gerek yok. Bu aygıt AMD tarafından doğrudan geliştirilme desteği verilen açık kaynak (çekirdeğin 4.7 sürümünden itibaren) amdgpu sürücüsünü kullanıyor. Bu sürücü profesyonel 3D uygulamaları haricinde tüm genel kullanımınız için oldukça yeterlidir (oyunlar dahil). 3D CAD, 3D işleme (render)  vb. profesyonel bazı uygulamalarda amdgpu-pro sürücüsü kurulabilir, haricinde ek bir işlem yapmaya gerek yok.

Leopard

Kapalı sürücüyü tavsiye etmem AMD tarafında. Mesa sürücüsü gerçekten iyi ve daha performanslı.

Gerek RADV gerek RadeonSI olsun.

şenol

arkadaşlar cevaplar için çok teşekkür ederim . kapalı sürücüyü kurdum denemek için . olmadı açık kaynaklı sürücüye geçeçem . yanlız bir sorum olacak sizlere . nvidia da x server diye control paneli çıkıyordu . amd de nereden bulacaz bu x serverı yanı control panelini . hiç bir yerde gözükmüyor kontrol paneli . teşekkürler

speakerXXL

Sanırım Amdgpu-pro için  böyle bir uygulama yok. Ama aşağıdaki komutlarla ince ayar yapabileceğiniz Radeon Profile uygulamasını kurabilirsiniz. Kapalı kaynak kodlu sürücülerle çalışır mı bilemiyorum ama açık kaynak kodlu radeon ve amdgpu sürücüleriyle çalışıyor.

sudo add-apt-repository ppa:radeon-profile/radeon-profile
sudo apt-get update
sudo apt install radeon-profile