[Arşiv][Çözüldü] İntel çift çekirdek işlemciler için hangi versiyon?

Başlatan omer, 24 Şubat 2008 - 23:21:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 16 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omer

ubuntu resmi sayfasından yapacağım indirme için bu adımı bir türlü çözemedim :

1 -  "Standard personal computer (x86 architecture, PentiumTM, CeleronTM, AthlonTM, SempronTM)"

2 -  "64bit AMD and Intel computers"

intel core2duo 6300 işlemcim var ve hangisini indireceğimi anlayamadım.  İlk seçenekte yazanı indirip kurmuştum fakat sistemi kapatırken takılma yaşıyordum.

İkinci seçenekteki versiyonu indirdiğimde ise canlı cd'yi boot edememiştim - cd doğruluğu ve yazma yanlışsızlığıma rağmen- .. lütfen bilgi veriniz..

omer

sağol, daha önce indirdiğim iso bozuktu sanırım.

Ubuntu

malzeme_muhendisi

Alıntı Yapintel core2duo 6300

Arkadaş INTEL kullanıyor ama AMD sürümü önermişsiniz. Acaba ben tüm Linux dağıtımlarını yanlış mı indirdim yoksa bir uyum sorunu olmuyor mu? :)

erenali

ben pentium dual core 1.6 ghz cpu kullanıyorum
fakat 64 bit core2duo, amd 64000 olan sürümün cd sini kurdum ve kullanıyorum.
çalışmasında sorun yok fakat, gerçek bir 64 bit gibi çalışmıyor orası ayrı ;)
ayrıca core2duo için 64 bit sürümü indir. çünki çipli işlemci kullandığın için uyumlu olur sıkıntı yaşamazsın.

Sypro

durumu genellersek eğer 32bit bi i$lemci için i386 ( x86 olarak da geçer), 64bit bir i$lemci için de amd64 ( x86-64 diye de geçer) diye geçen paketleri ya da distroları indirmek gereklidir.

not: amd64 diye geçme sebebi amd'nin 64bit e daha önce geçmesi ile alakalı bi durum.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

malzeme_muhendisi

Arkadaşlar, ben affınıza sığınan bir donanım cahili olarak birkaç soru soracağım :)

Ben İntel Core 2 Duo T5600 1.83 GHZ kullanıyorum. Bu işlemci teknik olarak 64 bitlik bir işlemci midir? Dağıtım indirirken x86-64 sınıfından mı indirmeliyim? Ayrıca 64 e 32 bit arasındaki teknik farklar tam olarak nelerdir?

Teşekkürler.

Kutadgu

Hardy ye 9 gün kala bu sabırsızlıkla şimdiden sorayım :) . sistemim 64 biti destekliyor yalnız birkaç sitede "sisteminiz ne olursa olsun 32 bit kurun çünkü henüz 64 bitler kararlı değil" diye okudum. Siz ne önerirsiniz.64 bit ubuntu kullanan arkadaşlar varmıdır? Kullanan arkadaşlar varsa sorun yaşamışlarsa bilgi verirlerse çok iyi olur.

Alıntı YapArkadaş INTEL kullanıyor ama AMD sürümü önermişsiniz.
Orada AMD yazdığına bakmayın 64 bit sistemler için onu indireceksiniz farketmez işlemci markası .

Alıntı YapBen İntel Core 2 Duo T5600 1.83 GHZ kullanıyorum. Bu işlemci teknik olarak 64 bitlik bir işlemci midir?

Intel core2 duo işlemciler 64 bit destekliyor.

hasansahin

64bit'lik sisteminize (Amd64, Amd64 X2, Intel CoreDuo, Intel Core2 Duo, Xeon, QuadCore vs vs) 32bit'lik linux kurmanız önerilir.
Aldığınız duyumlar doğrudur, ubuntu 64bit tarafında henüz çok kararlı bir yapıya ulaşamadı. Zaten 64bitlik sistemler bugün için çok ağır yükler taşıyan CAD/CAM/Grafik işistasyonlarında veya sunucu tarafında kullanılıyor. Ev kullanıcısı için 64bit winxp/vista/linux kullanmanın çok gerekli olduğunu düşünmüyorum.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.