[Çözüldü] Opensuse dosya sistemi icin yardim

Başlatan nominal, 09 Aralık 2018 - 20:32:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nominal

Öncelikle herkese iyi akşamlar. 256GB SSD Hard-Disk e "Opensuse Tumbleweed" kurmuş bulunmaktayım. Opensuse otomatik olarak Hard-Disk i 40GB-BtrFs(/), 182GB-XFS(/home) ve 16GB-Swap olarak ayırdı. Ev kullanıcısıyım ve linux ile temel olarak kullanacağım programlar Matlab, Xilinx ISE(FPGA systhensize), Eclipse based Microcontroller compiler, Qt benzeri programlardır. Dosya sistemi olarak bu partition sistemi ile problemler yaşarmıyım. 40GB root dizinin de yeterli olmadığını düşünmekteyim.Bu programları /opt dizini yerine /home dizinine yükleyebilirmiyim. Sizin tecrübelerinize göre bu dosya sistemleri nasıldır ve iki ayrı partition yerine tek partition yapmak eğer yüksek boyutlu programlar yüklenecek ise daha mı mantiklidir. Gerçi internette snapshot ve ssd kombınasyonundan dolayı BtrFs partition boyutunun yüksek olması tavsiye edilmiyor. Kafam bu bölümleme ve dosya sistemi konusunda oldukca karıştı. Şimdiden hepinize teker teker yardımlarınızdan ötürü teşekkür ederim.
Nomim@L

gecegezen

çok garip bir bölümleme olmuş kişisel görüsüm btrfs uzunca bir süre kullandım raid0 için. xfs ile hiç tecrübem olmadı maalesef ama btrfs ile bildiğim 2 sorun var. birisi parcalanma diye çevirdiğim fragment olayı ssd kullandığın için senin için bir sorun olmaz bence ikincisi ise cow'da dolayı swap dosyası gibi şeyleri desteklememesi ama sen swap bölümü kullanıyorsun zaten. Opensuse ile olan tecrübem 199* yıllara dayanıyor ve programları hiç tanımıyorum o yüzden programlar konusunda pek bir şey söylemek istemiyorum ama ben yıllarca ubuntudan hiç program silmeden sadece yükleyerek kullandım ve 20 gb hiç geçmedim üstelik meraklı birisi olduğum için bir kere iraf isimli astromoni yazılımlarını bile kurmuştum.  Hem bir sorun olursa tekrar bölümlersin home dizini yedekleyip btrfs büyütürsün diye düşünüyorum.
Ama ben olsam btrfs ve swap bırakırdım ve btrfs home ve kök ayrı subvolume olarak kullanırdım. Ama ben canı sıkıldıkta bölümleme tablosunu değiştiriyorum kafama göre :) yani benim düşünceme pek güven olmaz
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

meda

2 sene önce bahsi geçen yuvarlanan sürümü kurulumu 2-3 ay kullandım.Gündelik kullanımda son kullanıcı için ideal olan Ext4 sistem açılış kapanışı falan btrfs göre daha hızlı seri çalışıyordu. Bana göre btrfs sunucu makinelerin kullanımına daha yatkın. Kullanılacak yazılımlar çok yer kaplamaz fakat önemli olan çalışılacak dosyaların büyüklüğü sonradan mevcut bölüm büyüklüğü değiştirilebiliyor aklınızda bulunsun. Yuvarlanan sürümünde KDE ufak tefek uygulamacıklar silmeme rağmen bazı güncellemelerde yeniden yükleniyor, Bumblebee düzgün çalışmadığından kullanmaktan vazgeçmiştim.
Dikkatimi çeken bazı ayrıntılar ise sistem hızı ve kararlılığı, Yast kontrol merkezinden sistem geneline hakim olup uçbirim uğramadan istenilen ayarlamanın yapılabiliyor oluşu, "Secure Boot" açık olsa bile yükleme yapıp kullanılabilmesi diğer taraftan KDE masaüstü ortamı ile daha verimli çalışıyordu.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

nominal

Şu anda SSD disk ile çalışmasına rağmen çok aşırı takılmalar oluyor yeni kurulmuş OpenSuse Tumblewee sistemde. Güç bela System Monitor ü açtığımda çalışan process ler arasında btrfs-* adlı işlemler de mevcut. İşyerinde OpenSuse Leap 42.1 kullanmaktayım Ext4 olarak hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ext4 ün SSD uyumu nasıldır? Bu takılma olayı sizin başınıza geldi mi?
Nomim@L

gecegezen

Ben hdd üzerinde kullanmıştım ama btrfs ile balance veya defragment çalıştırdığım zaman benzer durumları yaşıyordum. işlem bittikten sonra normal çalışmaya geri dönüyordum ben.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

meda

Linux son kullanıcısı için en ideali Ext4 hız kararlılık geliştirilmeye devam edilmesi neredeyse her çekirdek güncellemesi zamanın şartlarına ayak uydurması bakımından SSD ile de rahatlıkla kullanılabilir. 3 veya 4 senedir Sandisk ve Samsung SSD ile Linux kullanıyorum gerek ömür gerekse performans bakımından çok iyi kıyaslamak gerekirse o kadar desteğine rağmen Windows'dan bile iyidir. Ömür konusunda merak edenler şu şekilde düşünebilir NTFS dağınıklığı ve Windows servisleri depolama birimine sıkça başvurduğundan amiyane tabirle fare gibi kemirir.  :)
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

nominal

Yardımlarınız için ikinize de ayrı ayrı teşekkür ederim. Dosya sistemi ile ılgili kafamda herşey çözüme ulaştı. Tecrübelerinize göre sizce Opensuse haricinde tavsiye edebileceğiniz kararlı linux dağıtımları nelerdir?
Nomim@L

meda

Genelde dağıtımdan çok masaüstü tercihine göre düşünmenizi tavsiye ederim. Her masaüstü ortamı her dağıtımda aynı kararlılıkta çalışmıyor bana göre bunun sebebi test makineleri ve bilgisayar bileşenlerinin çok farklı olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca da yuvarlanması veya 2 sene 6 ay gibi sürelerde yeni sürüm tercihinizde etken olacaktır. 2 senelik döngülerde sürüm atlamada en başarılı gördüğüm kadarıyla en sorunsuzu Mint oluyor. 6 aylık dönemlerde ara güncellemeyle eklenen küçük yenilikler biraz da olsa yenilik katıyor. Yuvarlanan sürümlerde ise Manjaro. Neyse daha yazılıp çizilebilecek çok şey var ama en iyisi seçim konusunda deneyimleyip araştırmak fayda sağlayacaktır. Dağıtımları kullanmak 3 aşağı 5 yukarı neredeyse aynı geri kalan merakınıza ilginize kalıyor. Kur kullan Mint ve Manjaro pek çok şeyi basite indirgemiş zamanla rüştünü ispatlamış dağıtımlardır.

XFCE-KDE=Manjaro
KDE=Opensuse,Arch,Mageia
Cinnamon=Mint
Mate=Mint
Deepin=Deepin
Gnome=Fedora,Ubuntu,Debian
LXQT=Lubuntu
Pantheon=Elementary OS

nominal

[mention=643341]@meda[/mention] Detaylı açıklamaların için ayrica teşekkür ederim. Ext4 dosya sistemi ile Manjaro 18 - KDE kurmuş bulunmaktayım. Gerçekten isteklerimi fazlasıyla karşıladı.
Nomim@L

meda

Alıntı yapılan: nominal - 16 Aralık 2018 - 00:44:29
[mention=643341]@meda[/mention] Detaylı açıklamaların için ayrica teşekkür ederim. Ext4 dosya sistemi ile Manjaro 18 - KDE kurmuş bulunmaktayım. Gerçekten isteklerimi fazlasıyla karşıladı.
2 haftaya kadar Mint-Cinnamon 19.1 kararlı sürüm yayınlanır ona da göz atabilirsiniz. Güle güle kullanın.
Sorununuz çözüldüyse https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0