Gönderen Konu: bir programin eski versionunu yuklemek  (Okunma sayısı 256 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
mesela apt-get install programismi dedigimde bana o programın en son versiyonu yüklüyor.
ben istiyorumki ayni programin daha onceki bir versionunu yuklesin
bunu istiyorum cunku eski versiyonu daha hos ve daha hizli calisiyor.

« Yanıtla #1 : »
program verisyonuna göre isimler değişiyor. Eğer "apt-get install program ismi" derseniz son versiyonu yani default versiyonu yükler. Ama "apt-get program-ismi-2" derseniz 2. versiyonunu yükler
Tabi dediğim gibi paketten pakete değişiyor. Mesela ben postgresql'i "sudo apt-get install postgresql-11" olarak yüklüyorum. Aynı şekilde "sudo apt-get install postgresql-10" dersem 10. versiyonu yüklüyor. Yazılım kanalındaki sürüm numaralarına bakmanız lazım
<Developer/>

« Yanıtla #2 : »
tam olarak bu isimi gormedim aslinda

acaba programın depodan .deb uzantılı dosyayı indirip
dpkg -i paketadi.deb komutuyla yuklesem olurmu ?
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2018 - 19:00:36 Gönderen: novek »

« Yanıtla #3 : »
Öncelikle aşağıdaki komutla depoda paketin hangi sürümleri var kontrol etmelisiniz. Tabii bu durum paketin depoda olan sürümlerinden birisini kurmak istediğinizde geçerli.

Kod: [Seç]
apt-cache policy paket-adı
Paketin depodaki sürümlerinden birisini aşağıdaki komutla kurabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt-get install paket-adı=sürüm-no
Aynı paketin farklı sürümleri farklı depolarda mevcutsa, siz varsayılan harcindeki depodan kurulum yapacaksanız aşağıdaki komutu kullanmalısınız.

Kod: [Seç]
sudo apt-get install paket-adı/sürüm-adı
Bu durumda farklı daha düşük bir sürüm kurduğunuz için, güncelleme uygulaması paketi güncellemek isteyebilir. Bunu paketi kilitleyerek aşabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt-get mark paket-adı
Elle kurulum yapacağınız bir paket, eğer herhangi bir bağımlılığa ihtiyaç duymuyorsa istediğiniz şekilde yükleyebilirsiniz, çoğunlukla sorun yaşamazsınız. Ya da basit şekilde sembolik bağlantıları düzelterek çözülecek sorunlar yaşanabilir. Bazı durumlarda elle yüklemek istediğiniz bir paketin mevcut sürümün deposunda bulunmayan bir bağımlılığı olabilir, bu durumda bunu da bulup elle yüklemeniz gerekir. Ya da elle yüklemek istediğiniz bir paketin bağımlı olduğu bir paket, bir paketin belirli bir sürümüne bağımlılık duyuyordur. Bu durumda elle yüklenecek paketin bağımlı olduğu paket sürümünü elle yüklemek farklı sorunlara neden olabilir. Sorunların boyutunu kestirmek zor olmakla beraber, bağımlık sürümü Mesa, Xorg ya da GTK gibi temel öğelere ait paketlerse ortalık karışabilir, böyle durumlarda olası sornu çözebilecek tecrübeye sahip değilseniz hiç bir şekilde zorlama yapmayın, yoksa sistemin kararlılığına zarar verirsiniz.

« Yanıtla #4 : »
cevabınız için teşekurler çok iyi cevap