Compiz Çalışmıyor

Başlatan islamcan, 04 Aralık 2018 - 22:17:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

islamcan

Merhaba, ben 8 yıllık bilgisayarıma (Samsung R580) ubuntu 17-04.1 kurdum. üzerine nvidia programını ek sürücüler bölümünden kurdum. En son da compiz config kurdum. Ancak efektlerin hiçbiri çalışmıyor. Küp hanesini tikledim, desktop sayısını 4 e çıkardım. Ancak hiçbir şey olmuyor. Hata bende mi bilemedim, lütfen yardım eder misiniz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Aralık 2018 - 10:53:24

Arkadaşlar verdiğim bilgilerdeki hatamı düzelteyim Ubuntu 18-04.1 kurdum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

platform

selamlar

i7 7700K msi carbon anakart   geforceden guclu bir kart gibi iyi bir donaim uzerine ubuntu 19 10 yüklu.

ubuntu apps den  compiz ve iconunu indirdim yuklendi.

sorun su yarlarida aktif ettim ama hic bir degisiklik yok efeklerde eskisi gibi ayni. compiz calismiyor. panelin resimleini asagid paylasicam acaba niye .

[eklenti yönetici tarafından silindi]

platform

ayni sorun bendede var. 18 ve 19 dada calismamisti. bende konus actim bekliyorum

burakerkus

[mention=643234]@islamcan[/mention] Hocam yanlış bilmiyorsam compriz unity desktop ile çalışıyordu. Unity 16.04 den sonra terkedildiği için 18.04 ve üzerinde çalışmıyor diye biliyorum.
YAŞASIN VATAN YAŞASIN TÜRK MİLLETİ

speakerXXL

Eğer Ubuntu 18.04 ve sonrasındaki ana sürümü (Gnome) kullanıyorsanız, Compiz pencere yöneticisini bununla (Gnom Shell ile) kullanamazsınız. Xubuntu, Lubuntu ya da Ubuntu MATE gibi sürümleri kullanıyorsanız, Compiz'i kurduktan sonra aşağıdaki komutla Compiz pencere yöneticisini başlatmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde Compiz pencere yöneticisi varsayılan yerine etkinleşecektir.

(compiz --replace &)

Compiz'in başlangıçta etkinleşmesini istiyorsanız, aşağıdaki komutu başlangıç uygulamalarına ekleyebilirsiniz.

compiz --replace

Compiz'i aktif olarak kullanak istiyorsanız, Linux Mint Xfce ya da MATE sürümlerden birisini tercih edebilirsiniz. Bu sürümlerde Compiz kurulu ve yapılandırılmış olarak geliyor. Tek yapmanız gereken "Masaüstü Ayarları" aracından pencere yöneticisi olarak Compiz'i seçmek.

Unity bir Compiz eklentisi olarak görev görüyordu, Compiz ile Unity arasındaki ilişki bundan ibarettir. Compiz, Unity'den bağımsız olarak geliştirilen bir pencere yöneticisidir. Ama Unity döneminde Ubuntu ekibi tarafından doğal olarak destek görmüş ve bakımı yapılmıştır.

platform

ben denedim sistem hatasi verdi. bundan. Galiba ubuntu sisteminde compiz calismasina musade yok. ???

FireSwords

Compiz artik aktif olarak gelistirilmiyor, GNOME ile kullanabilecegini pek sanmiyorum, o tarz efektlerin hicbir olayi da yok bu arada, aşırı dikkat dağıttığı için ve pratikte bir faydası olamdığı için kurcalanıp kapatılan şeyler genelde onlar.

speakerXXL

Compiz iki farklı daldan geliştirilmeye devam ediyormuş. Bir tanesi Launchpad üzerinden geliştiriliyor, bu sürüme Ubuntu katkıları oluyor sanırım. Hatta Kasım 2019'da yeni sürüm yayınlamışlar.

Bir de Github/Gitlab üzerinden devam Compiz Reloaded projesi var. Bu proje önceki 0.8.x sürüm üzerinden devam ediyor. Emerald ve eski (ateş eklenisi gibi) eklentilere destek veriyor. Debian deposunda bu sürüm bulunuyor, Ubuntu için bir PPA deposu ile yüklenebiliyor.

Ubuntu'nun ana sürümü (Gnome Shell), Cinnamon masaüstü, Pantheon masaüstü gibi ortamlarda Compiz'i kullanamazsınız. Çünkü bu ortamlarda pencere yöneticisinin farklı işlevleri de var; örneğin panel, pencere yöneticisinin bir eklentisi gibi çalışır. Bu sebeple Compiz, klasik pencere yöneticisi kullanan MATE, Xfce, Lxde, Lxqt vb. ortamlarda kullanılabilir.

Compiz kullanmayı çok istiyorsanız, en uygun sürümlerden bir tanesi Linux Mint Xfce ya da MATE sürümü olabilir. Bu sürümde hem Compiz kurulu ve yapılandırılmış olarak geliyor, hem de "Masaüstü Ayarları" aracı ile pencere yöneticileri arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Ayrıca Compiz ile bir sorun yaşadığınızda, yine bu araçla Compiz ayarlarını kolayca sıfırlayabiliyorsunuz. İlla Ubuntu türevi kullanayım diyorsanız, Ubuntu MATE sürümünü deneyebilirsiniz, bu sürümde Compiz kurulu değildir. Compiz'i kurduktan sonra (Linux Mint'in aracının çatalı olan) Mate Tweak ile pencere yöneticisini kolayca değiştirebilirsiniz. Bu araçta Compiz ayarlarını sıfırlama özelliğinin olup olmadığını bilmiyorum.

speakerXXL

Alıntı yapılan: platform - 03 Ocak 2020 - 23:47:39
ben denedim sistem hatasi verdi. bundan. Galiba ubuntu sisteminde compiz calismasina musade yok. ???

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=61583.msg651004#msg651004