Pil Durumunu Sorgulama

Başlatan hrns, 02 Aralık 2018 - 00:14:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hrns

Merhaba,

Banana Pi M3 isimli geliştirme kartında, Ubuntu Server işletim sistemi kullanıyorum. Kart, batarya kullanımına izin veriyor. Fakat komut satırından pil durumunu nasıl sorgulayacağımı bilmiyorum. Aynı kartta Android işletim sistemiyle batarya durumu, grafiksel olarak görülebiliyor. Sanırım güç yönetimini AXP813 çipi üstlenmiş. Üretici destek konusunda zayıf. Yapmak istediğim şey, komut satırı aracılığıyla pilin kullanım yüzdesini öğrenmek. AXP209 PMU için https://github.com/zador-blood-stained/axp209-sysfs-interface  böyle bir şey var, fakat AXP813 ile uyumlu değil. Konu hakkında tecrübesi olanlardan bilgi rica ediyorum.

Teşekkürler.

mhmtkrktr

Sistemi bilmediğim için işe yarar mı emin değilim. Şunları bir dene olmaz ise, dbus ile alınabilir.

sed -ne '/[Pp]ercentage/ s/.*\: *//p' < <(upower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT0)
find /sys/class/power_supply -name 'BAT*' -exec sh -c 'sed -ne "/CAPACITY=/ s/.*\= *//p" {}/uevent' \;

hrns

[mention=643164]@mhmtkrktr[/mention]

yanıtınız için teşekkür ederim. komutlar maalesef işe yaramadı.

cat /sys/class/power_supply/ac/online

bu komutla cihazın fişe takılı olup olmadığını sorgulayabiliyordum. şimdi sizin kodlarıda incelediğimde düz mantık hareket edip dosyaları inceledim,

/sys/class/power_supply/battery/ dizininde bulunan capacity dosyasını cat komutu ile çağırdım.

cat /sys/class/power_supply/battery/capacity

komut, cihaz fişe takılı iken ekrana "100" yazdırdı.

şu an pil ile test etme imkanım yok. bu kodun, cihaz pil ile çalışırken çalışıp çalışmayacağından emin değilim. umarım çalışır, en kısa zamanda pil ile deneyip sonucu paylaşacağım. ayrıca dizine göz attığımda oldukça zengin bir içerikle karşılaştım, eğer çalışırlarsa pil ile ilgili bir çok bilgi alınabilir.

mhmtkrktr

Deneme yaptığın cihazda batarya yoksa komutlardan sonuç alamazsın. Batarya takıldığında ilgili dizin ve dosya içerikleri oluşacaktır. Daha fazla batarya bilgisini her iki komutla da alabilirsin. O şekilde sorduğun için ben batarya seviyesi ile kısıtlayarak verdim. Şu komutun içeriğine bakabilirsin.

upower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT0

hrns

[mention=643166]@mhmtkrktr[/mention]

az önce pil ile deneme imkanım oldu. komutlar çalışıyor.

sadece pil türü LiFe olarak, hatalı görünüyor. Kullandığım pil Li-ion. Sanırım bir sorun oluşturmaz.

yardımlarınız için teşekkür ederim.