[Çözüldü] Ubuntu 16.04 sürümüne, Nvidia driver yükledikten sonra...

Başlatan welldive, 20 Eylül 2019 - 17:34:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

welldive

Ubuntu 16.04 sürümüne, Nvidia driver yükledikten sonra, bilgisayarın açılışındaki-kapanışındaki font ve görüntüsü büyüyüp çirkinleşti. Bunun için eskiden bir program vardı ama adını hatırlamadığımda dolayı sizlerden yardım istiyorum.
Sevgi ile kalın...

Empat

Merhaba.

Lütfen sorununuzu bir örnek görsel veya video ile anlatır mısınız?
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

speakerXXL

Alıntı yapılan: welldive - 20 Eylül 2019 - 17:34:40
Bunun için eskiden bir program vardı ama adını hatırlamadığımda dolayı sizlerden yardım istiyorum.

Eskiden StartUp-Manager isimli desteği biten bir uygulama ile çözünürlüğü değiştirerek, Nvidia sürücüsü ile ilgili bu sorunu halledebiliyordunuz.

Şu an bu sorunu çözmek için, Grub varsayılan dosyalarını elle düzenleyebilirsiniz. Aşağıdaki komutla Grub varsayılan dosyasını açıp,

sudo -H xdg-open /etc/default/grub

aşağıdaki satırı bulunuz ve önündeki # işareti kaldırınız.

#GRUB_GFXMODE=640x480

satırı aşağıdaki şekilde düzenlerseniz, açılış çözünürlüğü 1024x768 olur.

GRUB_GFXMODE="1024x768x32"

Ayrıca yukarıdaki satırın altına aşağıdaki satırı da ekleyiniz.

GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX="1024x768"

Bu da çekirdek başladıktan sonraki çözünürlüğü belirler. Çözünürlük değerlerini istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Aşağıdaki komut desteklenen kipleri listeler.

sudo hwinfo --framebuffer

welldive

Selamlar, verdiğiniz komutu uygulayıp, satırları değiştirdim sonra save edip çıktıktan sonra terminale sudo update grub komutunu verdim sorun halloldu çok ama çok teşekkür ederim.