Ubuntu Yavaş Çalışıyor

Başlatan kütüphane, 26 Ağustos 2019 - 18:22:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kütüphane

Merhabalar,
Öncelikle Linux işletim sistemine tamamen yeniyim.Bilgisayara bugün Ubuntu 18.04 LTS(64 Bit) kurdum.
Laptopum Asus x550vxk. Kurmak için yaklaşık 4-5 gündür kurmak için uğraşıyorum ve bugün Ubuntu'yu açmayı başardım ancak şöyle bir sorun var ki Ubuntu yavaş açılıyor. Bilgisayarda hem windows 10 hem Ubuntu yüklü ve Windows 10 SSD'de,Ubuntu ise HDD'de.(Yaklaşık 200 GB kadar alan ayırdım Ubuntu için.)
HDD'de olması yavaşlık için geçerli bir sebep fakat Ubuntu'nun çok çok çok yavaş açılması ve Ubuntu içindeki uygulamaların(Mesela Firefox) açılmasıda normalden biraz uzun sürüyor.
Sebebi nedir ve bu sorun nasıl çözülür?

Bilgisayarım:

Ekran Kartı:Nvidia GTX 950M
RAM:8 GB
İşlemci:İntel i7-7700HQ
Depolama:1TB HDD + 128GB SSD

gecegezen

Tamamen tahmini konuşuyorum ama ubuntu'un yavaş çalışması bence normal windows ssd'de olunca hıza alışıyorsun ubuntu ise hdd ve ayırdım dediğini düşünürsek diskin sonuna atmışındır birde ki hdd'lerde diskin sonları çok yavaştı mesela diskin başında 120mb/s ise diskin sonu 70mb/s hata daha asağıya kadar bile düşer. Yani çalıştırdığın sistem aynı olmuyor.  Ama bir sorun var mı görmek için aşağıdaki komut çıktılarını alabilirmiyiz.

sudo fdisk -l /dev/sda /dev/sdb
systemd-analyze time
systemd-analyze critical-chain

Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

kütüphane

Alıntı yapılan: gecegezen - 26 Ağustos 2019 - 23:32:26
Tamamen tahmini konuşuyorum ama ubuntu'un yavaş çalışması bence normal windows ssd'de olunca hıza alışıyorsun ubuntu ise hdd ve ayırdım dediğini düşünürsek diskin sonuna atmışındır birde ki hdd'lerde diskin sonları çok yavaştı mesela diskin başında 120mb/s ise diskin sonu 70mb/s hata daha asağıya kadar bile düşer. Yani çalıştırdığın sistem aynı olmuyor.  Ama bir sorun var mı görmek için aşağıdaki komut çıktılarını alabilirmiyiz.

sudo fdisk -l /dev/sda /dev/sdb
systemd-analyze time
systemd-analyze critical-chain

Hocam pek sanmıyorum çünkü benim yaklaşık 12-13 yıllık bir bilgisayarım var sanırım 250 GB'lık bir HDD'ye hem windows hem Linux Mint kurulu şu an ve açılırken bu kadar beklemiyorum.
Ayrıca dün açılan(yaklaşık 5-10 dakika bekledikten sonra açıldı) Ubuntu bugün açılmıyor.Ubuntu yazısının altındaki noktalar doluyor ve öyle kalıyor.
Advanced moda girip ordan recovery modda istediğiniz komutları çalıştırdım ne kadar işinize yarar bilmiyorum tabi.

2.resimde disk analyze komutu en altta çıktısı var.

Ayrıca hocam benim Ubuntu nasıl kaldırılabilir.Benim Ubuntu'yu da açamadığımı varsayarak bir çözüm önerisinde bulunabilir misiniz?

gecegezen

komutlar açılışta bir hata varsa onları göstermek için, açılış süresini göstermek için ve fdisk ise disk bölümlerini göstermek içindi. tahmin eddiğim gibi kurmusunuz ama 5 dakikada çok uzun bir süre başka bir sorun var gerçekten. ama gördüğüm kadarı ile 30 sn kurtarma konsoluna ulaşmıssınız.

efi bölümlerine bakarak sistemi bir uefi destekli olduğunu görüyorum yani windows altından ubuntu için ayrıdığınız bölümü silmeniz durumunda ubuntu silmis olacaksınız. Windows etkilenmemeli. Birde 512mblık efi bölümününde silebilirsiniz. Veya içindeki ubuntu için efi dosyalarını silmezseniz anakart ubuntu'yu listeler ama açılmaz.

kütüphane

[mention=648899]@gecegezen[/mention]

Hocam disk yönetiminden Ubuntu için kurulu disk bölümünü silmeye çalıştığımda silemedim.Yani silme sekmesi çıkmadı.Acaba windows 10 için flash oluştursam ve diski windows önyükleme bölümünden biçimlendirsem bir sıkıntı çıkar mı?

gecegezen

Bir sorun çıkmaz diye düşünüyorum ama neden silmediğinide anlamadım genelde windows baya çömertir linux bölümlerini silmede Windows altında nasıl sileceğiniz pek anlatmak istemiyorum ama internette biraz bakınarak bulabilirsiniz.

Olmadı az önce Ubuntu altından pardus işletim sistemini kaldırmamı video'ya çektim ubuntu usb ile benzer adımları izleyerek kaldırabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=3eXnwYcq_Y8

nuktedan00

Windows hiçbir şekilde çömertmez. Diskpart var, en olmadı Paragon var. Şuana kadar Windows'un yanına  Unix, Linux, macOS, Chrome OS kurdum ve hiçbirini silerken zorlanmadım. Linux fanatikliği yapayım derken diğer işletim sistemlerini lüzumsuz yermeyin..
Meine ehre heisst treue!