Gönderen Konu: Wirtualbox GB sorunu  (Okunma sayısı 121 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Merhaba arkadaşlar,
Günaydınlar olsun herkese.

Öncelikle konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum, yanlış ise şimdiden kusura bakmayın.

Soru/numa geleyim:

• Pc'me Wirtualbox kurdum, ilk sanal pc oluşturur iken GB'i 32 olarak baz almışım. Bu pc de bir kaç program kurdum ve normalde bana 10 GB'lık bir alan yeterli imiş.
Benim Wirtualbox içerisine kurduğum bu sanal pcdeki GB'i 32den 10 GB düşürebilme şansım var mı? Çünkü sanal pc yi çoğaltmayı düşünüyorum.

• Wirtualbox'da .ova dosyası nasıl oluşturabilirim?

- Ana pc Win.10
- WirtualBox'da kullandığım işletim sistemi Win7.

2 soruma da cevap bekliyorum.

Saygılar.


Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Kasım 2018 - 16:10:38
Cevap hala yok mu :S
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2018 - 16:10:38 Gönderen: Classic »

« Yanıtla #1 : »
Her ikisi Windows olunca ancak Windows kullananlar bilebilir, Virtualbox ayarlarından disk bölümünü küçültüp-büyütebilirsin diye biliyorum.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

« Yanıtla #2 : »
@Classic ya kardeş senin bu yaptığın müslüman mahallesinde salyangoz satmak ve üstüne kimse almıyor diye sikayet etmek ya. Hayır iki siztemde Windows, ve haytında windows çıkarmış insanlar bile vardır burada ki bende sadece oyun için kullanıyorum. ;)
Eğer windowslada durum farklı değilse
ova dosyası oluşturmak için sadece Sanal makineyi listeden seçip, Dosya >Cihazı Dışa Aktar... ile sihirbazı çalıştırıp devam etmen.
disk küçütmeye gelince önce sanal makinenin içinden dosyalama sistemini küçüktmek istediğin boyuta getir, bunu nasıl yaparsın bilmiyorum. Windows üzerinde çalışan bir disk yönetim programına pek aşına değilim. Daha sonra Genel araçlardan disk seçip özellikleri tıklayarak içeride sistemin boyutuna kadar küçültebilirsiniz.
Not: Normalde Farklı sistem sorularına çok fazla yanıt vermem çünkü google üzerinden daha fazla wind*ws sorusu gelmemesi için ama bu sefer elimden geldiğince yardımcı olmak istedim.Birde eğer windo*s kullanıcıların daha fazla takıldığı forumlara sormanız durumunda daha doğru ve hızlı yanıt alırsınız diye düşünüyorum.