[Çözüldü]Dizüstü işlemci frekansı kullanımı (Genel Sorun)

Başlatan galot, 11 Ocak 2009 - 20:56:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

galot

Dizüstü bilgisayarımın markası msi ex610 fakat bu sorunun genel olduğunu düşünüyorum. Dizüstü kulanan arkadaşlar işlemci frekansı ayarlarını nasıl yapıyorlar? Örneğin ben Ubuntu'yu sistemime kurduğumda öntanımlı olarak güç ayarları "dengeli" olarak ayarlıydı. Yani bir işlem yapmıyorken işlemci 800 mhz saat hızıyla çalışırken, yüksek işlem gücü gerektiğinde 1600-1800 Mhz gibi hızlara çıkıyordu. Anca hal böyleyken bilgisayarın kasıldığını hissediyordum ve bu sebeple bios ayarlarından amd powernow seçeneğini iptal ettikten sonra sabit 2 Ghz hızında kullanmaya başladım. Bir program aracılığla aynen Vista'da olduğu gibi amd powernow seçeneği açıkken işlemci frekanslarını ayarlayabilir miyiz? Örneğin Vista'da dengeli, güç tasarrufu, yüksek performas seçenekleri vardı ve bunlar arasından istediğimizi seçebiliyorduk.

Çağlar

Sistem tercihler yolunda güç yönetimi ile vistanın kendi kendine yaptığını siz istediğinizi kapatarak yapabilirsiniz.

Not: Güç tasarrufu için wireless kapatma tavsiye ederim.
We got a badass over here!

galot

Alıntı yapılan: Çağlar - 11 Ocak 2009 - 21:22:42
Sistem tercihler yolunda güç yönetimi ile vistanın kendi kendine yaptığını siz istediğinizi kapatarak yapabilirsiniz.

Not: Güç tasarrufu için wireless kapatma tavsiye ederim.
Ama burada işlemci ile ilgili bir ayar yokki :) Ekran, uyku modu falanla ilgili şeyler var burada.

galot

Tamam buldum :) İlk olarak biostan powernow seçeneğini aktive ediyoruz. Daha sonra panele sağ tıklayıp panele ekle seçeneğinden işlemci frekans seviyesi izleyici programcığını ekliyoruz. Daha sonra üzerine tıklayıp istediğimiz frekansı seçebiliyoruz. :D