Gönderen Konu: Silinmiş HDD Bölümleri Geri Gelir mi ?  (Okunma sayısı 121 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Arkadaşlar merhaba. Dün akşam bilgisayarımda bulunan Ubuntu sürümünü formatlarken yanlışlıkla dosyalarımın,arşivimin,notlarımın vs bulunduğu 2 adet HDD bölümünü de yanlışlıkla sildim. Sistemde şu an sadece Ubuntu var yani. Bu sildiğim bölümleri tamamen ya da sadece içindeki dosyaları geri getirebilir miyim ? Bir yolu var mı? Ayrıca ikinci bir sorumda şu 18.04 LTS sürümüne Autocad, Solidworks, 3Ds Max, Adobe uygulamaları gibi uygulamalar wine ya da PlayOnLinux yardımıyla yüklenilebilir mi? Şu sıralar vizelerim olduğu için fazla üzerine düşemedim ama bu sorunun yanıtına göre tekrardan istemeden de olsa Windows'a geçme durumum var. Yardımlarınızı bekliyorum. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

« Yanıtla #1 : »
testdisk isimli programla daha önce bir kaç defa bölüm kurtardığım oldu çok zorlanmadan bir kere 180 kadar dosya bozuldu oda 500 gb hdd normal bence.testdisk kurun. Silinen bölümlerin üstüne bir şey kurmadığını veya üstüne bir şeyler yazmadığını düşünerek!
terminal üzerinden açın. "sudo testdisk" ilkönce log dosyası oluşturmak için izin ister create deyin geçin sonra diski seçin sda  daha sonra disk kayıt tipinize göre (mbr veya gpt en çok bu iki tür kurllanılır.) intel pc veya efi seçin otomatik tepit edilen tür altta yazar ve otomatikman o seçilir. enter deyip geçin. analyse seçin, quick search ile hızlı tarama yapın tarama sonunda siline bölümler ilstelenir. bu ekranda "P" ile seçilen bölümdeki dosyaları listeleyebilirsiniz yeşil olanlar veya yanında "P"olan hdd olan bölümler, yanında "D" olanlar deleted yani silinmis olanlar. sağ sol okları ile P ve D geçis yapabilirsiniz. düzenlemeden sonra enter ile devam edin ve. write ile diski yazın yeniden başlatığınızda eskisi gibi olmalı.
Not: Ben bunu çok yapsamda ve bir sorun yaşamasamda bu işlemlerle hdd üzerinde işlem yapacanız için verileriniz kurtarma ihtimalini daha da azaltabilir veya yok edebilirsiniz.
2. sorun ise bu programların bazılarını wine ile çalıştıranlar var ama şahsi deneyim bu yazılımlarla hiç olmadı performansıda nasıl olur bilmiyorum.

« Yanıtla #2 : »
@gecegezen Öncelikle zaman ayırıp yanıt verdiğin için çok teşekkür ederim hocam. Ancak şöyle bir durum oldu formatlama sırasında. Ben sadece Ubuntuyu sil yerine Komple Diski Sil ve Ubuntuyu kur seçeneğini aktif ettim yani şu an 1TB alanda sadece ubuntu var. Bu işlemden geri getirme mümkün mü ya da geri getirmek için önce diskte belli bir boş alan oluşturup daha sonra mı geri getirme yapmam lazım ?
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2018 - 14:02:06 Gönderen: burakurs »

« Yanıtla #3 : »
hdd silinen lazım olan hdd bölümleri diskin sonunda mı peki? sonundaysa sanınız daha yüksek gibi. Şans farktörü çok yüksek.
o zaman söyle live bir usb olusturun ve ubuntu kurulu olduğu  ve testdiski daha sonra live usb üzerinden dediğim islemleri yapın bilgisayarı yeniden başlatıp önceki iletide dediğim islemlerle eski haline getirmeye çalışın eğer çok bölüm kurup sildiğseniz hızlı arama sonunda bir sürü bölüm bulacaktır. olabildiğince eski haline getirmeye çalışın. yazdırdıktan sonra büyük olasılıkla hdd sistem açılmaz ama verileriniz geldiyse Usb ile tekrar kurarsınız
Veya 2 bir yol olarak yine usb ile bilgisayarı açın ve ubuntuyu olabildiğince kücüktün en azmından silinen bölümlerin üzeri bicimlenmis alan olmasın yani demek istediğim şey mesela sda1 100 gb siline bölümler ise sda2 500gb sda3 400gb gibi sizin alan sda1 100 dahan daha kücük olsun sda2 ve sda3 üzeri bölümsüz kalsın yanı. sonra yeni testdisk ile çalışın.
Dediğim gibi hdd üzerinde yapılan her islem hdd kurtarmayı sanşını azaltır. Verileriniz önemliyse bir uzman daha çok isinize yarayabilir. Ve bu sırada kurulu olan ubuntuyu bozma ihtimalinizde var.

« Yanıtla #4 : »
@gecegezen Hocam çok teşekkür ederim. Dediklerini deneyip sonucu bildireceğim :)