[Çözüldü] Ubuntu'dan teamviewer ile bağlanılan bilgisayardan virüs bulaşır mı?

Başlatan w-3, 15 Kasım 2018 - 20:24:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

w-3

Ubuntu kurulu olan bilgisayar'a teamviewer indirdikten sonra windows kurulu bilgisayar'a bağlandığınızı düşünün ve bağlandığınız windows'da darkcomet yüklü olduğunu gördünüz buradan kendi linux bilgisayar'ımıza herhangi bir şekilde virüs bulaşır mı? Veya darkcomet ile bizim linux bilgisayarımızı kontrol edebilir mi?

lafurus

Virüs de bir program olduğu için, programın hangi platform için yazılmış olduğu önem taşıyor. Nasıl ki microsoft office kurulum dosyasına ne kadar tıklarsanız istediğiniz sistem dizine de atsanız kuramayacağınız gibi, Windows için yazılmış herhangi bir virüs (ki virüslerin hemen hepsi) sizin kullandığınız linux işletim sisteminde herhangi bir şey yapamaz. Wine ile virüs açabilir, wine ile kurduğunuz sanal ortama virüs bulaştırabilirsiniz ama burada da sistemi etkilyebileceğini sanmam (ayrıca wine ile normal sık kullanılan programlar daha düzgün çalışmıyor, virüsün uyumlu çalışcağı meçhul), en fazla olsa olsa wine etkilenir. Darkcomet nedir ne değildir diye internetten biraz baktım uzak masaüstü yöneticisiymiş, aslında doğrudan zararlı bir yazılım değil sanırım  ama zararlı kullanılabilecek bir yazılım. Kendi sitelerinden indirmeyi kaldırmışlar vs.. Diğer forumlarda gördüğüm kadarıyla linux versiyonu yokmuş, insanlar wine'dan çalıştırıyormuş. O yüzden içiniz rahat olabilir.

Hatta size şöyle bir örnek verim benim bir arkadaşıma feci bir virüs bulaşmıştı bütün dosyalarını exe haline getiriyor açılmasını engelliyor, bütün dosyaları kayıp arkadaşımın. Ben de linux kullanıyorum at bakim şu virüslü dosyalarını bana dedim, aldım virüslü dosyalarını koydum kendi bilgisayarıma, bana attığı tek dosya linuxe kopyaladığımda 2 dosya haline geldi biri exe virüs, diğeri klasör. Arkadaş linux e geçsin diye virüsüyle de oynadım bak sistemime atcam şimdi bunu, çalıştirim bak burada çalıştirim filan bir sürü havamı da attım :D ve linuxe de geçti gün sonunda.

Tabi bundan şu anlam çıkmasın linux için virüs yoktur değil, ama linuxe özel virüs yazmaları gerekir ayrıca root hakkını elde etmek windows kadar rahat değil ve bi kere hakkı verdim tamam al istediğini yap demiyoruz linuxde. Her root hakkı talep ettiğinde bize soruyor dağıtımımız. Ayrıca neyin ne olduğunu biliyoruz, task manegerde bir şeyin ne iş yaptığını gidip kaynak dosyasından okuyabilirsiniz, o yüzden linux için virüs yazmak pek verimli bir süreç değil, pazar payı da düşünülünce. Tabi illaki vardır ama genel olarak son kullanıcının korkmasını gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum hiç böyle bir deneyimim de olmadı benim, sürekli torrentlerde gezen bir insan olarak. 

w-3

[mention=642952]@lafurus[/mention] Yorumunuz için teşekkür ederim. Bildiğim kadarıyla darkcomet ile bir virüs oluşturuluyor. Bu virüs'e tıklandığında virüsü oluşturan kişi o bilgisayarı yönetebiliyor. Yani o andan sonra teamviewer ile nasıl kontrol ediliyor ise aynen öyle kontrol ediliyor. Sizin cevabınız daki darkcomet windows için geliştirildi dediğiniz kurulum için mi? yoksa ele geçirilicek bilgisayar için mi? Bunu da cevaplarsanız :)

lafurus

Youtube videolarına göz attım şöyle, darkcommet windowsda kurulabiliyor sadece. Ayrıca virüs oluşturma olayını gördüm aslında tam virüs değil bi dosya oluşturuyorsunuz böylece uzak masaüstüne bağlantı kuruyorsunuz o dosyayla, anladığım kadarıyla asıl amaç bu. Neyse o dosyanın oluşturulmasında epey seçenek var bu da virüs olarak kullanılmasına yol açıyor o dosyanın callofduty.exe şeklinde dosya oluşturuyordu çocuğun biri :D. Neyse o dosya oluşturma seçeneklerinde linux tabanında çalışacak bir dosya oluşturulabilir mi bilmyiorum, oluştursa da yine windowsdaki gibi erişim sağlaması çok zor eğer bunu yapmışlarsa baya çok helal olsun harika bi program olabilir :D Ama sanmıyorum. o dosya türünün olduğu yerdeki seçenekleri görebilseydik bi şey derdik ama dediğim gibi hem linuxü yönetecek hem windowsu böyle bir program yapan adamların programı lamerların elinde sürünmez, gelir canonical gelir microsoft abicim sen harikasın programı bize ver der :D.

w-3

[mention=642955]@lafurus[/mention] Bilgilendirme ve yorumunuz için teşekkür ederim :)