Gönderen Konu: Sanal Makinada Linux Kuma Hakkında Birkaç Soru  (Okunma sayısı 243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Merhaba. Borsada işlem yapmak için vmware üzerinde Linux kurmak istiyorum. Kafamda bir kaç soru var.
1-) Üniversite yıllarında 1 sene kadar Pardus kullanmıştım ama Pardus eski Pardus değil diyorlar. Bana Linux önerebilir misiniz?
2-) Windows üzerinde yanlış bir program indirmem sebebiyle tarayıcıya kayıtlı olmamasına rağmen şifrem çalınarak hesabım boşaltıldı. Sanal makinada Windows üzerinde çalıştıracağım Linux'da böyle bir durum söz konusu olamaz değil mi?
3-) Ekran görüntüsü alınması ve klavye tuşlarının kaydedilmesi dışında güvenlik için dikkat etmem gereken başka şeyler var mı?
Teşekkürler, iyi forumlar.

« Yanıtla #1 : »
@takcam malware analizi uzmanlık alanım :) öncelikle geçmiş olsun diyelim. "yanlış bir program indirmem sebebiyle tarayıcıya kayıtlı olmamasına rağmen şifrem çalınarak" şimdi tarayıcınızda kayıtlı olması yada olmaması pek birşeyi değiştirmiyor. İndirdiğiniz programa büyük ihtimalle malware yada browser logger connective edilmiş. Bu durumda pc de yaptığınız her işlem kayıt altına alınmış. Bu tip durumları engellemek için evet linux kullanmak, bilinmeyen kaynaklardan program indirmemek, adı bilinen web browserlar kullanmamak, java kullanmamak gibi önlemler alınarak sorun çözülebilir. Yeni linux kullanıcısı iseniz evet ubuntu, pardus, mint dağıtımlarını kullanabilirsiniz.

« Yanıtla #2 : »
1-Evet artık pardus eski pardus değil debian tabınyla yeni bir sistem kurdular ve bildiğim kadarıyla son kullanıcıdansa sadece kurumsala önem veriyorlar eski parduse en yakın şey heralde pisi linux projesi o eski pardus ekibinim bir kismi ile eski pardus pisi paket yöneticisi, kaptan... gibi projelere devam ediyorlar ama son  durumları nedir bilmiyorum çok takip etmiyorum onları.
2-sanal makinede çalışacaksın ama anladığım kadarı ile ana makinen yine windows olarak bence windowsa yükleyeceyin yanlış bir yazılım aynı ile aynı telike devam eder bir key logar ana makine windowsa yüklenirse yine ekran kaydı ve klavye girdilerini alır sonuçta klavye > ana makine > sanal makine > LİNUX>... ana makine girince zaten linux önce çalışmış oluyor. Çözüm programları güvenlir kaynaklardan yükleyip cr*ck korsan gibi şeylerden uzak durmak.
3-güvenlik için dikkat etmen gerekenler zaten kendi başına bir kitap ama bence en önemlisi az yazılım kullanmak ve kaynağa dikkat etmek..(mesel chrome kullancaksan google.com/chrome indirmek diğer dağıtan sitelerden değil.)

« Yanıtla #3 : »
Bu işler için eski *dizüstü bilgisayarıma Ubuntu kurmaya karar verdim. İlginizden dolayı teşekkür ederim.