[Çözüldü] Ubuntu ve Dizüstü Bilgisayar

Başlatan ibadeath, 17 Nisan 2008 - 16:49:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ibadeath

Merhaba Arkadaşlar

Şöyle bir fikrim var ne dersiniz acaba?;

Bana göre Linux işeltim sistemlerindeki şu anki en büyük eksiklik, doların ucuzlaması ve laptop fiyatlarının düşmesiyle birlikte insanları laptop sahibi olması ve laptopların linux işletim sistemleriyle hala tam anlamıyla iyi bir performans verememesi, açıkçası kullandığım Ubuntu 8.04 BETA, bir çok donanımım da neredeyse vista'dan bile iyi bir performans vermesi sevindirici, ama diğer taraftan FN tuşu ile gerekli kısa yolları kullanamamakta ayrı bir sorun, tabi bazı fonksiyonel tuşlarda cabası (email okuma, yeni bir tarayıcı açma). Eğer yapılabilirse Ubuntu Türkiye Forum'unun altında Laptoplara özel bir başlık açılıp karşılaşılan sorunlar ve bulunan çözümler, o başlıkta tartışmak mantıklı olmaz mı? Hatta Marka bazında da bir ayrım yapılabilir! ASUS - TOSHIBA - ACER - HP gibi, bunuda şu bağlamda söylüyorum, örneğin Toshiba A210 serisi ile ilgili tüm sürücüler 210-215 ve diğer bir kaç model sürücülerle tam uyumluluk göstermektedir, böylece laptop kullanıcılarının özel sorunlarına inilerek onları da linux işletim sistemi kullandırmaya teşvik etmek gerekiyor diye düşünüyorum,sadece fikirlerimi sizinle paylaşmak istedim.

SiSTEM BiLGiSi
Ubuntu 8.04 Beta 64Bit
Toshiba Satellite A215-S4807
AMD Turion64 X2 Mobile Technology TL-56 1.80
ATI Radeon X1200 128Mb, paylaşımla 831Mb
2GB Ram
160 GB HD
Atheros AR5007EG Wireless Adaptör

Sypro

Fikir güzel, sanırım benzer bir uygulamaya ait bağlantıyı geçen gün Serkan webcam'ler için vermişti.
Aklıma takılan tek nokta şu: nvidia kart kullanan HER laptop için toplasanız 3 tane driver var, ati için yine o kadar olsun hadi. Bunları da kurmanın en fazla 2-3 yolu var. Çıkan problemler illa ki aşılabilir yani.
Konunun önemi ancak yeni laptop alacak kişilerin var olan hataları görüp ona göre değerlendirme yapmaya teşvik edecek olması sanırım.

Bana ait olmayan (bebek'in); ama tüm düzenlemesini benim yapıp teslim ettiğim ve şu an hiç bir sorun çıkarmadan çalışan HP - Compaq nx6325 tavsiye edeceğim bir makinedir.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

raptoid

Evet bu konunun burda toplu bi sekilde acilmasina sevindim. Sali gunu MSI S430 Laptop alicam ve uzerine Ubuntu 8.04 kurmayi planliyorum bakalim nasil olucak karsilastigim sorunlari burada sizlerle paylasicam..
Linux for Human Beings