amdgpu kurulumu sonrası siyah ekran

Başlatan Nirvana4, 12 Kasım 2018 - 20:47:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nirvana4

Merhaba arkadaşlar, ekran kartım ile ilgili sorunların bir türlü üstesinden gelemediğim için masaüstü bilgisayarımda Ubuntu kullanmıyordum. Uzun bir süre sonra tekrar kurmaya çalıştım ancak yine kusursuz bir kurulum yapamadım.

Ubuntu 18.04.1'i indirip 'nomodeset' ile kurdum, başka türlü çalıştırmıyordu.
Kurarken 3.parti yazılımları kurmasını işaretledim, yanlış hatırlamıyorsam bunu seçmediğimde de çalışmıyordu (nomodeset olmadan)
Sistemi kurdum ve girebildim.  Ancak performansı gerçekten düşüktü, pencereleri sağa sola hareket ettirirken bir acayiplik (yavaşlık) hissediyordum ve tarayıcıda gezinirken kaydırma korkunç yavaş işliyordu. Genel olarak sistem de çok kaygan işliyor denemezdi zaten. Unity kullanmaya çalıştım ve herhalde 10fps anca alabilmişimdir.  Unigine Heaven benchmark'ı çalıştırdım, 1-2 fps ile boğuldu sistem ve yeniden başlatmam gerekti.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51739.0

buradaki kurulumu yaptım, kurarken şu komutu kullanmıştım:
./amdgpu-pro-install -y --opencl=legacy

hatasız sonuçlandı, yeniden başlattığımda Ubuntu logosunda donuyor, 5 dakika kadar bekledikten sonra siyah ekrana geçiyordu. Num lock'a bastığımda ışığın tepki vermiyordu, yani bilgisayar kilitleniyordu.

İnternette de benzer bir sorun ve çözümünü nedense bulamadım. Ben de recovery mode'dan amdgpu-pro-uninstall'ı çalıştırarak sistemi tekrar çalıştırabilir hale getirdim. Şuan açık kaynaklı radeon sürücüleri çalışıyor. Başta amdgpu'nun ekran kartımı desteklemediğini düşünmüştüm ama desteklenen kartlar listesinde kartımın (AMD Radeon™ HD7700/7800/8500/8600  ) adı geçiyor

lsb_release -a

No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 18.04.1 LTS
Release: 18.04
Codename: bionic

lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2

25:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Tahiti LE [Radeon HD 7870 XT] [1002:679e]
Subsystem: PC Partner Limited / Sapphire Technology Tahiti LE [Radeon HD 7870 XT] [174b:e246]
Kernel driver in use: radeon

glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_EXT_visual_rating, GLX_MESA_copy_sub_buffer, GLX_MESA_query_renderer,
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
OpenGL renderer string: llvmpipe (LLVM 7.0, 128 bits)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_MESA_ycbcr_texture, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fog_distance,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

sizce neyi atlıyor olabilirim?