Ubuntu 18.04 Üzerinde Notepad++ Python Kodlama (Run-Çalıştır ) Python İDLE Sorun

Başlatan serifbayar, 12 Kasım 2018 - 13:19:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serifbayar

LİNUX Sever Dostlar ; Ubuntu üzerinde, Ubuntu Yazılım deposundan yüklediğim Notepad++ (Yazılım Deposunda Notepad-Plus-Plus olarak geçiyor) ile PYTHON kodlamaya çalışıyorum
Fakat Şöyle bir sorun yaşıyorum. Notepad++ kodladığım programları PYTHON Shell İDLE Betiği üzerinde görmek istedim ve ( Notepadd++ menü çubuğu üzerinde  RUN-ÇALIŞTIR)
yapıtığımda betiğe ulaşmak için hangi yolu -PATH yazacağımı bilemiyorum. Yardımlarınız bekliyorum. TEŞEKKÜRLER

Burada Yol olarak ne yazmalıyım;

Bu Shell 'i çalıştırmak isyorum.

gecegezen

Bence baya baya yanlış  veya eksik bilgilerin var notepad++ bir kere linux versiyonu yok ki bildiğim kadarı ile sadece windows üzerinde çalışan bir yazılım. Gördüğüm kadarı ile ubuntu üzerinde de değilsin zaten Windows üzerindesin ve gönderdiğin resimlerden anladığım kadarı ile python windows versiyonuda kurulu eğer tecrübelerim beni yanıltmıyorsa 2. çalıştırdığın python yolunu yazman yeterli ama windows üzerinde çalıştığın için tam yolu sana söyleyemem python win üzerinde nerededir bilmiyorum. İkinci çalıştığın programın yolunu oraya yaz iste
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

serifbayar

Ubuntu üzerine WİNE ile kurulan Notepad++ mevcuttur. Ubuntu yazılım deposunda (Notepad-Plus-Plus) OLARAK mevcut. Notpad++ Ubuntu 18.04 yüklü bilgisayara kurulum yaptım program çalışıyor Fakat Python Scriptini çalıştıramadım. Yani Python u Notpad++ derledikten sonra Menü Çubuğunda RUN ile  PYTHON idle de Yani Python kabuğunda görmek ve anlık etkileşimli Kabukta görmek istiyorum. Windowsa bu mevcut Resimler windows tan alıntıdır. Sormak İstediğim bunu Ubuntu üzerinde notpad++ yapabilirmiyiz. YANİ  PYTHON İDLE SHELL İ ÇALIŞTIRMAK İÇİN İDLE NİN  BULUDUĞU DİZİN YOLUNUMU PATH OLARAK GÖSTERECEĞİZ.
YANITINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER .

gecegezen

He snap store varmış ben onu hiç düşünmedim eski kafayız iste özür dilerim ve resimleri direk windowstan olunca yani direk windowsu düşündüm. Doğru anladıysam eğer siz direk notepad ile direk python çalıştırmak istiyorsunuz. o zaman şunu yazmayı bir deneyin ;)
/usr/bin/python

serifbayar

Maalesef  PATH olarak sizinki ile birlikte birçok seçenek denedim ama Shell i veya uçbirimi çalıştıramadım.Araştırmalarımdan yanlış anlamadıysam Notepad++  içinde çalıştırılacak bir PYTHON İDLE scripti olması lazım hala araştırıyorum bulursam sizinle de paylaşırım. 

gecegezen

aslında yol bu olmalı ama nasıl bir hata veriyor veya bir hata falan veriyor mu?

serifbayar

Herhangi bir hata uyarısı yok yolu yazdıktan sonra idle yi açmıyor sadece. Hiçbir hata kodu yada uyarısı yok

gecegezen

sisteminizde python kurulumu peki kurmak için terminale
sudo apt install python
veya terminale python yazdığınızda python ekranı açılmalı
$/usr/bin/python
Python 2.7.15+ (default, Oct  2 2018, 22:12:08)
[GCC 8.2.0] on linux2
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>> exit
Use exit() or Ctrl-D (i.e. EOF) to exit
>>> exit()

serifbayar

Tabi Python 3.6.6 kuruludur. Uçbirimde ve Python İdle de kodlama yapabiliyorum, hiçbir sorun yok bunlarda fakat işte Notepad++'da bir execute sorunu var bence Sorunun şu olduğunu düşünüyorum Notepad++ Wine ile Linux üzerine kurulabilen Win uygulaması, Notepad++ Dosya türü Çalıştır komutunda Executable olarak (.exe  .bat .cmd )çalıştırılabiliyor.Bizim yol olarak tanımlamaya çalıştığımız (/usr/bin/python)  path 'i yani Python dosya türü execute olarak çalıştırılabilecek bir dosya olmadığını düşünüyorum :)  bu sebeple Notepad++ path deki ( /usr/bin/python) yolundaki python'unu "execute" olarak görmediğinden herhangi bir çalıştırma işlemi yapmıyor. Sorunu şimdilik böyle açıklıyabiliyorum. TEŞEKKÜRLER ???

gecegezen

valla anladım demek istediğiniz ama için içine wine girince tecrübelerim eski kaldı biraz python yazınca çalışır diye düşünmüştüm yıllardım wine kullanmıyorum. Aklıma iki şey geliyor notepadplusplus içine python windows surumunu kurmak ama bunu nasıl yapılacağını hiç hatırlamaıyor daha kolay çözüm farklı bir ide aramanız. :)

ekremsenturk

Wine ile kurulu programlar Linux dizin yolunu algılamaz. Sanal bir C diski algılar ve Windows'ta kuruluymuş gibi işlem yapar. Diğer (Belgelerim v.s) dizinleri nasıl algılanıyor ve dosya yolları nasıl ? onu incele ve oradan mantık yürüterek dosya yolunu bulmaya bak. Veya Wine ile Python'nun Windows sürümünü kur.

serifbayar

Yanıtınız ve görüş için teşekkür ederim. Aydınlatıcı oldu bende konuyu araştırırken , belirttiğiniz açıklamalara rastlamıştım.
Geany gibi Text editörlerinde  /bin/bash PATH ile yazılan betikleri  Uçbirimde görebiliyoruz. Bu sebeple konuyu açmıştım.
Yanıt ve görüşleriniz için teşekkür ederiz. Hepinize bol uykusuz başarılı kodlamalar :) ;D