[Çözüldü]Masaüstü klasörünü değiştirmek

Başlatan Doc.Deniz, 11 Ocak 2009 - 17:34:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Doc.Deniz

Merhaba, sizi çok rahatsız ediyorum bu aralar kusura bakmayın.
Sorunum şu eskiden masaüstü home/deniz/Masaüstü klasörüydü fakat şimdi desktop klasörü oldu.Daha önce nasıl olduysa masaüstü yönetimi için nautilus kullanılıyordu.Sonra ben xfce'ye masaüstü yönetme yetkisi verdim.Masaüstü klasörüm desktop oldu fakat bir dosya vs. indirirken masaüstü seçersem eski klasörüme indiriyor.

Şimdi ben masaüstü dosyalarını nasıl tekrar Masaüstü klasöründen çekmesini sağlayabilirm?

bytan

Buraya göre direk olarak Desktop adında bir klasör oluşturuyor. Herhangi bir config dosyasındın değer çekmiyor. Ama siz yine de aşağıdaki iki klasör altında değiştirilebilecek değer arayabilirsiniz:

~/.config/xfce4/desktop
~/.config/xfce4/mcs_settings/desktop.xml

Pratik olaraksa, Masaüstü klasörüne ait bir sembolik linki oluşturup adını "Desktop" olarak belirleyebilirsiniz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Doc.Deniz

Hayır benim masaüstü klasörünün isminin Desktop değil Masaüstü olmasını istiyorum.Çünkü şu an pc kendiyle çelişiyor :D Gerçek masaüstü dosyalarını desktop klasöründen çekiyor ama mesela FF ile dosya indirdiğimde "Masaüstü" klasörüne iniyor.

bytan

Dediğim şekilde yapıp yeniden başlattığınızda oturumunuzu, masaüstü dosyalarını desktop adında bir sembolink link yolu ile masaüstü klasöründen çekecek. Ve siz dediğim klasörlerin altındaki config dosyalarına baktınız mı? 9 dk içerisinde mesaj yazmışsınız. Bahsettiğim yerde eğer varsa masaüstü olarak değiştirebilirsiniz; yoksa da dediğim gibi sembolink link vererek istediğinizi sağlamış olursunuz.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Doc.Deniz

Evet o dosyaları inceledim, ne yazık ki işe yarar bir değişken yok.Link olayını deniyorum.

Doc.Deniz

Peki acaba nasıl klasöre link oluşturabileceğimi anlatabilir misiniz ?

bytan

Önce varolan Desktop adındaki klasörün adını değiştirin. Daha sonra aşağıdaki ile sembolink link oluşturabilirsiniz. Gerekirse, adını değiştirdiğiniz ilk Desktop klasörünün içindekileri Masaüstü klasörünüze kopyalayabilirsiniz:

ln -s Masaüstü Desktop

PF @ ST

Doc.Deniz