Uygulamalar Menüsünü Nasıl Düzenlerim

Başlatan aderinkaya, 03 Kasım 2018 - 19:19:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aderinkaya

Merhabalar,
Arkadaşlar ubuntu 18.04.1 ve GNOME Shell 3.28.3 versiyonunu kullanıyorum. Yapmak istediğim şey "Uygulamalar Menüsünde" Araçlar kutusu gibi bir klasör oluşturmak. Örnek veriyorum LibreOffice uygulamalarını tek kutucuk içinde toplamak istiyorum. Medya araçlarını yine başka bir kutucuk içinde.
Bunu nasıl yapabilirim? araçlar kutucuğu olduğuna göre bende oluşturabilirim diye düşünüyorum.

gecegezen

eskiden alacarte adında bir araç ile kendi hesabındaki menüyü düzenleye biliyordun ama gnome menü yapısı hiç bilmediğim için çalışırmı bilmiyorum
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

mhmtkrktr

* Mevcut grupları\klasörleri görme
gsettings get org.gnome.desktop.app-folders folder-children

* Daha önce oluşturulmuş grupların tümünü silme
gsettings reset org.gnome.desktop.app-folders folder-children

* Yeni grup[lar] oluşturma
tek bir grup oluşturma (örn: sadece ofis uygulamalarını gruplamak için)
gsettings set org.gnome.desktop.app-folders folder-children "['Office']"

aynı anda birden çok grup oluşturma
gsettings set org.gnome.desktop.app-folders folder-children "['Office', 'System', 'Internet', 'Game', 'Music', 'Apps']"

var olan başka bir gruba ilave grup oluşturma, (örn: System grubu var ve Office grubu eklemek istiyorsun,)
gsettings set org.gnome.desktop.app-folders folder-children "['System', 'Office']"
(ilk komut ile görebilirsin.)

* herhngi bir gruba özel isim belirleme örn: "Office" grubuna "Ofis Uygulamalarım" adını verelim
gsettings set org.gnome.desktop.app-folders.folder:/org/gnome/desktop/app-folders/folders/Office/ name "Ofis Uygulamalarım"

* Oluşturulan gruba uygulama ekleme (Bunu iki şekilde yapabilirsin)

1 : Uygulamanın katagorisine göre ekleme,

Uygulamalar listesini katagori bilgileri ile birlikte şu komutla görebilirsin
while read desk ; do [[ $(grep 'NoDisplay=true\|NotShowIn' $desk) ]] || { basename $desk; grep 'Categ' $desk; echo ;} ; done <<<$(ls /usr/share/applications/*|grep .desktop)

Ofis uygulamalarını listelemek istersen Libreoffice "Office" katagorisinde görünüyor.
gsettings set org.gnome.desktop.app-folders.folder:/org/gnome/desktop/app-folders/folders/Office/ categories "['Office']"
İlgisiz fakat örnek olarak vlc de ofis grubunda olsun istersen onun grubunu da aynı listeye eklersin. Vlc "AudioVideo" katagorisindeymiş.
gsettings set org.gnome.desktop.app-folders.folder:/org/gnome/desktop/app-folders/folders/Office/ categories "['Office', 'AudioVideo']"

Herhangi bir uygulamayı gruptan çıkarmak istiyorsan, Ofis grubu oluşturayım fakat örneğin "libreoffice-writer" bu grupta olmasın dersen
gsettings set org.gnome.desktop.app-folders.folder:/org/gnome/desktop/app-folders/folders/Office/ excluded-apps "['libreoffice-writer.desktop']"

2: Kişisel tercihe göre gruplama
Bunun için uygulama listesinde gördüğün ilk isimler gerekli.
gsettings set org.gnome.desktop.app-folders.folder:/org/gnome/desktop/app-folders/folders/Office/ apps "['libreoffice-base.desktop', 'libreoffice-calc.desktop', 'libreoffice-draw.desktop']"

* Herhangi bir grubun içeriğini silmek istersen de, örn: Office grubunun içeriği için,
gsettings reset-recursively org.gnome.desktop.app-folders.folder:/org/gnome/desktop/app-folders/folders/Office/

Biraz karışık gibi görünüyor fakat aslında değil. Ben biraz fazla detaylandırdım. Basit bir örnek oluşturursam Örn: Bende şuan müzik dinlemek için 3 adet uygulama var. Bunlar için bir grup oluşturayım.

gsettings set org.gnome.desktop.app-folders folder-children "['Player']"
gsettings set org.gnome.desktop.app-folders.folder:/org/gnome/desktop/app-folders/folders/Player/ name "Müzik Çalarım"
gsettings set org.gnome.desktop.app-folders.folder:/org/gnome/desktop/app-folders/folders/Player/ apps "['mixxx.desktop', 'audacious.desktop', 'spotify.desktop']"

Bu kadar  ;)

Not: Grup oluşturduğun da, içine eklediğin uygulama simgeleri ilk anda oluşmayabilir. Bunun için Alt + F2 --> r yapman (gnome restart) yeterli olur.

aderinkaya

[mention=642788]@mhmtkrktr[/mention] üstat sen bir harikasın hepsini bir arada vermen güzel olmuş olayın mantığını anladım artık teşekkür ederim. Yerli ve yabancı kaynaklarda bulamamıştım  ::) belki çok basit diye belkide kimse ihtiyaç duymuyor diye ama bunu sevdim.

mhmtkrktr

[mention=642789]@aderinkaya[/mention] harika olan ben değilim, gsettings 'i icat eden homosapienler  :D

Aceleyle yazınca karışmış. Vlc yi oficce grubuna Audiovideo şeklinde ekleme olayı yanlış. Bu şekilde o gruba ait tüm uygulamalar eklenmiş olur. Tek olarak uygulama eklenecekse, apps yöntemi categori yöntemine ilave edilerek karma grup oluşturulabilir.

Ek olarak Categories değişkeninde noktalı virgül ile ayrılmış birçok bölüm olabilir. Bunun sebebi bu tarz gruplandırmaları daha hassas yapabilmek için. Noktalı virgül ile ayrılmış her değer ayrı ayrı kullanılabilir.

mcengiz

istediğimiz uygulamaları gizleme şansımız var mı

gruplandırma değil

mhmtkrktr

Yukarda ki anlatım gnome-shell 3.32 veya daha alt sürümler için geçerlidir. 3.34 ve üstü için sürükle bırak şeklinde klasör oluşturma özelliği getirildi.
2:30+ https://www.youtube.com/watch?v=osVEl3fglCY

[mention=650848]@mcengiz[/mention] sorunu daha önce görmedim. Şurada bununla ilgili bir betik var.
https://bitbucket.org/andronovo/pacaide/src/master/opt/pacaide/src/aidedesk
Tabii bu başka bir uygulamanın parçası olduğu için doğrudan çalışmayacaktır. Eğer hala ihtiyacın varsa bağımsız bir betik olarak uyarlamasını yapıvereyim.
Eğer yöntemi öğreneyim ben kendim yaparım diyorsan, ilgili uygulamanın .desktop dosyasına ([Desktop Entry] grubunun içinde) NoDisplay=true ifadesini eklemen yeterli olur.