Dell 5471 Isınma ve Fan Sounu

Başlatan duyci, 01 Kasım 2018 - 18:10:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

duyci

Bilgisayarımı alalı 2 ay olmadı bile. Bilgisayarda Ubuntu 16.04 dışında başka bir işletim sistemi yok. İlk zamanlarda sadece ısındığında ve çok fazla program çalıştığında fan açılıyordu. Şimdi ise bilgisayarı her açtığımda fan başlıyor ve susmuyor ayrıca hiç ısınmadığı kadarda ısınıyor.
*BIOS Flash update i yaptım
*i8kmom indirdim. Bende fanı açıp kapatmak dışında işe yaramadı. (açıp kapatmak dediysem 1sn aralıklarla açıp kapattı sadece)
*Bir de şuradakileri yaptım : https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=55689.25 düzelmedi
sensors komutunu girdiğimde şu çıktıları alıyorum. Ayrıca çok bir ubuntu bilgim yok öğrenmek istiyorum ancak bilgisayarım hakkında endişeleniyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Sensors çıktıları:
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +25.0°C  (crit = +107.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +40.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
Core 0:         +38.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1:         +38.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
Core 2:         +38.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
Core 3:         +37.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)

dell_smm-virtual-0
Adapter: Virtual device
Processor Fan: 3065 RPM
CPU:            +39.0°C 
Ambient:        +35.0°C 
SODIMM:         +37.0°C 
Other:          +40.0°C 

lspci | grep VGA çıktısı:

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Device 5917 (rev 07)

lspci çıktısı:

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Device 5914 (rev 08)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Device 5917 (rev 07)
00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Skylake Processor Thermal Subsystem (rev 08)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP USB 3.0 xHCI Controller (rev 21)
00:14.2 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Thermal subsystem (rev 21)
00:15.0 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Serial IO I2C Controller (rev 21)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP CSME HECI (rev 21)
00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP SATA Controller [AHCI mode] (rev 21)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Device 9d10 (rev f1)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port (rev f1)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port (rev f1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Device 9d4e (rev 21)
00:1f.2 Memory controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP PMC (rev 21)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Device 9d71 (rev 21)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Sunrise Point-LP SMBus (rev 21)
01:00.0 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Topaz XT [Radeon R7 M260/M265] (rev c1)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 15)
03:00.0 Network controller: Intel Corporation Wireless 3165 (rev 79)

meda

En başta hatayı işletim sürümü seçiminde yapmışsınız. Bilgisayarınız yeni işlemciyle birlikte diğer yeni donanımlarından ötürü yeni çekirdekle gelen Ubuntu 18.10 gibi sistem tercih edin ne kadar yeni o kadar iyi.
Yerinizde olsam Manjaro sürümlerinden birisini tercih ederdim öyle de yapıyorum; hem kolaylığı hem de Arch tabanlı olmasından mütevellit son çekirdek, sürücüler kolayca yükleniyor öyle ki yüklerken bilgisayarınız internete bağlı olduğunda en yeni güncelleştirmelerle beraber sürücüleri kendi depolarından yükleyip son kertede yeniden başlattıktan sonra hiçbirşey yapmadan kullanmaya başlayabilirsiniz. Dell 5568 kullanıyorum Windows 10'dan daha verimli sessiz sorunsuz çalışıyor. Donanım uyumluluğu ve sistem sorunsuzluğu konusunda biraz da takıntılı birisi olarak bunları söylüyorum.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

duyci

Alıntı yapılan: meda - 02 Kasım 2018 - 09:27:59
En başta hatayı işletim sürümü seçiminde yapmışsınız. Bilgisayarınız yeni işlemciyle birlikte diğer yeni donanımlarından ötürü yeni çekirdekle gelen Ubuntu 18.10 gibi sistem tercih edin ne kadar yeni o kadar iyi.
Yerinizde olsam Manjaro sürümlerinden birisini tercih ederdim öyle de yapıyorum; hem kolaylığı hem de Arch tabanlı olmasından mütevellit son çekirdek, sürücüler kolayca yükleniyor öyle ki yüklerken bilgisayarınız internete bağlı olduğunda en yeni güncelleştirmelerle beraber sürücüleri kendi depolarından yükleyip son kertede yeniden başlattıktan sonra hiçbirşey yapmadan kullanmaya başlayabilirsiniz. Dell 5568 kullanıyorum Windows 10'dan daha verimli sessiz sorunsuz çalışıyor. Donanım uyumluluğu ve sistem sorunsuzluğu konusunda biraz da takıntılı birisi olarak bunları söylüyorum.  :)
Yorumunuz için teşekkürler. İş yerindeki bilgisayarım 18.04 ve birçok sıkıntı yaşıyorum. O yüzden evde 16.04 kullanmayı tercih ediyorum. Win10 kurup üzerine ubuntu kurmayı da düşündüm. Ama format atmaktan kurtulmak istiyorum. Bir şeylerde hata yapıyorum bundan eminim. Aynı bilgisayardan 2 arkadaşımında var ve fanı bir süre çalıştıktan sonra onların duruyor. Bende ise sürekli çalışıyor. Bir ihtimal ekran kartımdan bir ihtimal de son zamanlarda yüklediğim derin öğrenme (keras,tensorflow) gibi şeylerden. Emin olamıyorum ve tespit edemiyorum 1 haftadır araştırmadığım şey kalmadı.

Donanımsal olarak test ettim,dell müşteri hizmetleriyle konuştum donanımsal bir problemim yok şu an.

Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

speakerXXL

Aşağıdaki komutlarla harici GPU'yu pasifleştirmeyi dener misiniz?

echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX radeon.modeset=0"' | sudo tee  /etc/default/grub.d/radeon-modeset.cfg
sudo update-grub

Ardından sistemi yeniden başlatın.

Daha sonra işlemi geri almak isterseniz aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

sudo rm -f /etc/default/grub.d/radeon-modeset.cfg
sudo update-grub