Çöp Kutusunu Dock'a eklemek

Başlatan alicilin, 27 Kasım 2018 - 23:16:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alicilin

Kendim için küçük bi script yazdım. Bash script yazmakta pek iyi olmadığımdan bunu php ile yaptım.
Scriptin amacı şu; Ubuntu menüsüne Çöp simgesi ekliyor ve bu sayede siz bunu dock'a taşıyabiliyorsunuz. Aynı zamanda çöp kutusunun durumunu izliyor dolu olduğu zaman simgeyi dolu çöp kutusu yapıyor boşaldığı zaman boş simgesi gösteriyor. bash ile yapılmış örnekleri vardı fakat eksiklikleri vardı. Mesela çöp kutusu ile işlem yapmasanız bile 5 saniyede bir simgeyi yeniliyordu.

Kurulum;
öncelikle çalışması için ubuntu sisteminizde php yüklü olması gerekli. Aynı zamanda ubuntu 17.10 ve üstü olması gerekli

http://s7.dosya.tc/server11/flccql/trash-watcher.zip.html

Bu adresten zip dosyasını indirin ve dosyayı home/{kullanıcı adınız} altında bir yere çıkarın.
Çıkardığınız dosyaların chmod değerini 777 yapın
Ardından bilgisayarınızdan "başlangıç uygulamalarına" girin ve "Ekle" butonuna basın
isim Alanı: istediğiniz bir isim yazın
Komut Alanı: göz at butonuna tıklayın ve zip dosyasını nereye çıkardıysanız çıkardığınız klasör içindeki index.php dosyasını gösterin
Açıklama Alanı: yine istediğiniz küçük bir açıklama yapabilirsiniz boşta bırakabilirsiniz

Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın Menünüze çöp simgesi gelmiş olmalıdır. Artık sık kullanılanlara ekleyerek dock'a ekleyebilirsiniz.

Arkadaşlar biraz geliştirdim. Artık php ile ilgisi yok. Node js ile yazdım ve derledim. Kullanabilmek için bilgisayarınızda Node js yada php kurulu olmasına gerek yok. Derlenmiş halde olduğu için direk çalıştırılabilir. Aynı zamanda php ile yaptığım örnek çöp kutusunu 5 saniyede bir kontrol ediyordu fakat yeni halinde böyle bir olay yok. Çöp kutusunu "inotify" aracılığı ile direk izlemeye alıyor ve çöp kutusuna dosya eklenip silinmesi durumunda anlık olarak iconu değiştiriyor. Performans olarak php sürümüne göre oldukça iyi.

Kurulum;
http://s7.dosya.tc/server11/pwuzxe/trash-watcher.zip.html

Bu adresten zip dosyasını indirin ve dosyayı home/{kullanıcı adınız} altında bir yere çıkarın.
Çıkardığınız dosyaların chmod değerini 777 yapın
Ardından bilgisayarınızdan "başlangıç uygulamalarına" girin ve "Ekle" butonuna basın
isim Alanı: istediğiniz bir isim yazın
Komut Alanı: /{dosyayı çıkardığınız klasör yolu}/trash -t w olarak ekleyin sonundaki "-t w" parametrelerine dikkat edin aksi halde çalışmaz
Açıklama Alanı: yine istediğiniz küçük bir açıklama yapabilirsiniz boşta bırakabilirsiniz

Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın Menünüze çöp simgesi gelmiş olmalıdır. Artık sık kullanılanlara ekleyerek dock'a ekleyebilirsiniz.

Ayarlar

dosyayı çıkardığınız klasör altında config.json dosyasında;
fullIcon: çöp kutusu doluyken görünecek icon
emptyIcon: çöp kutusu boşken görünecek icon
iconName: çöp kutusunun menüdeki adı örn: Çöp, geri dönüşüm kutusu gibi.
iconComment: çöp kutusunun menüdeki açıklaması
clearText: çöp kutusuna sağ tıklanınca çöpü temizlemek için kullanılan menü adı örn: Çöpü boşalt, Çöpü temizle, Geri dönüşüm kutusunu temizle vb
<Developer/>