Nvidia GTX1050ti Driver Problemi

Başlatan eprianu, 30 Ekim 2018 - 23:10:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eprianu

Merhabalar,

Sistemime kubuntu kurdum. Ekran kartını güncelleyene kadar her şey yolundaydı. Ancak şu anda sistemi açınca başlangıç ekranında kalıyor. Arka plan siyah ve ekranda sadece fare imleci var. Yani masaüstü ortamı başlamıyor.
CTRL+ALT+F2 ile giriş yapıp startx yaptığımda KDE açılıyor.

Ekran kartını güncellemeye çalıştım, şu anda listede 390, 396, 410 ve açık kaynak kodlu driver mevcut. Ancak hangisini seçersem seçeyim, aktif ekran kartını Nvidia olarak ayarladığımda yazılar vs oldukça tuhaf geliyor. Ancak aktif ekran kartını Intel yapınca görsel olarak her şey normale dönüyor.

Mint'te bir yapılandırma dosyası oluşturuyorduk ancak baya araştırmama rağmen Ubuntu'da bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

speakerXXL

Açıksa secure boot özelliğini kapatın.

eprianu

Kapalı hocam. Secure boot ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Yeniden yükleme yaptım, açıldı. Ekran kartı sürücüsünü kendisi buldu, yükledi. Bu sefer de ekran dalgalanması ile ilgili problem için forumda bulduğum yapılandırma komutlarını girdim. Şimdi hiç açılmıyor. Sol üst köşede bir tre işareti geliyor kalıyor.

Bu durumda komut satırına geçmem için ne yapmam gerekiyor? Ctrl+alt+f2 çalışmıyor.

speakerXXL

Bahsettiğiniz yapılandırma dosyası Xorg ile ilgili mi, nvidia-xconfig komutunu mu çalıştırdınız?

Kurtarma kipi => resume seçeneği ile masaüstüne ulaşabilmeniz gerekir. Bu şekilde oluşturduğunuz yapılandırma dosyasını silebilrisiniz.

eprianu

Şu linktekileri yapmıştım hocam.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=55925.0

Kurtarma kipine nasıl girebilirim? Başlangıçta grub menüsü gelmiyor, Kubuntu yazıyor, sonrasında siyah ekranda _ işareti yanıp sönüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ekim 2018 - 16:37:04

Ayrıca CTRL+Alt+f1 çalışmıyor. Tüm fonksiyon tuşlarını denedim hiçbir tepki vermiyor. Yeniden de sistem kurmak istemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

speakerXXL

Paylaştığınız bağlantı sadece Intel GPU için geçerli, Nvidia GPU için uygulamamalısınız. Eğer açılış sırasında sistemi yeniden başlatırsanız, Grub menüsü otomatik olarak gelecektir. Ya da açılışta üst karakter (shift) tuşuna basarak Grub menüsüne ulaşabilirsiniz. Resume seçeneği ile sistemi başlatığınızda otomatik olrak nomodeset değişkeni ile başlatılacağı için büyük ihtimalle masaüstüne ulaşırsınız. Masaüstüne ulaştığınızda, aşağıdaki komutla oluşturduğunuz yapılandırma dosyasını silersiniz.

sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

Ardından inxi paketini yükleyip aşağıdaki komutun çıktısını paylaşırsınız.

inxi -Gxx

eprianu

Hocam yeniden kurdum. Açılır açılmaz hemen şifreyi girip Enter'a basıyorum geliyor masaüstü. Kurulum sonrasında kendisi Nvidia'nın 390 sürümlü driver'ını yükledi.

Şu anda ne yapmam gerekiyor tam olarak?

Graphics:
  Device-1: Intel driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0
  chip ID: 8086:591b
  Device-2: NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Ti Mobile] driver: nvidia
  v: 390.87 bus ID: 01:00.0 chip ID: 10de:1c8c
  Display: x11 server: X.Org 1.20.1 driver: modesetting,nvidia
  unloaded: fbdev,nouveau,vesa compositor: kwin_x11
  resolution: 1920x1080~60Hz
  OpenGL: renderer: GeForce GTX 1050 Ti/PCIe/SSE2 v: 4.6.0 NVIDIA 390.87
  direct render: Yes