Java ile not found: hatası

Başlatan ALGAN, 30 Ekim 2018 - 15:32:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ALGAN

Merhaba Arkadaşlar,

java diliyle biraz ilgilenmek istedim Text Editor aracılıyla küçük kodlar yazıp yavaş yavaş geliştireyim derken
başlıktada belirtiğim bir hata ile karşılaştım allta terminal çıktılarını paylaşıcam.hatanın PATH yolundan kaynaklandığını düşündüm ve kendimce PATH'a yol eklemeye çalıştım ama yinede olmadı

bu arada bahsettiğim hatalar kali linuxda.kali ile ilgilenirken boş zamanlarımda javaya da bakmak istedim küçük çaplı kodlar yazarak sürekli bilgisayarı aç kapa yapıp işletim sistemi değiştirmek istemediğimden.

root@tea:~# java --version
openjdk 10.0.2 2018-07-17
OpenJDK Runtime Environment (build 10.0.2+13-Debian-2)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 10.0.2+13-Debian-2, mixed mode)

root@tea:~# $JAVA_HOME     
bash: /usr/lib/jvm/java-1.10.0-openjdk-amd64: Is a directory

root@tea:~# $PATH       
bash: /usr/lib/jvm/java-1.10.0-openjdk-amd64/bin:/root/Masaüstü/yeni/enyeni:/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin: No such file or directory

ALDIĞIM HATANIN TAMAMI java kodu derlemek isterken başarısız oluyor ve bu hatayı veriyor...

root@tea:~/Masaüstü# javac java1.java
javac: file not found: java1.java
Usage: javac <options> <source files>
use --help for a list of possible options

şimdiden teşekkürler.

ethernity

Önce küçük  bir soru. Hep "root" olarak mı kullanıyorsunuz? Bu pek tavsiye edilmez.
Bunun sonrasında Java kodlarını sakladığınız dizini (ki bunun"/root/Masaüstü/yeni/enyeni" dizini olduğu tahmin ediyorum) PATH olarak atamanız direkt olarak "javac java1.java" komutunu çalıştırmanıza olanak sağlamaz. Eğer bir .java dosyasını bu şekilde derleyip sonra da çalıştırmak istiyorsanız mutlak şekilde o dosyanın bulunduğu dizinde olmanız gerekir.

ALGAN

[mention=642658]@ethernity[/mention]
evet hep root şekilde sistemi kullanıyorum.

şimdi şöyledi PATH gözüken yeni/enyeni... yolu PATH'a ilk yol gösterme deneyimimden kalan birşey sistemi yüklediğimde zaten java sistemin içinde vardı.
bende bu arada yukarıda bahsettiğim gibi javayada küçük çaplı bakmak istedim.ama ilk javac java1.java ile derlemeye kalktığımda bu hatayı attı.bende javanın bulunduğu yolu path eklemek olduğunu düşündüm çözümün ve .bashrc ekleme yaptım. ama yinede olmadı.ayrıca yazdığım java kodu masaüstün de bulunuyor bende terminalden masaüstüne geçip derlemek için javac komutunu kullandım tam olarak nerde hata yapıyorum bilemedim.

ethernity

Siz komutu "root"un masaüstünde uyguluyorsunuz. Peki dosyanın bulunduğu masaüstü de "root"a mı ait? Normal şartlarda sizin grafik olarak gezindiğiniz kullanıcı "root" değildir, sistemi kurarken oluşturduğunuz sıradan bir kullanıcıdır. Yani terminalde root olarak değil, normal kullanıcı olarak bu komutu vermeniz gerek.

ALGAN

[mention=642660]@ethernity[/mention]

evet bahsettiğiniz gibi yaptım root değilde kullanıcı olarak giriş yaptım ve java kodunu derlediğimde kod derlendi ve sorunsuz çalıştı.bunun için teşekkürler ama birkaç sorum var
birincisi ben terminalden rootdan çıkış yapamadım yani kullanıcı değiştiremedim.onun yerine arayüzden switch user diyerek kullanıcı değiştirdim ve bu şekilde giriş yaptım.ama sanki ilk defa linux yüklemişim masaüstünde ki dosyalar arayüzde yaptığım değişiklikler tamamen gitti.terminalde değişti en basitinden tab tuşu çalışmıyor ve Masaüstü oldu Desktop bu iyi birşey ama hani değişiklikten kastım için örnek verdim Firefox da standart girişte atığı kali linux sayfası bile gitti bunlar normal mi ve ben root kullanıcıdayken hiçbir şekilde java kodu derleyemeyecekmiyim.

ethernity

Demek ki, o kullanıcıya ilk kez giriş yapmışsınız ve onun için varsayılan ayarlara geçildi. Sizin önceki düzenininizin "root" klasöründe kalmış olması gerek. Seçiminize karışmak gibi olmasın ama sistemi hep root olarak kullanmak güvenlik riskini artırmaz mı? Bu şekilde sistem dışarıdan müdaheleye açıktır. Sadece uyarmak istedim. Kaldı ki, root olarak kullanacaksanız onun ayrı bir klasörü var: /root/. O klasör altında işinizi görebilirsiniz. Ama anlamadığım bir konu var. Siz root-la giriş yaptığınız halde diğer kullanıcının ev dizinine girip orada deneme yapmışsınız sanki.

ALGAN

[mention=642662]@ethernity[/mention]

öncelikle ciddi derecede acemiyim zaten tahmin etmişsinizdir.

evet daha önce root dışında giriş yapmadım çünkü bir aralar sistemi öğrenmek için root da kalıyordum o yüzden ama şuanda ösym sınavlarından dolayı neredeyse hiç vakit ayıramıyorum bu yüzden çok fazla bilgi eksiğim var.uzun süre bilgisayarı windows olarak başlattım şu bir kaç gündür sadece linux giriş yapıyorum o arada da biraz bakıyorum  araştırıyorum tabi kaynak sorunu yaşadığımdan dolayı çünkü ingilizcem pek yok bu yüzden çok yavaş ilerliyorum.
bildiğim kadarıyla ve sizin de uyardığınız gibi sistemi root olarak sürekli açamak hem tehlikeli hemde sisteme zarar verme açısından büyük riksler taşıyor evet ama bahsettiğim gibi pek bir bilgim olmadığından root olarak dolaşmak daha kolay oluyor.ayrıca başka bir kullanıcıdayken root olmayı veya rootdayken standart bir kullanıcı olmayı tam olarak bilmiyorum o yüzden hatanın bundan olabileceğini hiç düşünmedim şuan da standart kullanıcıdayım ve siz bu yorumu yaptıktan sonra root klasörünün içine girdim ve şuana kadar sakladığım her belge orda duruyor.diğer konuya gelirsek daha önce root ile giriş yapıp diğer kullanıcının ev dizininde bir eylemde bulunduğumu hatırlamıyorum zadece bir kaynakta kullanıcı oluşturmayı gösterirken kullanıcı oluşturdum sadece.
Benim anlamadığım konu şu suanda standart kullanıcının desktop oluşturduğum java kodu derleniyor. ayırıca bu kullanıcının üzerinden root klasörüne geçip root desktop da bulunan java koduda derleniyor ama root den masaüstünde ki java kodu derlenmiyor şuan burdaki mantığı anlamadım

ethernity

Ben de denemeye çalıştım ama bende de tamamen farklı bir durum yaşandı. Root desktop-ta hiç bir şey yapma olanağım yok gibi sanki. Sizde root ile giriş yapıp Dekstop-tayken şu komutu verince ne çıkıyor?

ls -al

freeman

@ALGAN;
Senin için güzel bir döküman. Sırayla okumanı tavsiye ederim.
http://cayfer.bilkent.edu.tr/~cayfer/pusula/KKL/
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

ALGAN

Alıntı yapılan: freeman - 30 Ekim 2018 - 23:35:47
@ALGAN;
Senin için güzel bir döküman. Sırayla okumanı tavsiye ederim.
http://cayfer.bilkent.edu.tr/~cayfer/pusula/KKL/

belgeler için teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: ethernity - 30 Ekim 2018 - 23:10:23
Ben de denemeye çalıştım ama bende de tamamen farklı bir durum yaşandı. Root desktop-ta hiç bir şey yapma olanağım yok gibi sanki. Sizde root ile giriş yapıp Dekstop-tayken şu komutu verince ne çıkıyor?

ls -al

root@tea:~/Masaüstü# ls -al
total 36
drwxr-xr-x  4 root root 4096 Oct 30 23:38 .
drwxr-xr-x 30 root root 4096 Oct 30 15:28 ..
drwxr-xr-x  9 root root 4096 Oct 30 23:38 hepsi
-rw-r--r--  1 root root  125 Oct 30 12:50 java1.java
-rw-r--r--  1 root root  252 Oct 29 23:18 link
-rw-r--r--  1 root root  293 Oct 29 00:03 python1.py
-rw-r--r--  1 root root  101 Apr 27  2018 speedUpKali
-rw-r--r--  1 root root  752 Jun  1 19:26 terminalKod
drwxr-xr-x  3 root root 4096 Oct 30 20:11 yeni

root olarak giriş yaptım ve masaüstünde ls -al deyince hepsini verdi ama simgeleri masaüstünde gözükmüyor bunun sebebi galiba yeni güncelleme.güncellemeden sonra bu şekilde oldu.