Ubuntuyu tamamen silebildim mi?

Başlatan uygurkemal, 29 Ekim 2018 - 23:06:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uygurkemal

Sadece merak için Ubuntuyu kurdum. PC'ye zaten format atacaktım bir sürü övgü almıştım daha hızlı vs. vs. diye. Yükledim fakat hiç beğenmedim. Tasarım evet güzel fakat bana masaüstü nedense farklı acayip geldi. Kötü de değildi aslında tasarım gerçekten Windows 10 kadar olmasa da çok şık. Her neyse biraz baktım alışırım dedim zaten tek film dizi izliyorum ve internette dolaşıyorum diye. Steam'ı yükledim oyun için değilde daha çok hangi oyunlar destekliyor diye. Steam sorunsuz yüklendi sıra video player yüklemeye geldi. Windows'a severek kullandığım Pot Player'ı yükleyecektim ki Pot Player'da yok. VLC yükleyeyim dedim VLC yüklemeye geldi mağazadan yükleyeyim dedim hiçbir tepki vermedi. Hata yok kur diyorum anlık bir yüklüyormuş gibi yapıp tekrar yükle butonu çıkıyordu. Driver filan anlamadığımdan yüklemedim Windows'un güzel yanlarından biri kendi yüklemesi.  Film açacaktım onu bile açamadım. Chrome yükleyeyim dedim onda da aynı sorun. IDM yok, MS Office yok. (Onun yerine LibreOffice var ama MS Office kadar iyi değil.) Neredeyse kullandığım hiçbir programı bulamadım. Oyun desteği gerçekten çok az geldi. Hatta Half Life'ı yükledim 1998 yapımı oyunda hafif kasmalar vardı (Sistemim oldukça iyi ve oyunu Windows 10'Da bitirdim.) Ubuntu sanırım kullanmak için halen hazır değil bende uğraşamadım formatla komple hem Windows'u hem Ubuntu'yu sildim.

Ancak silme şeklim şu şekilde Windows'u silmeden Rufus'la kurulum diski oluşturdum. Sonrasında işte normal cd kurulumuyla disk bölümündeki her şeyi silip diske kurdum. (Her formatta yaparım.)

Fakat silindi mi emin olamadım BIOS'tan baktım gözükmüyor sıfırlanmış mıdır? Kalıntı filan kalmış mıdır?

freeman

Dediğiniz şekilde tamamen silinmiştir.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

aderinkaya

[mention=642652]@uygurkemal[/mention] Öncelikle windows disk bölümleme ekranında hepsini silip yeniden oluşturduysanız ubuntu tamamen silinmiştir. Bunu windowsda bilgisayara sağ tıklayarak aygıt yöneticisinden disk yönetimine tıklyarakda görebilirsiniz. Ubuntu'da bahsettiğiniz sorunların hiçbiri ile karşılaşmadım sanırım hatalı bir kurulum oldu. Çünkü bahsettiğiniz mağazadan kur yada kaldır denildiğinde tekrar başa sarma olayı ubuntu 16.04 de benimde başıma gelmişti tekrar temiz kurulum yapmıştım düzelmişti. Video Player müzik çalar vs gibi şeylerde hiç sorun yaşamadım. Hatta işin güzel tarafı vlc'yi kurunca firefox'a kodek kurma sorunu kalmıyor çünkü vlc ile kodeklerde yükleniyor. firefoxta flash video downloader var fvd internet download managerdan daha iyi iş gördüğüne inanıyorum ben. Office konusuna gelirsek libreoffice de ben visual basic kodları bile çalıştırıyorum. Bu gün satır satır kod yazarak programda yapılacak işleri libreoffice de rahatlıkla yapabiliyorum makro formül vs ile. Oyun konusunda evet haklısınız linux ile her oyunu istediğiniz gibi oynayamazsınız. Özellikle açık kaynak kodlu ekran kartı sürücüsünü kurduysanız ki varsayılan olarak bu gelir. Bunun yerine sahipli denenmiş olanı kurmak daha performans verir.

Driverda windows 10 kendi kuruyor demişsiniz de Linux sürücü konusunda Windows'dan her zaman her yerde 1 adım öndedir. Bence sizi üzen konu yanlış dağıtım seçmek yada yanlış masaüstü kurulumu olmuş.

Bu yorumları yaparken şunuda belirteyim elimde officenin windowsun nerede ise her sürümünün lisansı mevcuttur. Bir dönemler intel ve microsoft ortaklığı ile donanım ve windows uzmanlığı sertifikaları veriliyordu bu sertifikalarada sahibim :)  Evimde android telefon kullanmayı bilmeyen anneme babama bile linux(mint-pardus-ubuntu) kullandırıyorum. Kendim zaten ubuntu kullanıyorum.