Ubuntu sürekli donuyor ve güç tuşundan kapatmak durumunda kalıyorum

Başlatan sabanbuyukkal, 29 Ekim 2018 - 22:10:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabanbuyukkal

. Yaklaşık 1 yıldır Ubuntu kullanıyorum ve windows'a ihtiyaç duymuyorum ama windowsta yaşamadığım sorunu ubuntuda sürekli yaşıyorum. Herhangi bir internet tarayıcı açtığım zaman veya sık kullandığım audacity kullanırken birden donuyor ve hiç bir işlem yapmama izin vermiyor mecburan güç tuşuna basarak kapatmak durumunda kalıyorum. Ve bu da işletim sisteminde bazan hata verip tekrar yüklemek zorunda kalıyorum. Forumda bununla ilgili aradım ama herhangi bir kayıt yok. 3 bilgisayara kurulum yaptım biri hariç diğer ikisi aynı sorunu verdi. Diğerinde neden olmadığını bilmiyorum. Bu iki bilgisayarda neden olduğunu da bilmiyorum. Çözüm bulamadığım için yazmak durumunda kaldım. Şimdiden ilgilenecekler için teşekkür ederim. Saygılarımla.

aderinkaya

[mention=642648]@sabanbuyukkal[/mention] her dağıtım her donanım ile uyumlu çalışmıyor ne yazık ki. Misal şuan size yazdığım cihazda debian bir türlü düzen tutmaz iken çok gariptir ki ubuntu sorunsuz çalışıyor. Diğer ev işleri için kullandığım cihazda linux mint pardus sorun çıkarırken xubuntu sorunsuz çalışıyordu. misal fedora aynı usb ile kurduğum iki pc biri sıfır takılma ile çalışırken diğeri arada kitliyor. kapat diyorum kalıyor vs. farklı dağıtımlar denemenizi tavsiye ederim. deepin, elemantary os, mint, pardus bunları debian tabanlı sistemlere ve deb paketlere alışkın olduğunuzu varsayarak önerebilirim. Bunun dışında opensuse fedora gibi sistemleride tavsiye edebilirim.

sabanbuyukkal

Bu sorun neden düzelemiyor? Aslında linux'ta kalma ısrarımıza linux'un çözüm bulamaması donanım uyumluluğu konusunda hassasiyetsizliğinden mi kaynaklanıyor acaba. Ubuntunun donma sebebi işlemciye aşırı yük bindirerek yüzde 100'e kadar dolduruyor ve bunu sadece internet tarayıcı veya herhangi bir program yapıyor. Normalde RAM'e binmesi gereken yük işlemciye biniyor. 7 gb RAM'in sadece yüzde 30'u kullanılırken ve takas alanı neredeyse hiç kullanılmıyorken işlemci tamamen tek bir programa çalışıyorsa bu çözülebilir problem ya benden kaynaklanıyor ama nasıl düzeltebileceğimi bilmiyorum veyahut da sistemsel. İnşaAllah bunu çözebilecek bir arkadaş konuya ilgi gösterir. Zira ben linuxta kalmak istiyorum. İlginiz için de teşekkür ederim. Sağolun.

speakerXXL

inxi paketini yükleyip aşağıdaki komutların çıktısını paylaşınız.

inxi -SMGxx

sabanbuyukkal

tabi ki

saban@saban-D2581-A5:~$ inxi -SMGxx
System:    Host: saban-D2581-A5 Kernel: 4.15.0-38-generic x86_64
           bits: 64 gcc: 7.3.0
           Desktop: Gnome 3.28.3 (Gtk 3.22.30-1ubuntu1) dm: gdm3
           Distro: Ubuntu 18.04.1 LTS
Machine:   Device: desktop Mobo: FUJITSU SIEMENS model: D2581-A5 v: S26361-D2581-A5 serial: N/A
           BIOS: FUJITSU SIEMENS // Phoenix v: 6.00 R1.11.2581.A5 date: 04/18/2008
Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] RV505 CE [Radeon X1550 64-bit]
           bus-ID: 01:00.0 chip-ID: 1002:715f
           Display Server: x11 (X.Org 1.19.6 ) driver: radeon
           Resolution: 1600x900@60.00hz
           OpenGL: renderer: ATI RV515
           version: 2.1 Mesa 18.0.5 Direct Render: Yes

speakerXXL

Alıntı YapGraphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] RV505 CE [Radeon X1550 64-bit]

Bu GPU Ubuntu 18.04 ile gelen Gnome Shell için uygun olmayabilir. Gnome Shell GPU'nun 3D özelliklerini kullanan bir masaüstüdür, bu sebeple mevcut GPU ile sorun yaşıyor olabilirsiniz. Sorun yaşanan sistemlerde doğrudan Ubuntu yerine Ubuntu MATE ya da Xubuntu gibi türevleri denemenizi öneririm.

sabanbuyukkal

Ubuntu 16.01 den beri kullanıyorum ve aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Eğer 18.04 için yapılan güncellemede olan şey 16 da yoksa aynı sorun yaşanmamalıydı. Zannediyorum mesele tam olarak bu değil.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Kasım 2018 - 18:53:20

Bir de başka sürüm denemek değil bunu çözmek istiyorum. Sürekli kullanım alışkanlığımı değiştirmek istemiyorum. Xubuntu da Ubuntu mate de masaüstü görünümü yeni kullanım alışkanlığına zorlayacak görünüyor.

speakerXXL

Alıntı yapılan: sabanbuyukkal - 05 Kasım 2018 - 18:51:41
Ubuntu 16.01 den beri kullanıyorum ve aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Eğer 18.04 için yapılan güncellemede olan şey 16 da yoksa aynı sorun yaşanmamalıydı. Zannediyorum mesele tam olarak bu değil.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Kasım 2018 - 18:53:20

Bir de başka sürüm denemek değil bunu çözmek istiyorum. Sürekli kullanım alışkanlığımı değiştirmek istemiyorum. Xubuntu da Ubuntu mate de masaüstü görünümü yeni kullanım alışkanlığına zorlayacak görünüyor.

Mesele çok büyük ihtimalle tam olarak bu, zira Unity masaüstü de Compiz ile 3D özellikleri kullanıyordu. Sistemdeki bu aygıt modern masaüstü ortamlarının istediği kabiliyetlere sahip olmayabilir. Öyle olup olmadığını diğer sürümlerden birisini kurarak anlayabilirsiniz zaten.

MATE Munity düzeni ile Unity benzeri bir kullanım sağlıyor.

aderinkaya

Debian 8 jessie yi XFCE masaüstü ortamı ile kurmayı dener misiniz?

programmer

Bu linkte RV505 desteklenen grafik kartları arasında listeleniyor. En azından 16.04'e kadar 18.04 bilgisi girilmemiş.

sabanbuyukkal

Alıntı yapılan: aderinkaya - 05 Kasım 2018 - 23:23:50
Debian 8 jessie yi XFCE masaüstü ortamı ile kurmayı dener misiniz?

Bunu nasıl yapacağım?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Kasım 2018 - 14:57:51

Alıntı yapılan: programmer - 06 Kasım 2018 - 04:52:49
Bu *bağlantıda RV505 desteklenen grafik kartları arasında listeleniyor. En azından 16.04'e kadar 18.04 bilgisi girilmemiş.

Ekran kartı ile ilgili herhangi bir sorun görünmüyor. Lakin yukarıda da bahsettiğim gibi RAM, Ekran kartıve takas alanında olması gereken yük işlemcide oluyor. Sadece Opera açık olup bir kaç sekme açtığım zaman (hele ki youtube studio gibi arka planda yoğun script çalışan sayfalar) işlemciye binen yük öyle büyüyor ki. Ram boşta olduğu halde işlemci yüzde 100 kapasitenin tamamını kullanıyor ve bir kaç dakika içinde PC donuyor. Windows'ta Ctrl-Alt-Del ile sorun büyümeden program kapatıp bilgisayarın güç tuşuna ihtiyaç duymadan rahatlatabiliyorken Ubuntuda bunu da yapamıyorum. Bunun gibi bir yazılım yükleyip kısa yol tuşları ile benzer işlemleri yapabiliyorum ama süreç bu raddeye geldiği zaman artık klavya de işlevsiz kalıyor.

Uzun zamandır çözüm arıyorum. Buraya yazmadan önce kendim çözebilir miyim diye çok araştırdım ama sanki böyle bir sorun kimse yaşamamış gibi. Veya sahipli ekran kartı sürücüsü yüklendiği zaman çözülen sorunların çözümleri var. Ama bu soruna bir cevap bulamadım.

gecegezen

Bu bana gnome buglarından birisiymiş gibi geldi ubuntu 18.04 benzer bir sorun yaşamıştım bende ama çok üstüne düşmedim hemen unity geri kurdum. ubuntu 18.10 bir sorun olmadı şimdilik ama hayla unity öncelikli kullandığımdan kesin bir şey söyleyemem. Çözüm değil ama bu benim hikayem.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

D@bbe

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

sabanbuyukkal

mhmtkrktr

Şu çıktıları paylaşır mısın?
awk -F: '/model name/{print $2}' /proc/cpuinfo
awk -F: '/MemTotal/{print $2}' /proc/meminfo

Aşağıda ki iki testi sistem boştayken yapmalısın.

Şu komut bir animasyon penceresi açacak. Pencereyi tam ekran yapıp 15 saniye çalıştır ve toplamda kaç icon ile kaç fps değere ulaşacağına bakalım.
gtk3-demo --run=fishbowl

Son olarak şu betiği 2 defa çalıştırıp, 2. de verdiği sonucu paylaşır mısın?
[90sn, %40]
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=56713.msg627343#msg627343

aderinkaya

[mention=642821]@sabanbuyukkal[/mention] debian-8.11.0-amd64-DVD-1.iso.torrent adlı torrent indirme bağlantısını indirip iso indirmeyi başlatabilirsiniz. https://cdimage.debian.org/cdimage/archive/8.11.0/amd64/bt-dvd/debian-8.11.0-amd64-DVD-1.iso.torrent

sabanbuyukkal

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 07 Kasım 2018 - 11:50:36
Şu çıktıları paylaşır mısın?

Aşağıda ki iki testi sistem boştayken yapmalısın.

Şu komut bir animasyon penceresi açacak. Pencereyi tam ekran yapıp 15 saniye çalıştır ve toplamda kaç icon ile kaç fps değere ulaşacağına bakalım.
gtk3-demo --run=fishbowl

[90sn, %40]

Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     E6550  @ 2.33GHz
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     E6550  @ 2.33GHz

7135348 kB

137 icon 57 fps

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Kasım 2018 - 22:30:03

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 07 Kasım 2018 - 11:50:36

[90sn, %40]

Bununasıl çalıştıracağımı anlayamadım. Alttaki linkteki tarifte de bir şey olmadı.

mhmtkrktr

Sistem özellikleri Gnome (özellikle 3.30 için) gayet yeterli. Tahmin yürütecek olursam Gnome'un arkaplan hizmetleri donmaların sebebi olabilir. 3.30'un ciddi anlamda performans getirisi olsa da tracker indexleme gibi hizmetlerin aşırı işlemci kullanımımı henüz çözülebilmiş değil. İşlemci gücü ne kadar düşük olursa, o kadar hissedilir bir sorun oluşturuyor. Eğer sorun bu ise hizmeti pasif duruma getirmek yeterli olacaktır.

Bunu anlamak için şu komutu verip sistemin kaynak kullanımını takip edebilirsin.
Bu pencerede senin için takip edilmesi gereken %CPU ve COMMAND satırlarının en üstte bulunan ilk 3-4 işlem. 10-15sn kadar boştayken takip et. Sonrasında sistemi biraz zorlayarak takip etmeye devam et. Sorun işlemci ise, neyin buna sebep olduğunu görmüş olalım. (herhangi bir uygulama başlattığın da anlık yükselmeler olabilir, bunlar önemli değil.)

Bağlantıda ki içeriği çalıştırmak için;
gedit /tmp/cputest
Açılan boş dosyaya bağlantıdaki içeriği kopyala\kaydet.
chmod +x /tmp/cputest
/tmp/cputest

aktaraydin

Ayni sorun bende de var. Hatta bilgisayar kilitlendiginde telefondan arastirirken bu sayfayi buldum. Benim kilitlenme 5 - 10 dakika arasinda duzeliyor. Neyi acmaya calistiysam birden hepsi aciliyor. Genellikle spotify + opera calistirdigim zaman gerceklesiyor ama bu rast gelmis olabilir, genelde ikisi surekli acik.

Ubuntu surumu : Ubuntu 18.04.1 LTS \n \l

Lap top ozellikleri :
HP Pavilion Notebook 15-cd011nt
Ekran kartı: AMD Radeon™ 530 Grafik Kartı (4 GB DDR3 ayrılmış)
İşlemci tipi: A12-9720P APU
Ram : 16 GB DDR4-1866 SDRAM (2 x 8 GB)
HDD: 512 GB SATA SSD
Lap top aciklamasi : https://media.flixcar.com/f360cdn/HP-2437422909-c05581417.pdf

Bilgisayarda sadece ubuntu yuklu ve ilk defa kullaniyorum. Bu bilgisayari da bunun icin almistim zaten.