Linuxu sildikten sonra, bilgisayar kendi kendine kapanıyor

Başlatan Blau999, 29 Ekim 2018 - 17:57:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Blau999

Merhaba. Yardımınıza çok ihtiyacım var gerçekten ne yapacağımı şaşırdım.

Bilgisayarımda windows 10 vardı. bir hevesle linux mint kurdum. Çift işletim sistemi olarak kullanıyordum. Ancak son zamanlarda windowsum aşırı yavaşladı ve linuxu da çok nadiren kullandığım için kaldırmak istedim. Windowsu da sıfırdan formatlayacaktım. Fakat linuxu windowsta disk yönetimi kısmından kaldırdım ve sanırım Grub açılış ekranını da böylece bozmuş oldum. Yeni wimdowsu kurarken eskisini de o arada silerim diye düşünerekten bilgisayarımı yeniden başlattım ve win10 cdsini taktım. Bios tan cd yi ilk sıraya aldım. Ancak bilgisayarı başlattığımda casper yazısı geliyor, ardından cd yi okuyor ve birden gücü kapatıyor. Ne kurulu olan windowsa girebiliyorum ne tekrar kurabiliyorum. Hard diskim yandı mı diye düşündüm ama linuxu windowstan sildiğim için böyle sanırım. Çözümü bilen/anlayan birileri varsa yardımcı olabilir misiniz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ekim 2018 - 18:52:42

Ubuntu live cd si üzerinden tekrar grubu kurmaya çalıştım. Cd yi okuyor ve Install linux ve kurmadan önce deneyin ekranı geliyor. Ama birini seçsem de seçmesem de bilgisayar yine gücü kapatıyor.

aderinkaya

Sorun bana yazılımsal değilde donanımsal gibi geliyor. Bilgisayar fanınızın çalışıp çalışmadığını kontrol eder misiniz? ayrıca bios'a girebiliyorsanız biosta diagnostic gibi bir test bölümü mevcut ise testi başlatıp sonucu bana yazar mısınız?