Ubuntu Acemisi

Başlatan sametaksoy, 27 Ekim 2018 - 16:06:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sametaksoy

Merhaba arkadaşlar, konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın biraz bakındım ama en son buraya açma durumunda kaldım umarım yanlış yere açmamışımdır. Uzun yıllardır windows kullanan ve defalarca da linux tabanlı dağıtımlardan denediklerim sonucu da uygun görüp beğendiğim "ubuntu" dağıtımının, daha önce v.12. ve laptop tarzı versiyonlarını 10 yıllık laptobumu kullanırken kurup kurcalamıştım. Aynı zamanda malum windows bağımlılığından dolayı genellikle birlikte kurulum yapmıştım, yapmaktayım. Uzun lafı kısası..

Topladığım iyi kötü masaüstünde windows 8.1 (uefi) ve ubuntu 18.04.1 olarak indirdiğim boot'u usb ile kurulumları aynı diske 120 GB SDD 'ye yapmış bulunmaktayım. BIOS' dan uefi sırası değiştirerek sistemler arasında geçiş yapmaktayım. İlk windows kurdum sonra ubuntu da Grub önyükleyici olduğunu bilip daha önceki tecrübemde seçim (sunduğu desteği bilerek) yaparak böyle bir adım atarak kurulumları gerçekleştirdim. Daha önceki kurulumlarımda yaşadığım sorunları not defterime aldığım notlarla kodları kullanarak ubuntu da gerekli paket güncellemesi ve root şifresi belirleyerek sisteme aşina olmaya çalıştım fakat asıl değinmek istediğim, yardım beklediğim mevzu şu diğer donanımlarımda yaşamadığım sorun büyük ve önemli olan ekran kartı yazılımıydı;

-Oynadığım bazı oyunlar ve kullandığım windows programlarının ubuntu üzerinde çalışması nasıl olacak (wine vs. haberim var bakacağım detaylı)
-Nvidia gtx 760 ekran kartının format sonrası kendi kurulumda gördüğü driver ile masaüstü çözünürlüğü gayet olması gerektiği gibi tanıtılmış durumda; diğer dağıtım driverları seçip uyguladığımda çözünürlük 1920x1080' den 1280x768 çözünürlüğe düşmekte yaptığım şeylerden ve nvidia x server yardımıyla kurcaladım çok işin içinden çıkamadım geri eski çözünürlüğü sağlayan paketi aktif hale getirdim.
[Ekran kart performans driver sorunum var, beceremedim..]
-Örneğin cs go oyununu steam üzerinden açarak deneme yapmak istedim fakat windows 8.1 de aldığım fps 130-160 fps iken, ubuntu 64 bit 18.04.1 de = 20-35 fps arası aldım. Ciddi derecede rahatsız etti bu durum beni..
[Driver kaynaklı (yazılım) fps düşüşü var.]

Genel olarak diğer kullandığım programları buldum yükledim veya alternatifiyle yararlanabildim. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa gerekli çıktıları sağlamaya çalışırım, teşekkür ederim kusura bakmayın saçma sorular ise.. Vakit ve çaba ayırıp göstererek kendime bir şeyler katmaya öğrenmeye çalışmaktayım.. :)

İşlemci: i5 3570 3.40 GHz
HDD: SDD 120 GB / HDD 500 GB / HDD 1 TB
Anakart: Asus P8B75-M LX
RAM: 2 x 4 GB 1600 MHz
Ekran kartı: Nvidia GTX 760 4 GB 250 Bit

burak öztürk

Ekran kartı kapalı kod sürücülerini "Yazılımlar ve Güncelleştirmeler" arayüzünden otomatik olarak kurabilirsiniz.

sametaksoy

cevap için teşekkür ederim, sistemi açıp kısmın ekran görüntüsünü paylaşacağım hocam. 3 Adet yazılım mevcuttur bendekinde hepsini tek tek aktifleştirdim malesef üstteki ikisinde çözünürlük ciddi anlamda düştü yazımda belirttiğim gibi diğer 3. olan yazılımda ise dediğim yüksek çözünürlüğü elde etmiş oluyorum.