"Outdated processor microcode" hatası

Başlatan programmer, 22 Ekim 2018 - 20:18:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

programmer

Ben Python versionları ile uğraşırken bir versionu temiz kurayım diye "sudo apt-get remove python3-*" gibi bir hata yaptım. Tabii sistemle ilgili bir çok paketinde kaldırıldığı görünce remove işlemini yarıda kesmek durumda kaldım. O zamandan beri sistemim kararsız. Bir çok paket için autoremove önerisi var ama o paketlerin bir çoğunun tam olarak ne işe yaradığını bilemediğim için uygulamadım. Bir paketi kurmaya veya kaldırmaya çalıştığımda ise tam olarak şu hatayı alıyorum:

Package configuration
Outdated processor microcode
Processor microcode update                                                                        │
  │                                                                                                   │
  │ The currently running processor microcode revision is 0x44 which is not the expected microcode    │
  │ revision 0x43.                                                                                    │
  │                                                                                                   │
  │ Restarting the system to load the new processor microcode will not be handled automatically, so   │
  │ you should consider rebooting.       

(Metin menüsünden kopyaladığım için değişik karakterler de geldi)
Bu hatayı nasıl düzeltebilirim?

(autoremove için önerilen paketler işe şöyle:

apt-config-icons-large apt-config-icons-large-hidpi asymptote-doc biber cm-super cm-super-minimal
  command-not-found-data debian-archive-keyring devhelp-common dh-translations dkms fonts-adf-accanthis
  fonts-adf-berenis fonts-adf-gillius fonts-adf-universalis fonts-arphic-bkai00mp fonts-arphic-bsmi00lp
  fonts-arphic-gbsn00lp fonts-arphic-gkai00mp fonts-baekmuk fonts-cabin fonts-comfortaa fonts-croscore
  fonts-ebgaramond fonts-ebgaramond-extra fonts-freefont-otf fonts-gfs-complutum fonts-go
  fonts-hosny-amiri fonts-junicode fonts-lobster fonts-lobstertwo fonts-oflb-asana-math fonts-open-sans
  fonts-roboto-hinted fonts-sil-gentium-basic fonts-sil-gentiumplus fonts-sil-gentiumplus-compact
  fonts-unfonts-core fonts-unfonts-extra gconf-defaults-service gir1.2-clutter-1.0 gir1.2-cogl-1.0
  gir1.2-coglpango-1.0 gir1.2-gspell-1 gir1.2-harfbuzz-0.0 gir1.2-totem-1.0 gir1.2-totemplparser-1.0
  gnome-applets-data gnome-panel-data icu-devtools jq latex-cjk-all latex-cjk-chinese
  latex-cjk-chinese-arphic-bkai00mp latex-cjk-chinese-arphic-bsmi00lp latex-cjk-chinese-arphic-gbsn00lp
  latex-cjk-chinese-arphic-gkai00mp latex-cjk-common latex-cjk-japanese latex-cjk-japanese-wadalab
  latex-cjk-korean latex-cjk-thai lcdf-typetools libart2.0-cil libautovivification-perl libbonobo2-0
  libbonobo2-common libbonoboui2-common libbtparse1 libbusiness-isbn-data-perl libbusiness-isbn-perl
  libbusiness-ismn-perl libbusiness-issn-perl libbz2-dev libcairo-script-interpreter2
  libcrypt-openssl-bignum-perl libcrypt-openssl-rsa-perl libdata-compare-perl libdata-random-perl
  libdata-uniqid-perl libdate-simple-perl libdatetime-calendar-julian-perl libdbus-1-dev libdevhelp-3-5
  libdjvulibre-dev libencode-eucjpms-perl libencode-jis2k-perl libepoxy-dev libexif-dev libexif-doc
  libfile-find-rule-perl libfile-slurper-perl libglade2.0-cil-dev libgnome2-canvas-perl
  libgnome2-gconf-perl libgnomecanvas2-0 libgnomecanvas2-common libgnomeui-common libgraphite2-dev
  libgtk2-imageview-perl libgtk2-unique-perl libgtk2.0-cil-dev libgtkimageview0 libgtop-2.0-10
  libharfbuzz-gobject0 libicu-le-hb0 libiculx60 libilmbase-dev libipc-run3-perl libjq1 libjs-modernizr
  liblcms2-dev liblingua-translit-perl liblist-allutils-perl liblist-someutils-perl
  liblist-utilsby-perl liblqr-1-0-dev libmagick++-6-headers libmagickcore-6-arch-config
  libmagickcore-6-headers libmagickwand-6-headers libmouse-perl libnet-dropbox-api-perl
  libnet-oauth-perl libnumber-compare-perl libonig4 libopenexr-dev liborbit-2-0 libostyle1c2
  libpcre16-3 libpcre3-dev libpcre32-3 libpcrecpp0v5 libperlio-utf8-strict-perl libproc-simple-perl
  libpython3-dev libregexp-common-perl libsort-key-perl libtext-bibtex-perl libtext-csv-perl
  libtext-glob-perl libtext-roman-perl libtie-cycle-perl libvala-0.40-0 libvncserver1 libwmf-dev
  libx11-protocol-other-perl libxcb-shm0-dev libxcomposite-dev libxcursor-dev libxft-dev
  libxml-libxml-simple-perl libxml-libxslt-perl libxml-writer-perl libxtst-dev oneconf-common openjade
  pfb2t1c2pfb python-apt python-attr python-automat python-click python-colorama python-constantly
  python-cups python-debian python-debtagshw python-defer python-defusedxml python-dirspec
  python-hyperlink python-incremental python-lzma python-oneconf python-pam python-piston-mini-client
  python-pyasn1 python-pyasn1-modules python-serial python-service-identity python-soappy
  python-twisted-bin python-twisted-core python-twisted-web python-ubuntu-sso-client python-wstools
  python-xapian python3-commandnotfound python3-gdbm sgt-puzzles shimmer-themes texlive-bibtex-extra
  texlive-fonts-extra texlive-fonts-extra-doc texlive-fonts-extra-links texlive-formats-extra
  texlive-games texlive-humanities texlive-humanities-doc texlive-lang-chinese texlive-lang-cjk
  texlive-lang-english texlive-lang-european texlive-lang-german texlive-lang-greek
  texlive-lang-italian texlive-lang-japanese texlive-lang-korean texlive-lang-other texlive-lang-polish
  texlive-lang-portuguese texlive-lang-spanish texlive-music texlive-publishers texlive-publishers-doc
  texlive-science texlive-science-doc ubuntu-sso-client valac-0.40-vapi virtualbox-dkms
  wayland-protocols x11proto-composite-dev x11proto-record-dev xubuntu-wallpapers xxdiff
Use 'sudo apt autoremove' to remove them.

freeman

Tavsiyem temiz bir kurulum yapmanızdır. Paketlerin, bağımlılıkların ve sembolik linklerin kaldırıldığı durumlarda temiz kurulumdan başka bir çözüm yolu bulamadım.
Tabi illa ki vardır da dağıtımı yapanlar kadar hakim olmak gerekir sisteme.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

programmer

Maalesef bu öneri benim içim pek uygun değil. 120 GB hhd'min 110 GB dolu ve bunun oturması bir kaç ayımı aldı. Biraz daha araştırma yapp başka bir çözüm bulacağım. Bir ara gdm de gitmişti :) terminalden kurdum. Olmadı autoremove denerim diyorum. En kötü ihtimalle Xubuntu 18.04 USB belleğim var.

ethernity

Tam bu şekilde olmasa da, benzer bir durumla karşılaşmıştım yakın dönemlerde. Ne yapıp ettimse bir türlü onaramadım. Yeniden kurulum yaptım. Gerçi ben daha deneyimsizim. Belki kurtulabilirdi de ben yapamadım. Live USB'den başlatıp chroot yoluyla girerek bor şey yapılamaz mı?

cosmicowl

[mention=642521]@freeman[/mention] dediği gibi sisteme çok hakim olmak gerekiyor-bütün paketlerin ne işe yarayacağını az çok bilecek kadar-. Bende benzer bir durumda sistemi silene kadar düzeltmemiştim :-\

if

Microcode için aldığınız uyarının Python paketleriyle ilgisi yok. Kullandığınız işlemci türüne göre amd64-microcode ya da intel-microcode paketini yüklemelisiniz.
Bu[1] listede Ubuntu 18.04 için öntanımlı python paket ve kütüphaneleri var, bunları kurmayı deneyiniz. Tabi bu paketlerin kurulumu sırasında eksik paketler de listelenecektir, onları da kurunuz. Bir de bu[2] yöntemi deneyebilirsiniz.

[1] http://releases.ubuntu.com/18.04/ubuntu-18.04.1-desktop-amd64.manifest
[2] https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43766.0