KDE uzerinde "executable " dosya sorunu.

Başlatan xwes, 11 Ocak 2009 - 13:30:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Iyi gunler,
kde3 kurdum, herşey yolunda fakat bir sorum olacak. Bilgisayarimda urban oyunu yuklu, gnome kullanirken dosya ozelliklerinden oyunun başlatici dosyasini "bir program gibi çalişmasina izin ver" şeklinde ayarlamiştim ve bu şekilde giriş yapabiliyordum oyuna. Fakat şu anda nedense kde uzerinde yapamiyorum bunu. Dosya ozelliklerini inceledigimde bunun bir "executable" dosya turu oldugunu soyluyor ama tikladigimda hangi programla açayim diye soruyor. Dosya izinlerinden kontrol ettim "bir program gibi çalişmasina izin ver" ozelligi seçili ama nedense tikladigimda olmuyor. Terminali açip bu kisayolu içine surukleyip enter'a basinca oyun açiliyor. Bu nedenle bende dosyanin ozelliklerinden birlikte açacagi program olarak "terminal" uygulamasini seçtim ama işe yaramadi. Son olarak ben de masaustune kisayol oluşturup command kutucuguna sozkonusu dosyayinin yolunu yazdim, bu şekilde çalişti gerçi ama yine de neden executable bir dosyayi açmak için listeden program seçmemi istedi anlamadim, bunun aşmanin yolu nedir?

heartsmagic

Gelen pencerede alt tarafta "terminal ile aç" gibi bir ibare var mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

heartsmagic

Peki panele bir simge ekleyip, komut olarak çalışabilen bu dosya olarak verdiğinde durum ne oluyor?

xwes

Yukarda belirttigim gibi (Son olarak ben de masaustune kisayol oluşturup command kutucuguna sozkonusu dosyayinin yolunu yazdim, bu şekilde çalişti) bu şekilde sorunu hallettim ama neden direkt tiklamayla çalişmiyor diye merak ettim.

heartsmagic

Arada kaçırmışım onu :)
KDE kullanmayalı uzun zaman oldu, bu şekilde çalışıyor muydu onu bile unutmuşum ben :)