Touchpad Ayarları

Başlatan ahmetkanar54, 20 Ekim 2018 - 18:51:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetkanar54

Merhaha arkadaşlar uzun bir süre ardından ubuntu 18.04 ile linuxa desktop kısımına geri döndüm ve sonunda *kararlı bir sistem olmuş.Ufak bir sorunum var benim leptopta touchpad da haraketler var normalde windows 10 da üç parkmak yukarı kaydırınca bütün pencereler geliyor aşağı çekince masaüstünü göster diyor yani bu fonksiyon var normalde touchpad kısmında ama ubuntuda aşağıdaki konuya ögre pick in ve pick out haraketlerini yapılandırabildim ama hiçbir şekilde üç parmak yani swipe olayını halledemiyorum 3 parmak hiçbir şekilde algılamıyor daha önce başına gelmiş arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.

https://github.com/bulletmark/libinput-gestures

test komutu ile çıktısıda bu şekilde sadece pick in ve pick out hareketi çalışıyor yapılandırmada 3 parmak sağa ve 3 parmak sola kaydırma haraketi var çalışmıyor malesef

libinput-gestures -d
libinput-gestures: session ubuntu-communitheme-xorg+x11 on Linux-4.15.0-36-generic-x86_64-with-Ubuntu-18.04-bionic, python 3.6.6, libinput 1.10.4, hash ?
Gestures configured in ~/.config/libinput-gestures.conf:
swipe left       3 xdotool key alt+Left
swipe right      3 xdotool key alt+Right
pinch in           xdotool key super
pinch out          xdotool key super+a
libinput-gestures: device /dev/input/event6: AlpsPS/2 ALPS DualPoint TouchPad
libinput-gestures is already running for ahmetkanar, terminating ..

mhmtkrktr

libinput-gestures : Bu paket hakkında bir fikrim yok ancak temel olan bir konu var. Synaptics varsayılan ayarları touchpad kontrolü için kurulan tüm paketleri ezer. Yani aksi belirtilmediği sürece kontrol sürücüye aittir. Kontrolü harici uygulamalara vermenin yolu, varsayılan yapılandırmayı sonlandırmaktır.

Öncelikle şu komutu ver;
synclient ClickFinger1=1 ClickFinger2=0 ClickFinger3=0 TapButton1=1 TapButton2=0 TapButton3=0 VertTwoFingerScroll=0 HorizTwoFingerScroll=0 GrabEventDevice=0
* Bu komut geçicidir. Bilgisayar yeniden başladığından etkisi kalmaz.)
* Bu komutu girince düzenleme için, harici fare kullanman gerekebilir.

Daha sonra uygulaman açıksa yeniden başlat.

İhtiyacını karşılamışsa synaptics.conf dosyasına ilgili ayarları kalıcı olarak eklersin. Yerini bulmak için şu komut yardımcı olabilir.
find /{etc,usr} -type f -name "*-synaptics.conf" 2>/dev/null

İçeriği ilgili alana şu şekilde ekleyebilirsin.
Alıntı YapOption "ClickFinger1" "1"
  Option "ClickFinger2" "0"
  Option "ClickFinger3" "0"
  Option "TapButton1" "1"
  Option "TapButton2" "0"
  Option "TapButton3" "0"
  Option "VertTwoFingerScroll" "0"
  Option "HorizTwoFingerScroll" "0"
  Option "GrabEventDevice" "0"

Alternatif olarak; çoklu parmak jestleri için touchegg uygulamasını da deneyebilirsin.
Kurulumu yapıp touchegg komutunu verdiğinde ~/.config/touchegg/touchegg.conf içeriği oluşur.
Bu dosyayı düzenleyerek kendine göre yapılandırabilirsin.

ahmetkanar54

touchgg projesi adı fusuma olarak değiştirmiş fusuma yı denedim yine aynı pick in ve pick on haraketi oldu swipe haraketi yine olmadı

mhmtkrktr

Touchegg en son 9-2016 da güncellenmiş olsa da Touchegg ve Fusuma Arch depolarında ayrı paketler olarak görünüyor. Önemli değil, sonuç olarak bu işi yapabileceğini söyleyen uygulamalar.

Öncelikle Wayland oturumu açmadığından emin olmak gerekiyor. (Wayland bunun için kendi çözümlerini üretiyor ancak şuan sadece iki parmak kaydırmaya kadar gelebilmiş durumda, bu uygulamalar ise Xorg için geçerli)

Şu komutun çıktısı nedir?

grep SESSION <<<`env`|grep -v unix