[Çözüldü] GDM Aktifleştirme

Başlatan saryaerdal, 19 Ekim 2018 - 20:51:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

saryaerdal

Merhaba arkadaşlar, daha önce de yazdım ancak cevap alamadım. Ubuntu 18.04 ve kendisiyle gelen gnome masaüstünü kullanıyorum. Normalde gdm olması gerekirken giriş ekranında lightdm aktif. Tweak ayarlarından login screen'e erişemiyorum. Ayarlar açık ama değişiklik yaptığında hiçbir şey değişmiyor. Gnome'u resetledim ancak giriş ekranı hala düzelmedi. Bunlar Lightdm-gtk-greeter yükledikten sonra oldu. Sildim ancak yine düzelmedi.
sudo systemctl restart gdm.service

bu komutu girince gnome kilit ekranı geliyor ancak bilgisayarı yeniden başlattığında yine lightdm kilit ekranı geliyor. Ne yapmam gerekiyor bu durumda, araştırdım ancak denilen yöntemleri uyguladıysam da sonuç alamadım. Yardımcı olacağınızı umuyorum.

mhmtkrktr

sudo systemctl disable lightdm
sudo systemctl enable gdm
# reboot

saryaerdal

Dediğiniz komutu da girdim ancak sonuç değişmedi. Yine aynı şekilde açıldı. Sonrasında bu komutu girdim.
dconf update && systemctl restart gdm
Bu komutu girdikten sonra gelen giriş ekranından şifremi doğru girmeme rağmen açılmadı ve restart yaptım. Ve arayüz gelmeden konsol olarak açıldı. Xinit yükleyerek startx komutuyla açtım. Şuan her açıldığında startx yazmadan arayüz gelmiyor. Herhalde düzelteyim derken işler daha da sarpa sardı :) Arayüze erişemiyorum ne yapmam gerekiyor normal olarak açılması için?

Ayrıca konsol olarak açıldığında ctrl+alt+f1..f7 yaptığımda da arayüz gelmedi.

mhmtkrktr

Komutları girdiğinde Remove, Create gibi çıktılar vermiş olması gerekiyordu? Ne çıktı verdiğini hatırlıyor musun?
Konsolun açıldığı yerde kullanıcı girişi yapıp şu çıktı da Active: bölümünde ne yazıyor aktarabilir misin?
systemctl status gdm
Şifreni kabul etmemesinin sebebi lightdm de iken xorg kullanması ve gdm ye geçince wayland ile başlaması olabilir. Klavye, giriş ekranı için İngilizce ye geçmiştir. Şifrede Türkçe karakter varsa onları İngilizce klavyeye göre girerek deneyebilirsin. Örn: i için ı gibi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ekim 2018 - 23:21:54

Karıştırmamak adına sistemi en başa alıp normal açılışı yaptıktan sonra değiştirmeyi deneyebilirsin. Bunun için şu paketlerin kurulu olması gerekiyor.
sudo apt-get install lightdm lightdm-gtk-greeter

Ardından servisi etkinleştirerek normal şekilde masaüstüne ulaşabiliyormusun kontrol edelim.
sudo systemctl disable gdm
sudo systemctl enable lightdm

gecegezen

Aşağıdaki komutu girdikten sonra karşına konsolda bir şeçim ekranı gelecektir. orada gdm3 seç daha sonra bilgisayarı yeniden başlatığında gdm karşına gelecektir sifre konuşunda @mhmtkrktr'de dediği gibi klavye ingilizceye dönebilir.
sudo dpkg-reconfigure gdm3
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

saryaerdal

Merhaba [mention=642447]@mhmtkrktr[/mention]

systemctl status gdm

Bu kodu girdiğimde inactive(dead) dedi. Şifrede türkçe karakter yoktu ama yine de kabul etmedi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ekim 2018 - 11:58:08

Merhaba [mention=642453]@gecegezen[/mention]

sudo dpkg-reconfigure gdm3
kodunu girdiğimde gmd3'ü seçtim ancak şu şekilde bir şey dedi
gdm.service is not active, cannot reload.
invoke-rc.d: initscript gdm3, action "reload" failed.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ekim 2018 - 12:28:34

[mention=642447]@mhmtkrktr[/mention]

Ayrıca dediğin gibi
sudo systemctl disable gdm&&sudo systemctl enable lightdm
bu kodu girdiğimde şu çıktıyı veriyor
Synchronizing state of lightdm.service with SysV service script with /lib/systemd/systemd-sysv-install.
Executing: /lib/systemd/systemd-sysv-install enable lightdm
The unit files have no installation config (WantedBy, RequiredBy, Also, Alias
settings in the [Install] section, and DefaultInstance for template units).
This means they are not meant to be enabled using systemctl.
Possible reasons for having this kind of units are:
1) A unit may be statically enabled by being symlinked from another unit's
   .wants/ or .requires/ directory.
2) A unit's purpose may be to act as a helper for some other unit which has
   a requirement dependency on it.
3) A unit may be started when needed via activation (socket, path, timer,
   D-Bus, udev, scripted systemctl call, ...).
4) In case of template units, the unit is meant to be enabled with some
   instance name specified.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ekim 2018 - 18:10:23

Yeniden kurulum yapmak zorunda kalacağım gibi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ekim 2018 - 18:34:12

Nasil oldu bilmiyorum ancak suan bilgisayari yeniden baslattigimda gnome arayuzuyle acildi, ayni sekilde kilit ekrani da. Yeniden kurulum yapmadan sorun cozulmus oldu. Yardimlariniz icin tesekkur ederim arkadaslar  :)