Bilgisayarınızdaki Ansklopedi: Kiwix

Başlatan seron, 13 Kasım 2015 - 12:50:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seron

BİLGİSAYARINIZDAKİ TAŞINABİLİR ANSİKLOPEDİ: KİWİX

Merhaba değerli bilgiseverler.

İnternette yaptığım araştırmalarda android işletim sistemleri için de kurulabilir versiyonu bulunan kiwix çevrimdışı ansiklopedi'ye rastladım. Bu ansiklopedi, internete bağlı olmasanız da, istediğiniz herhangi bir konu hakkında araştırma yapmanızı sağlıyor; yani wiki ansiklopedisini ayağınızıa.. pardon, bilgisayarınıza :D getiriyor. Ansikopedinin Linux*, MAC, Android ve Windows sürümleri de bulunuyor ve "özgür yazılım" olduğundan, indirilip kullanılması, kopyalanması, dağıtılması da yasal.

*linux kurulum dosyası binary halindedir, aşağıda vereceğim linklerden açıklamaları okuyunuz.

Kendileri(!)'ne internetten rastlar rastlamaz derhal indirdim. Tabii ki 3,5GB boyutlarında olduğundan "derhal"i mecaz anlamda söyledim... İndirmiş olduğum ".zip" arşivi'nin içerisinde "kiwix-linux-tar.bz2" ve "kiwix-0.9-src.tar.gz" isimli arşiv dosyaları da yeralıyor; şayet bu ".tar" dosyaları, linux için kurulum dosyaları ise, ayrı ayrı indirmenize gerek yok diye buradan söyleyeyim.

Ben, tar dosyalarının kurulumu konusunda bazı sıkıntılar yaşadığımdan, wine windows öykünücüsü üzerinden .exe kurulumu tercih ettim. Hiçbir sorun çıkmaksızın kurulum tamamlandı ve masaüstüne kısayolu oluşturuldu. Böylelikle wiki'mi hep yanımda taşıyabilir, wi-fi olan veya olmayan her yerde laptop'umdan, ya da masaüstü bilgisayarımdan veri taraması yapabilirim.

Şayet kiwix'in anasayfasına bağlanırsanız, indirme bölümünde indirilebilir sözlükler, wiki kitapları, buna benzer faydalı içeriklere de ulaşabilirsiniz.

Çok araştıran, soran, bilgiyi, öğrenmeyi seven arkadaşlar için bu konu başlığı rehber olsun.

Kaynak sayfa:
http://www.kiwix.org/wiki/Main_Page/tr
Hangi sistemlere uyumlu:
http://www.kiwix.org/wiki/Software/tr

Aşağıdaki görsellerden biraz fikir edinebilirsiniz...

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Bilgilendirme için teşekkürler. Uygulama ikilik olduğu için kuruluma ihtiyaç yok. Linux için olan sürüm indirilip, arşivden çıkarttıktan sonra doğrudan çalıştırılabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

levandovski

Merhaba. İnternetimiz yok, yahut var da yok! Bu durumda Wikipedia'nın tamamını bilgisayarımızda okumak mümkün. Önce download.kiwix.org'dan tr_all_nopic_2018-04.zim dosyasını indiriyoruz. Resimsiz olanı 1.3 gb, resimli olanı 3.8 gb. (indirmeyi tabii interneti olan birinden veya kurumdan veya kafeden yapıyoruz). Türkçesi bu kadar da, ingilizcesi daha büyük boyutta, tam 60 gb! Tabii simple olanı 345 mb. Sonra Firefox'u veya Chrome veya Chromium'u açıp addons.mozilla'dan kiwix eklentisini kuruyoruz. Bunun simgesine tıklayarak, açılan sayfada browse'a tıklayıp indirdiğimiz .zim dosyasını gösteriyoruz. Wikipedia açılıyor, hem de bütünüyle. Artık bağlantımız yokmuş, kotamız yetersizmiş, birtakım yetkililer Wikipedia'ya erişmeyi yasaklamışmış filan derdimiz olmadan istediğimiz makaleyi okuyabiliyoruz. Selamlar vesselam.

adaletinsesi

çok teşekkürler, arkadaşımızın dediği gibi yaptım, nasipse dosya indikten sonra artık wikipedia elimizin altında olacak.