Gönderen Konu: Canonical, Ubuntu 'ya Ait Bazı İstatistiksel Bilgileri Yayınladı  (Okunma sayısı 346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Başlıkta da değindiğim gibi Canonical tarafından Ubuntu 'ya dair bazı bilgiler yayınlandı. Bu bilgiler, kullanıcıların Ubuntu 'yu yüklerken verdiği bilgilerden anonim olarak toplandı. Bazı bilgiler kısaca şöyle:
  • Kullanıcıların büyük çoğunluğu, sanal makine yerine gerçek bir makine üzerinde kurulum yapmaktalar. Gerçek makine kullananların çoğunluğu, UEFI 'ye sahip görünüyor.
  • Kullanıcıların %80 'i temiz kurulum yapmakta.Yani yeni sürümlerde Ubuntu 'yu sıfırdan kuruyorlar.
  • En çok kullanıcısı olan ülkeler şöyle: Rusya, Meksika ve Güney Amerika ülkeleri.
  • Yine kullanıcıların %59 'u dağıtımı İngilizce kullanmakta. Türkçe; belirgin olarak sıralamaya girememiş maalesef.
  • Kullanıcıların %99 'u, 64 bit sürüm kullanıyor.
  • Kullanıcıların %51 'i 1-4 GB arasında RAM kullanıyor. Bazı kullanıcılarda 96 GB 'a kadar RAM kullanımına bile rastlanmış.


Belli başlı istatistikler bu şekilde. Daha detaylı bir okuma yapmak isteyenler https://www.ubuntu.com/desktop/statistics adresine bakabilirler.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

İlginç statistikler var. Mesela, büyük bir çoğunluk diski temizleyip tamamen Ubuntu kurmuş. Artık nasıl bıkmışlarsa ))

Rusya kamu kuruluşlarında microsoft ürünlerini yasakladı zaten ve Amerikaya diz çöktürecek kadar siber güvenlikte iyi olmalarının altında yatan sebep bariz belli en çok linux kullanımının olduğu ülke. Umarım bizde sıralamaya gireriz bir gün.

Kullanım oranı ve diller konusunda Hindistan hayal kırıklığı hele de yazılım konusunda son 10 senedeki atılımları hesaba katarsak. Ülkemizde az kullanımı ve yerelleştirme konusunda listede yer almayışımız üzücü ancak Lise ve Üniversitelerin halini düşününce normal bir durum.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"