2'den 100'e kadar olan asal sayıları bulma

Başlatan Çağrı07, 19 Temmuz 2018 - 22:58:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çağrı07

Merhabalar, iyi forumlar herkese;
Sınavımız olduğu için uygulama ödevlerimizi yapıyoruz. Bir sorum olacaktı;
2'den itibaren 100'e kadar olan asal sayıları for döngüsü ile bulup gösteren ve toplayan bir python uygulaması yazmamız gerekiyor. Yardımcı olur musunuz? Çok teşekkürler

Düzeltme: Birde toplamını gösteren python uygulaması olmalı
Yaşlanıyorum...

.py

Asal sayıları aşağıdaki kodla bulabilrisin daha önceki sorduğun sorudaki sayıların toplamı ve çarpımını burada uygulamaya çalış yapamaszan buradayım

for i in range(2, 100):
    asal = False
    for j in range(2, i):
            if (i % j) is 0:
                asal=True
    if asal is False:
        print (i)

Dagiztanli08

[mention=640017]@.py[/mention]

Pythonda is == demek değildir is 0 yerine is == 0 yapılmalıdır is bellekteki değer ile aynimi diye kontrol eder biriside bool değerlerine bakar

ethernity

Alıntı yapılan: .py - 20 Temmuz 2018 - 00:01:16
Asal sayıları aşağıdaki kodla bulabilrisin daha önceki sorduğun sorudaki sayıların toplamı ve çarpımını burada uygulamaya çalış yapamaszan buradayım

for i in range(2, 100):
    asal = False
    for j in range(2, i):
            if (i % j) is 0:
                asal=True
    if asal is False:
        print (i)

for j in range (2, i-1
Bu şekilde daha doğru. Aksi takdirde bir sayının kendine bölünmesi de 0 değeri üreteceği için tüm saıları asal gibi gösterecektir. Ama bu şekilde yazılırsa, sayının kendisi işleme tabi tutulmaz.

Ayrıca bana kalırsa, bunu bir dizin olarak oluşturmak sonrasında toplama ve çarpma işlemleri de bu dizin üzerinden gerçekleştirilebilir. Python'un yazım kurallarını bilmediğimden kodun içeriğini yazamıyorum. Yapabileceğim sadece bir fikir vermek.