Chrome ve Chromium Programını Farklı Yapılandırma Ayarları ile Açma

Başlatan mhmtkrktr, 18 Ekim 2018 - 01:38:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhmtkrktr

Adblock gibi eklentileri seviyorum. Ancak son zamanlarda yaygınlaşan "sayfa içeriğini görüntüleyebilmek için reklam engelleyicisi bi zahmet kapatıver" uyarılarından gına geldi. Adblock ayarlarına ilgili siteleri eklemek istesen alt sekmeler için geçersiz oluyor, her sekmeyi ayrı eklemek gerekiyor. Engellemeyi durdursan o da kararsız çalışıyor, iki sekme sonra yine karşına çıkabiliyor.

Chromium ve aynı tabanda ki tarayıcılar bunun için farklı yapılandırma ayarı kullanabilecek bir özelliğe sahip. Şu şekilde farklı bir yapılandırma ile tarayıcıyı başlatmak mümkün.

Google-chrome için;

mkdir ~/.chrome-different
gedit ~/.local/share/applications/google-chrome.desktop

Önemli !
* google-chrome-stable bazı dağıtımlarda google-chrome olabilir. (termianalde hangisi ile çalışıyorsa) İki adet Exec bölümü ilgili komuta göre düzenlenmeli.
* Eklentisiz Aç ismi tercihe bağlı.
* KULLANICI_ADINIZ !!

İçerik:
Alıntı Yap[Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Encoding=UTF-8
Name=Google Chrome
GenericName=Web Tarayıcı
Comment=İnternet'e erişin
StartupWMClass=Google-chrome-stable
Exec=google-chrome-stable %U
Icon=google-chrome
Terminal=false
Categories=GTK;Network;WebBrowser;
MimeType=x-scheme-handler/unknown;x-scheme-handler/about;text/html;text/xml;application/xhtml_xml;image/webp;x-scheme-handler/http;x-scheme-handler/https;x-scheme-handler/ftp;
Actions=Different;

[Desktop Action Different]
Name=Eklentisiz Aç
Exec=google-chrome-stable --user-data-dir=/home/KULLANICI_ADINIZ/.chrome-different/

Bu şekilde google-chrome simgesinin sağ tık menüsüne Eklentisiz Aç adıyla farklı bir seçenek oluşacaktır. Bu yoldan başlayan tarayıcıyı farklı şekilde yapılandırabilirsiniz.

Ayarlarım veya yer imlerim eskisi ile aynı olsun derseniz. (eklentiler dahil edilmez)
test -d ~/.chrome-different/Default || mkdir -p ~/.chrome-different/Default
cp ~/.config/google-chrome/Default/{Preferences,Bookmarks} ~/.chrome-different/Default/

illedelinux

Eklentisiz açmak için güzel bir uygulama, emeğinize sağlık.
Bir de Adguard isminde bir reklam engelleyici eklenti var, ilerde ne olur bilemem ama şimdilik bütün uyarılardan kendini gizliyor, siteler onu algılayamıyor. Firefox, Chrome hepsine ekleniyor.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

freeman

ublock origin kullaniyorum. soz konusu uyarilari hic almadım. deneyebilirsiniz. 

tesekkurler 
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

mhmtkrktr

[mention=642410]@illedelinux[/mention], [mention=642410]@freeman[/mention] Öneriler için teşekkür ederim .
Her ikisini de denedim şimdi. Söylediğiniz gibi her ikisi de bu uyarıya takılmamakla birlikte, benim kullandığım Adblock eklentisine oranla sayfa açma hızı hissedilir şekilde arttı. Arada bir alternatifleri denemek gerekiyormuş demek ki. ;-)  (bu arada eklenti kurmaksızın reklamları engelle ayarı seçilmişse Opera'da da aynı uyarı geliyor.)

İki eklenti arasında ublock origin sayfa hızı olarak bir tık önde gibi görünüyor.
İlave olarak Adguard uyarı oluşturan sitelerde bazen sayfa açıldığında veya yenilendiğinde, ilk 1-2 saniye kadar 15-10 defa yenileniyor gibi flash yapıyor.
@illedelinux durumu görmek istersen özelden örnek bir sayfanın bağlantısını geçiyorum. Belki de bana has bir sorundur.

programmer

Ben de Xubuntu'dan geliştirme gnome'lar+mate var. Ve sadece chromium-browser görünüyor. gnome-chrome-stabhle ile farkı nedir acaba?

mhmtkrktr

* Öncelikle lisansları varklı. Chromium kaynak kodları dağıtılabilir. Google-chrome, Opera, Yandex gibi tarayıcılar Chromium kaynak kodları üzerine inşa edilmiş. Yani özelleştirilmiş hali desek olur sanırım.
*  Bu durumda Chromium yukarıda ki tarayıcıların saf hali de diyebiliriz.

Her ikisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var.
Google-chrome 'da kullanıcı tarafından ihtiyaç duyulabilecek flash player ve kapalı kaynak bazı codec paketler içindedir.
Bunun yanında, kullanıcı tarafı için bazı ayarlar hazır gelir (chrome://flags) vs.

Chromium da ise, bu özelliklerin ihtiyaca göre elle yapılandırılması ve codec vb paketlerin harici paketlerle sağlanabilmesi (bazen bu paketlerin uyum sorunları vs) durumu var.
Chromium avantajı ise birileri içine başka bir şeyler koymuşmudur endişesi olmadan kullanılabilir. Linux felsefesine daha uygun şekilde, lisansından dolayı dağıtımlar varsayılan tarayıcı olarak kullanabilir.

Google-chrome ve google-chrome-stable arasında ise fark yok. Bazı dağıtımlar aynı uygulamanın dev, beta gibi sürümlerini de sunuyor. Bunu ayırmak üzere eklenmiş bir son ad.