No Bootable Device Hatası Packardbell ente69ap

Başlatan aderinkaya, 13 Ekim 2018 - 13:50:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aderinkaya

Merhabalar,

Patronun laptop'a pardus 17.3 xfce kurulumu gerçekleştirdim. Reset attıktan sonra "no bootable device" hatası aldım. Bios' ayarlarını sıfırlayarak denedim olmadı. Kurulumu efi modda yaptım çünkü bios modu uefi ve değiştirilemiyor. Disk bölümlemeyi yardımcı ile yaptım efi alanı kök dizini ve takas alanı olacak şekilde bölümlendirdim. Bir türlü çözemedim sorunu.

aderinkaya

[mention=642354]@if[/mention] packard bell müşteri hizmetlerini arayarak destek aldım onlarda çaresiz kaldı hocam :) Daha eski bir sürümü kurmamı tavsiye ettiler. Ubuntu denedim ubuntuda da kurul esnasında donuyor. Bios güncelledik hdd yi komple biçimlendirdik. Secure boot zaten kapalı bir kaç kombinasyon denedik lakin olmadı. Bir türlü boot'u gösteremedik. Grub onarmanın bir faydası olur mu bilmiyorum yada lakin attığınız linkteki gibi bir kurulum deneyeceğim. Sİstemi şuan tekrar windows 10 a geçirdim.

//"Bilgisayar UEFI sistemini destekliyor(BIOS'da UEFI ayarları görülebilir) ve UEFI'li bir sistem kurulacak ise disk seçili iken Aygıt > Yeni Bölüm Oluştur ile GPT olarak formatlanmalıdır."

bu kısmı yapamıyoruz işte hata veriyor bilgisayar.

if

Kuruluma geçmeden önce diski biçimlendirmeyi deneyin? UEFI'nin desteklendiğinden emin misiniz? BIOS'a çevirme imkânınız yok mu?

aderinkaya

[mention=642354]@if[/mention] yok hocam teknik servis ile görüştüğümde de uefi modu dışına çıkamadığımı onlarda belirtti Biosda görünüyor zaten UEFI diye başka seçenek seçemiyoruz. Diski live ile gpt şeklinde biçimlendirmeye çalıştım hata verdi. HardDiski söküp harici olarak bağlasam gpt olarak oluşturmaya müsade eder mi? Yada sağlıklı olur mu?