SSD'ye Swap Alanı Oluşturmalı mı

Başlatan aderinkaya, 12 Ekim 2018 - 17:20:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aderinkaya

Merhabalar,

Bu gün ssd'mi teslim aldım. Biraz sonra ubuntu kurulumuna başlayacağım. Lakin merak ettiğim nokta şu cihazımda 6gb ram var ssd'üzerine swap alanı oluşturmalımıyı? Malum SSD'ler yazıp sildikçe tükeniyor.

laz61

Oluştursan iyi olur. Bende de 12GB ram var fakat bazı durumlarda swap kullanıma geçebiliyor. 
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

aderinkaya

[mention=642269]@laz61[/mention] oluşturmadan kurulum yaptım direk. :) Sadece efi bölümü ve /kök dizini olarak kurdum bakalım. Depolama için söktüğüm hdd'yi kullanacağım.

D@bbe

hdd varsa swap bölümü ona kur... sıkıntı olmaz...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

meda

Video grafik işleriyle uğraşmıyorsanız gerek yok. Uğraşıyorsanız da 6 GB takas iyi olur.
sudo systemctl enable tmp.mount faydası olacaktır.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

aderinkaya

[mention=642279]@meda[/mention] failed verdi :) grafik işlerini temelli terkettikten sonra zaten bilgisayarda tek sistem olarak ubuntu kullanmaya başladım. Sanırım ram tek başına yeterli olacaktır.

meda

sudo cp /usr/share/systemd/tmp.mount /etc/systemd/system/
sudo systemctl enable tmp.mount

Yukarıdaki şekilde de deneyebilirsiniz. 

Sıradışı kullanım ve düşük donanımlarda takas alanı faydalı oluyor. Sıradışı kullanıma örnek vermek gerekirse 1 hafta boyunca uyut-uyandır devam et  benzer durumu derin uyku kipinde kullanımda RAM 8GB altıysa şişmeden dolayı yavaşlıklar oluyor takas alanı olduğunda nispeten yavaşlıklar azalıyor. Sıradan kullanım olarak en kötü ihtimalle 2 günde yeniden başlatıyor veya kapatıyorsanız 4GB Linux için yeterli takasa da gerek yok. Düşük RAM olan sistemlerde uzun süreli kullanımlarda takas alanı sistemin daha kararlı çalışmasına yardımcı oluyor. Merak edenlere; Windows takas alanını dinamik ayarlaması ve dosya sisteminin verimsizliğinden olsa gerek HDD bozulmalarını hızlandırdığı kanaatindeyim.   
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"