[Çözüldü] Sizce hangi masaüstü?

Başlatan soldanatar, 06 Ekim 2018 - 00:10:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

soldanatar

Bugün güç bela xubuntu'yu kaldırdım çünkü bilgisayarımı aşırı derecede yavaşlatıyordu. Şuan ubuntu 18.04 kullanmaktayım . pc'yi açınca çarkta şu üç seçenekle karşılaşıyorum

Ubuntu
Ubuntu on Wayland
Unity

Araştırdığım kadarıyla Ubuntu Unity masaüstünü kullanmakta ama diğer iki seçeneği anlayamadım . Ubuntu'nun Ubuntu diye masaüstü ortamı mı var ? Sizce hangisini seçmeliyim ?
Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum xubuntu , ubuntu gibi bir dağıtım mı ? eğer onun gibi bir dağtımsa neden versiyona baktığımda ubuntu 18.04 görüyordum ?

bu konular hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Empat

Merhaba.

Unity masaüstü ortamını, Unity'nin kararsızlık sorunundan dolayı tavsiye etmiyorum. Donanımınız yetersizse (2GB'dan düşük ram, 2 çekirdek işlemci); Xubuntu veya Lubuntu, donanımınız genel olarak yeterliyse (2GB veya daha yüksek ram, 2 çekirdek (güçlü) veya 4 çekirdek (herhangi) işlemci); KDE, GNOME gibi masaüstü ortamlarını tavsiye ediyorum.

Donanımınız yeterliyse; kararlılık ve tam kişiselleştirilebilirlik için KDE, kararlılık ve sadelik için GNOME tavsiye ediyorum.

Ubuntu 18.04, varsayılan olarak GNOME masaüstü ortamıyla beraber geliyor. Ubuntu, 16.04 versiyonunda Unity masaüstü ortamını kullanmaktaydı.

Ubuntu seçeğinden kasıt; Ubuntu'nun (18.04 versiyonunun) varsayılan masaüstü GNOME ve varsayılan görüntü sunucusu Xorg ile çalışırılan hali, Ubuntu on Wayland ise; GNOME masaüstü ortamının Wayland ile çalıştırılan halidir.

Xorg ve Wayland'in ne olduğunu bilmiyorsanız bu makale aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Ubuntu 18.04'teki yenilikler için bu makaleye göz atabilirsiniz.

Xubuntu, altyapı olarak Ubuntu dağıtımını temel alan, varsayılan olarak Xfce masaüstü ortamıyla beraber gelen ve diğer dağıtımlara kıyasla daha az ram kullanan / daha performanslı bir Linux dağıtımıdır. Xubuntu'nun versiyon bilgisinde Ubuntu yazısını görmeniz pek de yadırganacak bir şey değil. Çünkü Xubuntu ile Ubuntu arasındaki tek kayda değer fark, Xubuntu'nun vasayılan olarak Xfce ile, Ubuntu'nun GNOME ile gelmesidir.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

soldanatar

Cevabınız için teşekkür ederim. Sanırım ben GNOME'ı kaldırmışım seçenekler arasında yok.
echo $XDG_SESSION_TYPE

yazdığımda

x11

Bu da demek oluyor ki xorg masaüstünü kullanıyorum. Şu durumda Unity'i kaldırırsam ve GNOME'ı kurarsam sıkıntı olur mu ? Ayrıca Unity'i nasıl kaldırabilirim ?

Empat

Xorg bir masaüstü ortamı değil, görüntü sunucusudur. Görüntü sunucusu ve masaüstü ortamı birbirinden farklı şeylerdir.

Dönen x11 metni Xorg görüntü sunucusunun çalıştığını belirtmektedir. Xorg'un yaygın olarak kullanılan bir diğer adı X11'dir.

Şu an giriş yaptığınız ekrandaki Ubuntu, Ubuntu on Wayland ve Unity seçeneklerinden hangisi seçiliyken giriş yaptıysanız o masaüstünü kullanıyorsunuz.

Ubuntu seçeneği Xorg görüntü sunucusuyla çalıştırılan GNOME masaüstü ortamını, Ubuntu on Wayland seçeneği Wayland görüntü sunucusuyla çalıştırılan GNOME masaüstü ortamını, Unity seçeneği Xorg (varsayılan ayarlı olduğu için) ile çalıştırılan Unity masaüstü ortamını ifade etmektedir.

Bu duruma göre GNOME zaten kurulu şu anda. Bu yüzden dilerseniz, Unity'i kaldırıp GNOME'u kullanabilirsiniz.Alternatif olarak kaldırmak yerine uç birimden bir komutla veya giriş yaparken seçeceğiniz Ubuntu seçeneğiyle GNOME'u kullanabilirsiniz.

Yardıma ihtiyacınız olursa çekinmeyin lütfen.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

soldanatar

Yardımlarınız için teşekkür ederim Unity'i kaldıracağım iyi çalışmalar herkese :)

Empat

Rica ederim. Sorununuz çözüldüyse konu başlığını [Çözüldü] olarak etiketlemenizi rica ediyoruz. [Çözüldü] etiketlemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız öğrenmek için buraya tıklayın.

meda

Gnome Shell doanım canavarı ve özelleştirmeyi seviyorsanız kazık gibi sistem. Eklentilerle bir yere kadar dahası eklentiler kararlılığı bozuyor. Mint-Cinnamon veya Manjaro-KDE tavsiye ederim. KDE uygulamalarındaki küçük özelliklerse sistem kendisine bağlıyor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

programmer

Xubuntu'yu beğenmedi iseniz MATE'i öneririm. Çok dağıtım kullanıyor. Güncellenmesi ve kararlılılığı Xubunutu'ya göre biraz daha iyi gibi geldi. ama en hızlı olan bence Xubuntu
'dur. Siz de niye yavaşlattı acaba. Sisteminiz nedir? MATE biraz daha yavaş ama pek fark yok. Düşük doanımlar için güncel bir alternatif de Gnome Flashback Metacity'dir. MATE'de biraz yavaş, Xorg GNOME3 gnome-shell'den hızlıdır.