Ubuntu 18.04 Ekran Parlaklığı Değişmiyor

Başlatan aderinkaya, 04 Ekim 2018 - 21:20:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aderinkaya

Merhabalar,

Belirttiğim sürümde ekran parlaklığını ayarlardan değiştiriyorum fakat ekranda değişmiyor. Sebebi nedir? Nasıl düzeltebilirim? Sİstem güncel..

arda@ardapc:~$ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 540M] (rev a1)

cosmicowl

Daha önce bende böyle bir sorunla karşılaşmıştım, max değerini değişince düzeldi. Bu komutun çıktısını verir misiniz? ls /sys/class/backlight/

aderinkaya

[mention=642097]@cosmicowl[/mention] bana sanki varsayılan grafik kartı ayarı ile alakalı gibi geliyorda nasıl olur bilmiyorum top sizde :)

arda@ardapc:~$ ls /sys/class/backlight/
acpi_video0  intel_backlight

cosmicowl

Bu komut ile maksimum parlaklık dosyasını açtıktan sonra kendinize göre değişiklik yapın.cd /sys/class/backlight/acpi_video0
sudo gedit max_brightness
Aynı dizindeki actual_brightness ve brightness dosyalarına da bakabilirsiniz, bunlar arasında uyuşmazlık vardır. Örneğin max_brightness dosyasındaki değer çok küçüktür o yüzden değiştiremiyor olabilirsiniz.

aderinkaya

[mention=642124]@cosmicowl[/mention] max_brightness belgesinde ki değer 10 actuel_brightness de ki değer 9. ikisinide 10 yapıp tekrar ayarlamak istedim fakat belgeyi kaydetmek istediğimde yetki yok dedi. dizinde sudo su ile root olarak çalıştırdım belgeyi yine izin vermedi.

cosmicowl

Nano ile açar mısınız sudo nano max_brightness

aderinkaya

[mention=642140]@cosmicowl[/mention] nano ile düzenlemeye çalıştığımda da yazma hatası veriyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

systmrrr

aderinkaya

[mention=642165]@systmrrr[/mention] aynen sudo nano actual_brightness şeklinde.

if

@aderinkaya,

sudo tee /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness <<< 5
sudo tee /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness <<< 5

komutlarından hangisi iş görüyor?

aderinkaya

[mention=642206]@if[/mention] sudo tee /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness <<< 5 bu ekran parlaklığını kısıyor hocam :) 5'i girince ekran kap kara kesildi hemen üst yapıp 900 girdim :D aman lütfen böyle durumlar için uyarın beni iş yerindeyim sürekli bir çalışma oluyor veri kaybı sıkıntı olur :)

if

acpi_backlight=vendor çekirdek önyükleme parametresiyle[1] sistemi açtığınızda ekran parlaklığını değiştirebiliyor musunuz?

[1] https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri

speakerXXL

Alıntı yapılan: aderinkaya - 10 Ekim 2018 - 12:17:26
[mention=642206]@if[/mention] sudo tee /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness <<< 5 bu ekran parlaklığını kısıyor hocam :) 5'i girince ekran kap kara kesildi hemen üst yapıp 900 girdim :D aman lütfen böyle durumlar için uyarın beni iş yerindeyim sürekli bir çalışma oluyor veri kaybı sıkıntı olur :)

Bu komut işe yarıyorsa, buradaki öneriyi deneyebiliriniz.

aderinkaya

[mention=642210]@if[/mention] hiç denemedim. Lakin sudo tee /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness <<< 400 bu şekilde düşürebiliyorum.
[mention=642212]@speakerXXL[/mention] bahsettiğiniz konuyu uyguladım ama düzelmedi hocam.

speakerXXL

inxi paketini yükleyip şağıdaki komutların çıktılarını paylaşınız.

inxi -SGMxx
cat /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
cat /proc/cmdline

aderinkaya

[mention=642494]@speakerXXL[/mention]
arda@arda:~$ inxi -SGMxx
System:    Host: arda Kernel: 4.15.0-36-generic x86_64 bits: 64 gcc: 7.3.0
           Desktop: Gnome 3.28.3 (Gtk 3.22.30-1ubuntu1) dm: gdm3
           Distro: Ubuntu 18.04.1 LTS
Machine:   Device: laptop System: LENOVO product: HuronRiver Platform v: Ideapad Z570 serial: N/A
           Mobo: LENOVO model: Emerald Lake v: FAB1 serial: N/A
           UEFI: LENOVO v: 45CN38WW date: 10/21/2011
           Chassis: type: 10 v: 0.1 serial: N/A
Graphics:  Card-1: Intel 2nd Generation Core Integrated Graphics Controller
           bus-ID: 00:02.0 chip-ID: 8086:0116
           Card-2: NVIDIA GF108M [GeForce GT 540M]
           bus-ID: 01:00.0 chip-ID: 10de:0df4
           Display Server: x11 (X.Org 1.19.6 ) drivers: i915,nouveau
           Resolution: 1366x768@60.00hz
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Sandybridge Mobile
           version: 3.3 Mesa 18.0.5 (compat-v: 3.0) Direct Render: Yes
arda@arda:~$ cat /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
Section "Device"
    Identifier  "card0"
    Driver      "intel"
    Option      "Backlight"  "intel_backlight"
    BusID       "PCI:0:2:0"
EndSection
arda@arda:~$ cat /proc/cmdline
BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-4.15.0-36-generic root=UUID=2d073fc0-9f20-4a75-9eb6-feb23c5da85e ro quiet splash vt.handoff=1
arda@arda:~$

speakerXXL

Burada sizinkiyle tamamen aynı aygıtın sorunu 20-intel.conf yapılandırma dosyası ile çözülmüş. Tek fark sizin Nvidia sahipli sürücüsünü kurmamış olmanız sanırım.

aderinkaya

[mention=642497]@speakerXXL[/mention] yukarıda @if link vermişt https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=50274.msg575877#msg575877 bu adresde denedim onu düzelmedi. Güncelleme ayarları bölümünden sahipli denenmiş sürüme geçsem bir değişiklik olur mu aceba?