Ubuntu 18.04.01 zamanlı oto reboot komutu nasıl yapılır...

Başlatan prolab, 30 Eylül 2018 - 16:45:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

prolab

Merhaba, ubuntu 18.04.01 .x64 desktop sürümü kullanıyorum. Cihaz Çalışırken istediğim saatte otomatik olarak reboot etmesini istiyorum. Nasıl yaparım ?
Crontab dosyasına
00 01 * * * root reboot komutu ekledim malesef olmadı...
Yardımlarınızı bekliyorum...

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

prolab

Alıntı yapılan: meda - 30 Eylül 2018 - 17:22:40
sudo shutdown -P +60
Dakika cinsinden hesaplar.
60 dakikada bir reboot eder demek mi ?

Ve nereye editleyeceğim bu komutu ?

meda

sudo shutdown -r  +1
1 dakika sonra yeniden başlatır.

sudo shutdown -P +60
60 dakika sonra kapatır.

Komutlardaki sayıları dakika olarak yazıp enter tuşuna basın bu kadar.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ethernity

Alıntı yapılan: prolab - 30 Eylül 2018 - 17:32:35
Alıntı yapılan: meda - 30 Eylül 2018 - 17:22:40
sudo shutdown -P +60
Dakika cinsinden hesaplar.
60 dakikada bir reboot eder demek mi ?

Ve nereye editleyeceğim bu komutu ?

Terminalden. Ayrıca, eğer bir komutla ilgili ek özelliklerin ne olduğunu öğrenmek isterseniz komuttan sonra "--help" yazıp uygun parametreleri görebilirsiniz. Bu örneğimizde şöyle bir şey olacak:

sudo shutdown --help

Çıkan sonuç:
shutdown [OPTIONS...] [TIME] [WALL...]

Shut down the system.

--help      Show this help
  -H --halt      Halt the machine
  -P --poweroff  Power-off the machine
  -r --reboot    Reboot the machine
  -h             Equivalent to --poweroff, overridden by --halt
  -k             Don't halt/power-off/reboot, just send warnings
     --no-wall   Don't send wall message before halt/power-off/reboot
  -c             Cancel a pending shutdown

prolab

Benim istediğim tam olarak şu. Ubuntu desktopu gün içerisinde her gün aynı saat veya saatlerde reboot etmesini istiyorum. Ta ki ben o komutu silene kadar...
Terminal ile değil de rc.local, crontab veya herhangi bir script dosyasına editleyeceğim komutla olsun istiyorum.

Teşekkürler...

ethernity

Şimdi fark ettim. Soruda 'reboot' sorulmuş, konu 'shutdown'a kaymış. 

prolab

Alıntı yapılan: ethernity - 30 Eylül 2018 - 19:19:14
Şimdi fark ettim. Soruda 'reboot' sorulmuş, konu 'shutdown'a kaymış.
[emoji17] evet maalesef ...

mhmtkrktr

Şu çıktılar ne diyor?
systemctl status cronie.service
crontab -l

Ayrıca o girdiyi yol belirterek yazmayı deneyebilirsin,
type -P reboot

örnek;
00 01 * * * root /usr/bin/reboot

programmer

Hangi crontab dosyasına yazdığınız şu açıdan önemli: Eğer crontab komutu ile açılan  cronetab dosyasına yazdı iseniz, o komutlar sadece dosyası yazan kullanıya aittir, yani ancak kullanıcı giriş yapmış ise çalışır. bütün kullanıcılarda çalışacak bir zamanlanmış görev için global crontab dosyasını yani /etc/crontab dosyasını kullanmak gerekir.

sudo gedit /etc/crontab

komutunu deneyebilirsiniz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Ekim 2018 - 10:39:52

Kullanıcılar ait crontab dosyalarını listelemek isterseniz ise şu komutu kullabilirsiniz:
sudo ls /var/spool/cron/crontabs -l

prolab

Alıntı yapılan: programmer - 02 Ekim 2018 - 10:33:15
Hangi crontab dosyasına yazdığınız şu açıdan önemli: Eğer crontab komutu ile açılan  cronetab dosyasına yazdı iseniz, o komutlar sadece dosyası yazan kullanıya aittir, yani ancak kullanıcı giriş yapmış ise çalışır. bütün kullanıcılarda çalışacak bir zamanlanmış görev için global crontab dosyasını yani /etc/crontab dosyasını kullanmak gerekir.

sudo gedit /etc/crontab

komutunu deneyebilirsiniz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Ekim 2018 - 10:39:52

Kullanıcılar ait crontab dosyalarını listelemek isterseniz ise şu komutu kullabilirsiniz:
sudo ls /var/spool/cron/crontabs -l

sudo gedit /etc/crontab bu kod root kullanıcısı olarak etc içindeki crontab dosyasına yazmak için kullanılan kod. Bu kod ile terminalde açılan crontab dosyasına hangi komutu yazmak lazım ?
Ben bunu soruyorum ....

programmer

Yukarda arkadaşlar anlat6ıp örneklendirmiş zaten , ama ben biraz aha anlatmaya çalışayım kendi/etc/crontab dosyam üzerinden.

gksu gedit /etc/cronetab

(...)

# m h dom mon dow user command
17 * * * * root    cd / && run-parts --report /etc/cron.hourly
25 6 * * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )
47 6 * * 7 root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.weekly )
52 6 1 * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.monthly )

Yukardaki ifadede ki "dom" day of month" yani ayın günü demekt gibi en alt satırda "1" değerini almış. Yani ayın birinde ilgili komutu çalıştırıyor. Aya bağlı olmafığı durumlarda buna "*" değeri veriyoruz.  mon ayın rakamla yazılışıdır. Yani hangi ayda çalıştırmak istiyoruz. dow ise haftawnın raklamla günüdür.  Pazar 0'dır. "m" dakika, "h" ise saati gösterir. "25 6* * *" demek. Her gün saat 6:25'de işlem yap demektir.
Burada daha ayrıntılı bir açıklama bulabilirsiniz.