Windows yanina ubuntu kurdum windows a giremiyorum!!!!!!

Başlatan ahmetefe, 22 Eylül 2018 - 14:07:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetefe

Arkadaslar eskiden bilgisayarimda grub araciligiyla windows yanina ubuntu kurmustum gayet guzel calisiyordu. Yeni surumu usb ile yukledim ubuntu16.04 u sil ve ustune yukle yaptim. Suan direk ubuntu aciliyor Boot-Repair-Disk i denedim kablolu baglanti gerekiyormus bende kablo yok o yuzden o da ise yaramadi. Acil yardimci olursaniz cok sevinirim.

cosmicowl

Kablolu bağlantı derken? Hangi kısımda istiyor, defalarca kullandım hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım.

ahmetefe

Alıntı yapılan: cosmicowl - 22 Eylül 2018 - 14:21:16
Kablolu bağlantı derken? Hangi kısımda istiyor, defalarca kullandım hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım.

baglanti olmadan devam etmek zarar verebilir diyor baglanti seceneklerinde wifi goremedim ben

cosmicowl

ahmetefe

Uyarı internet bağlantısı olmadan devam etmek bilgisayarınzı başlamaz hale getirecektir. Lütfen genel ağa bağlanın. Devam etmek istiyor musunuz?
Evet    Hayır
Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

cosmicowl

Bunu okuyunca kıllandım açıkçası  ;D İnternet bağlantısı ile boot repair arasındaki tek bağlantıyı araçların son sürüme güncellenmesi açısından kurabiliyorum, ancak bence böyle bir uyarı varsa devam etmemek lazım. Ubuntu üzerinden de grubu düzeltebilirsiniz.

ahmetefe

Alıntı yapılan: cosmicowl - 22 Eylül 2018 - 14:45:35
Bunu okuyunca kıllandım açıkçası  ;D İnternet bağlantısı ile boot repair arasındaki tek bağlantıyı araçların son sürüme güncellenmesi açısından kurabiliyorum, ancak bence böyle bir uyarı varsa devam etmemek lazım. Ubuntu üzerinden de grubu düzeltebilirsiniz.
Onu da denedim ancak hata veriyor bazı yerlerde

cosmicowl

Manuel olarak mı denediniz yoksa aşağıda anlattığım gibi mi?
Bu komutlar ile ubuntuya boot repair tool'u yükleyebilirsiniz sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair
Uygulamayı başlattıktan sonra "Recommended Repair" (önerilen onarım) seçeneğini seçeceksiniz. İşlem tamamlandığında bir url bağlantısı verecek url adresini bir yere kaydedip yeniden başlatın.

ahmetefe

Alıntı yapılan: cosmicowl - 22 Eylül 2018 - 14:50:37
Manuel olarak mı denediniz yoksa aşağıda anlattığım gibi mi?
Bu komutlar ile ubuntuya boot repair tool'u yükleyebilirsiniz sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair
Uygulamayı başlattıktan sonra "Recommended Repair" (önerilen onarım) seçeneğini seçeceksiniz. İşlem tamamlandığında bir url bağlantısı verecek url adresini bir yere kaydedip yeniden başlatın.
Do you want to have all GRUB 2 files removed from /boot/grub ?
This will make the system unbootable unless another boot loader is installed.
Remove GRUB 2 from /boot/grub ?
Yes No
Burada ne yapmalıyım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Eylül 2018 - 15:12:08

[eklenti yönetici tarafından silindi]

cosmicowl

Boot-repair'i açtığınızda yüklediğiniz ekran görüntüsündeki pencere mi geldi, yoksa komutları kendiniz mi buldunuz? Dediğim şekilde boot repair'i yüklediyseniz ekteki gibi bir görüntü gelmeliydi. Yüklediğiniz resimdeki komutlardan sonra grubu yeniden yükleyip yapılandırmak içinde komutlar olmalı. Ancak göremediğim için bir şey diyemiyorum.

ahmetefe

Alıntı yapılan: cosmicowl - 22 Eylül 2018 - 16:00:54
Boot-repair'i açtığınızda yüklediğiniz ekran görüntüsündeki pencere mi geldi, yoksa komutları kendiniz mi buldunuz? Dediğim şekilde boot repair'i yüklediyseniz ekteki gibi bir görüntü gelmeliydi. Yüklediğiniz resimdeki komutlardan sonra grubu yeniden yükleyip yapılandırmak içinde komutlar olmalı. Ancak göremediğim için bir şey diyemiyorum.
komutları kullanmam gerektiği yukarıda yazıordu boot repairda ben bulmadım komutları

cosmicowl

Kusura bakmayın anlayamadım :) Önerilen onarma seçeneğini seçtikten sonra mı oldu? Yoksa boot repair'i yükledikten sonra ne oldu anlatır mısınız?

ahmetefe

tabiki anlatırım
öncelikle ben boot repair ı açtım önerilen onarımı seçtim daha sonrasında belli işlemler yaptı en son karşıma aşağıda fotodaki ekran çıktı ve bende dediğini yapıp terminale yazmam gerektiğini söylediği şeyleri yazdım daha sonra ise ikinci fotodaki şey çıktı ben de ne yapmam gerektiğini sormam gerektiğini düşündüm.

cosmicowl

Bu komutlar grubu kaldırmak için. Daha sonrasında başka komutlarda var mı?

ahmetefe

Alıntı yapılan: cosmicowl - 22 Eylül 2018 - 16:18:58
Bu komutlar grubu kaldırmak için. Daha sonrasında başka komutlarda var mı?
yok bu kadar komutlar.  terminalde çıkan şeye evet mi hayır mı demem gerektiğini söyleyebilirseniz çok iyi olur yani grubu kaldırmam gerekiyor mu

cosmicowl

Sadece bu komutu çalıştırıp yeniden başlatır mısınız? sudo update-grub  Gerçekten kusura bakmayın biraz uzadı ama emin olmadan bir şey yaptırmak istemiyorum.

ahmetefe

Alıntı yapılan: cosmicowl - 22 Eylül 2018 - 16:29:37
Sadece bu komutu çalıştırıp yeniden başlatır mısınız? sudo update-grub  Gerçekten kusura bakmayın biraz uzadı ama emin olmadan bir şey yaptırmak istemiyorum.
ahmetefe@Ahmets-Pc:~$ sudo update-grub
sudo: update-grub: command not found

bu çıkıyor

cosmicowl

Siz boot repair'in dediği işlemi kabul edin, bir bildiği vardır. Zaten öncesinde işlemler yapmış bu durumda tamamlamanız gerekir. Başlatmada sıkıntı olursa konuya devam edelim :)

ahmetefe

Tamamdır :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Eylül 2018 - 17:00:54

Hocam yeniden başlattım karşıma şöyle bir şey çıktı
Minimal BASH-like line editing is supported.For the first word, Tab lists possible command completions. Anywhere else Tab lists possible device or file completions.
grub>

cosmicowl

Elinizde her hangi bir dağıtımın live sistemi var mı? Yoksa temin ettikten sonra devam edelim.

ahmetefe

Herhangi bir dağıtım yok ama dediğim gibi usb min içinde boot repair var

cosmicowl

Boot repair'i boot edip uyarıyı dikkate almadan devam edip, daha sonra önerilen onarımı seçin. Ubuntu üzerindeyken boot repair grubu sildi bu yüzden açılmadı. Yine açılmazsa el ile düzeltmeyi deneyelim.

ahmetefe

cosmicowl

ahmetefe

Alıntı yapılan: cosmicowl - 22 Eylül 2018 - 17:32:50
Kişisel iletilere bakar mısınız?
Hocam kusura bakmayın telefondan giriyorum da kişisel iletiye nasıl cevap verildiğini bulamadım.