Ubuntu güncellemeleri hakkında bir soru.

Başlatan _newuser, 19 Eylül 2018 - 06:51:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

_newuser

Arkadaşlar merhaba daha önce kullandığım bazı linux sürümlerinde güncelleme sonrası sistem çökmüştü. Ubuntunun daha önce gele güncellemesini yaptıktan sonrada ses tamamen kaybolmuştu. Şuan yine güncelleme var ama yapıp yapmamakta kararsızım. Güncellemelerin sisteme zarar vermemesi için  nasıl bir yol izlemeli sizce ?  ???

illedelinux

Bu durumu sık yaşıyorsan saf Debian denemeni öneririm.
Aradaki fark şudur, bazı dağıtımlar sistemi güncel sayılabilecek paketlerle yürütür, bazıları ise bir-iki yıla varan eski paketleri tercih eder.
Güncel paketler yeni olduğundan daha kullanışlıdır ancak bahsettiğiniz gibi riski de bulunur, eski paketler güncel olmadığı için pek tercih edilmez ancak sorun yaşama riski çok daha azdır.
Sırf bu yüzden kullanıcılar dağıtımların ana deposunun yanı sıra daha güncel olan harici depolara da ihtiyaç duyarlar, eğer güncel paketlere zorunlu ihtiyaç yoksa sistemi ana depo üzerinden yürütmek çok daha sağlıklıdır. Bu yüzden Stable dediğimiz diğer adıyla Kararlı depoya sahip olan Debian Stable en iyi seçim olacaktır.
Ancak güncel paketlere daha çok ihtiyaç varsa Ubuntu, Arch ve Fedora uygundur. En güncel paketlere öncülük eden Fedora'dır, Arch dağıtımının AUR isminde harici depoları daha günceldir ama adı üstünde harici depolar.
Kısaca özetlemeye çalıştım, seçim sizin.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

_newuser

Alıntı yapılan: illedelinux - 19 Eylül 2018 - 10:38:17
Bu durumu sık yaşıyorsan saf Debian denemeni öneririm.
Aradaki fark şudur, bazı dağıtımlar sistemi güncel sayılabilecek paketlerle yürütür, bazıları ise bir-iki yıla varan eski paketleri tercih eder.
Güncel paketler yeni olduğundan daha kullanışlıdır ancak bahsettiğiniz gibi riski de bulunur, eski paketler güncel olmadığı için pek tercih edilmez ancak sorun yaşama riski çok daha azdır.
Sırf bu yüzden kullanıcılar dağıtımların ana deposunun yanı sıra daha güncel olan harici depolara da ihtiyaç duyarlar, eğer güncel paketlere zorunlu ihtiyaç yoksa sistemi ana depo üzerinden yürütmek çok daha sağlıklıdır. Bu yüzden Stable dediğimiz diğer adıyla Kararlı depoya sahip olan Debian Stable en iyi seçim olacaktır.
Ancak güncel paketlere daha çok ihtiyaç varsa Ubuntu, Arch ve Fedora uygundur. En güncel paketlere öncülük eden Fedora'dır, Arch dağıtımının AUR isminde harici depoları daha günceldir ama adı üstünde harici depolar.
Kısaca özetlemeye çalıştım, seçim sizin.
Cevap için teşekkür ederim. O zaman şuan sistem güncellemelerini yapmamak en doğrusu olacak benim için :) Bu arada daha önce deepin kullanıyordum debian tabanlıydı güncellemeden sonra sistem çökmüş daha sonra ubuntuya geçmiştim.

gecegezen

Kendim hiç kullanmadım ama "Timeshift" veya benzeri bir yazılım kullanarak si tam sistem yedeklemesi alıp güncellemeleri yapabilirsin bir sorun olursa yedeklerden geri dönersiniz biraz daha uğraşırsın ama daha güncel bir sistem sahibi olursun.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

_newuser

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2618.0  Favorilerimde böyle bir konu mevcut bakalım bir ara yedek almayı deneyeceğim.