Ubuntu yavaşladı sanki

Başlatan _newuser, 17 Eylül 2018 - 02:42:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

_newuser

Uygulama açılma süreleri, bilgisayar açılma süresi gecikiyor gibi ubuntuyu hızlandırmak ve ya bu taz kontrolleri yapabileceğim bir yer var mı ?

Elessar

systemd-analyze

çekirdek (kernel) ve kullanıcı uzayının (userspace) yüklenme müddetini

systemd-analyze blame

hizmetlerin yüklenme müddetlerini görebilirsiniz
USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

_newuser

Alıntı yapılan: Elessar - 17 Eylül 2018 - 11:53:59
systemd-analyze

çekirdek (kernel) ve kullanıcı uzayının (userspace) yüklenme müddetini

systemd-analyze blame

hizmetlerin yüklenme müddetlerini görebilirsiniz

Teşekkürler. Durum iyimi sizce ? :)
systemd-analyze
Startup finished in 3.625s (kernel) + 1min 34.648s (userspace) = 1min 38.274s
graphical.target reached after 1min 26.854s in userspace

cosmicowl

Bence daha iyi olabilir :) systemd-analyze blame çıktısını ve bilgisayarınızın özelliklerini verirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz.

_newuser

Emektar oldu artık makine bence :)

cosmicowl

O zaman efektleri kapatabilirsiniz, giriş animasyonu varsa kaldırabilirsiniz, xfce gibi masaüstü ortamlarına geçebilirsiniz aklıma gelenler bunlar :)

illedelinux

Alıntı yapılan: _newuser - 18 Eylül 2018 - 07:40:04
Emektar oldu artık makine bence :)

Şirket gibi özel işler dışında GNU/Linux ortamında hiç bir makine emektar olmaz, sırf bu yüzden elliden daha fazla oturuma sahiptir, ayrıca kendi oturumunu yapma imkanın da bulunuyor. Ama illa ki para harcayacağım dersen o ayrı konu.
Kullandığım makine tam on iki yıllık, Cinnamon, Budgie, Mate, Xfce, Lxde, Lxqt, Openbox, JWM gibi oturumları son derece rahat kullanıyorum, en küçük bir aksama, donma yaşamıyorum. Üstelik ekran sürücü de hiç bir zaman kurmam, buna rağmen bu on iki yıllık makine banamısın demiyor.
Belki bunun bir şans olduğunu düşünebilirsin, olabilir ama GNU/Linux'u tanırsan en eski makineyi dahi canlandırabilirsin. Zira bu makineden önce kullandığım altı adet daha eski ve daha zayıf makinelerde dahi şikayetim olmadı.
Diyeceğim odur ki, Ubuntu olmazsa Xubuntu kullanırsın o da olmazsa Lubuntu var, daha da olmazsa sistemi koklayarak çalışan Bunsenlabs var, GNU/Linux'da çareler tükenmez, yeter ki onunla yaşamayı iste, gerisi gelecektir.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

_newuser

Cevaplarınız için teşekkür ederim.  :)

ramos11

Masaüstü olarak xfce en iyisi bence. Xfce denemelisin.

woke.tr

Bende biraz yavaşlama söz konusuydu xfce masaüstünü kurdum ubuntuya fişek gibi oldu :d