Fedora UEFI modunda yükleme sorunu

Başlatan suleymankndlc, 11 Eylül 2018 - 21:48:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

suleymankndlc

Merhabalar. Bir süre windows ile birlikte ubuntu kullandım. Ubuntuyu windows yanına legacy modda kurmuştum. Şimdi ise diski tamamen temizleyerek UEFI modunda kurmaya çalışıyorum fakat hata alıyorum. Hata ekte fotoğraf olarak ekli.

Disk stiline baktım gpt olarak görünüyor fakat kurulum yapmıyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

gecegezen

efi sistemlerde bir tane en azından efi bölüm (partition) oluyor. Diskin başına(yeri çok önemli değil ama hatırlaması kolay) 500 mb kadarlık (100mb bile olur.) bir bölüm oluşturun ve format efi system partation (fat32) bağlama noktası /boot/efi olsun geri kalanı normal bir şekilde devam edin.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

suleymankndlc

Alıntı yapılan: gecegezen - 11 Eylül 2018 - 21:53:02
efi sistemlerde bir tane en azından efi bölüm (partition) oluyor. Diskin başına(yeri çok önemli değil ama hatırlaması kolay) 500 mb kadarlık (100mb bile olur.) bir bölüm oluşturun ve format efi system partation (fat32) bağlama noktası /boot/efi olsun geri kalanı normal bir şekilde devam edin.
Teşekkürler kuruluma başlayabildim kurulumdan sonra sonucu bildiririm.
Bu arada Secure Boot'un açık ya da kapalı olması bir şey değiştirir mi?
_________
Kurulum sorunsuz olarak tamamlandı. Tekrar teşekkür ederim iyi günler.

gecegezen

Bu çok genel bir soru secure boot sadece efi dosyalarında sifreleri anakartaki sifrelerle kontrol ediyor (kurcalanmaya karşı önlem olarak) eskiden sadece windowskileri kabul ediyorlardı ama artık ubuntu ve bir kaç dağıtımıda kabul ediyorlarlar ama bazı anakartlar özellikle eski olanlar hala kabul etmeye bilir.
Kısaca ek bir güvenlik önlemi ama bir çok dağıtımda sorun çıkarabilir mesela ubuntu benim makinede 3 tane girdi oluşturuyor (efi dosyası) secure boot açarsam anakart sadece bir tane girdiden boot ediyor diğer iki girdiği kabul etmiyor.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw