Ubuntu 18.04 Windows 10 Çift Boot Sorunu(Sanırım UEFI)

Başlatan bluntk, 11 Eylül 2018 - 13:05:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bluntk

Merhaba değerli forum sakinleri. Windowsta yazılımsal pek çok hatayla uğraştıktan sonra biraz araştırma yapıp linux kurmaya karar verdim. Bilgisayarı ağırlıklı olarak kod yazmak için kullanıyorum ve biraz değişiklik yapıpı daha sade bir işletim sistemi olan ubuntuyu kurup windowstan kademeli olarak ayrılmayı planlıyordum. Ubuntu 18.04 sürümünü resmi sitesinden iso olarak indirip rufusla usb ye attım. Yüklemeye başlamadan önce 250 GB'lık bir alan ayırdım ve usb ile kurulumu yaptım. Sanırım bu dördüncü denemem ancak hiç birininde istediğim sonucu alamadım. BIOS ta uefi seçili, windowsta kontrol ettiğimdede uefi gösteriyor. Ubuntu'yu bir kaç kez windowsun yanına kur diye işaretledim bir kezde en alttaki olan diğerde ayırdığım bölümü seçerek yükledim. Ancak hiç bir seferinde bilgisayar açılırken bana hangi sistemi seçmem gerektiğini sormadı. İkisinden birini açmak için her seferinde boot ekranına girip (benim bilgisayarımda f12) oradan seçmem gerekiyor. Ayrıca windowsun saati her seferinde yaklaşık 3 saat geri gidiyor. Ubuntuda yaşadığım öncellikle sorunlar bunlar, gerçekten windowstan kopup daha düzgün ve stabil bir sistemde ilerlemek ve bununda linux tabanlı olmasını istiyorum. Bu konu hakkında yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler,  iyi forumlar

gecegezen

Öncelikle saat sorunu neden kaynaklandığı ve nasıl çözüleceği için;https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows_ve_Ubuntu_y%C3%BCkl%C3%BC_bilgisayarda_saat_sorununun_%C3%A7%C3%B6z%C3%BCm%C3%BC
Saat sorununda window veya ubuntu üzerinde olan işlemlerden bir tanesini yapın yoksa durum terse döner ;)
Açılış sırası içinse Anakart ayarlarına girin ve oradan uefi sıralamasında ubuntuyu windowsun önüne alın o zaman grub windowsu görüp size sormalı.boot sıralaması çoğu anakarta cihaz sıralaması var birde cihazlar içinde sistem sıralaması oluyor benimkinde o şekilde.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

bluntk

Alıntı yapılan: gecegezen - 11 Eylül 2018 - 15:21:55
Öncelikle saat sorunu neden kaynaklandığı ve nasıl çözüleceği için;https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows_ve_Ubuntu_y%C3%BCkl%C3%BC_bilgisayarda_saat_sorununun_%C3%A7%C3%B6z%C3%BCm%C3%BC
Saat sorununda window veya ubuntu üzerinde olan işlemlerden bir tanesini yapın yoksa durum terse döner ;)
Açılış sırası içinse Anakart ayarlarına girin ve oradan uefi sıralamasında ubuntuyu windowsun önüne alın o zaman grub windowsu görüp size sormalı.boot sıralaması çoğu anakarta cihaz sıralaması var birde cihazlar içinde sistem sıralaması oluyor benimkinde o şekilde.

Merhaba saat sorunu için attığınız makaleye kesinlikle bakacağım. Açılışta işletim sistemi sorma olayını boot repair isimli harici yazılımla hallettim. Ancak ne varki ubuntuyu sorunsuz beklerken bu kadar sorunla başlamak açıkçası canımı sıktı. Skypela ilgilide sorun çıktı ayrıca markette itunes yok. Hep hayalimdeki o sorunsuz linux izlenimi yerle yeksan oldu malesef.

gecegezen

apple linux desteği konusunda pek bir bilgim yok windows üzerinde bile çok kötü olduğunu duydum sadece, itunes değince başımdan geçen bir olayı anlatım ubuntu 9.04 kuruluydu o zamanlar bir arkadaşım ipod almış içine müzik atamıyorum dedi o zman bende itunes üzerinden atıldığını duydum ama ubuntu ne yapar merak ettim bilgisayara bağladığım gibi rhythmbox açılmı içindeki müzikleri çalabildim ve hiç zorlamadan müzik gönderebilmiştim ama itunes son zamanda çok değişti galiba apple çok uzarğım.skype ise eskiden çok kullanırdım ama microsoft aldıktan sonra kullanmıyorum microsoftan değil sadece öğle denk geldi. ama skype sorunları genelde çözülüyordu eskiden.Farklı bir ortam hep ilk başta zorlar ben bir süre ubuntudan sonra win8 kullanmaya kalkmıştım yarım saat dayanamıyordum makineye hemen ubuntuya dönüyordum.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

bluntk

Alıntı yapılan: gecegezen - 11 Eylül 2018 - 22:31:42
apple linux desteği konusunda pek bir bilgim yok windows üzerinde bile çok kötü olduğunu duydum sadece, itunes değince başımdan geçen bir olayı anlatım ubuntu 9.04 kuruluydu o zamanlar bir arkadaşım ipod almış içine müzik atamıyorum dedi o zman bende itunes üzerinden atıldığını duydum ama ubuntu ne yapar merak ettim bilgisayara bağladığım gibi rhythmbox açılmı içindeki müzikleri çalabildim ve hiç zorlamadan müzik gönderebilmiştim ama itunes son zamanda çok değişti galiba apple çok uzarğım.skype ise eskiden çok kullanırdım ama microsoft aldıktan sonra kullanmıyorum microsoftan değil sadece öğle denk geldi. ama skype sorunları genelde çözülüyordu eskiden.Farklı bir ortam hep ilk başta zorlar ben bir süre ubuntudan sonra win8 kullanmaya kalkmıştım yarım saat dayanamıyordum makineye hemen ubuntuya dönüyordum.

iTunesta apple müzik satın aldığım için ihtiyacım vardı. Bu arada diğer tüm sorunlar sanırım adı boot manager olan bir programla çözüldü. Daha sonra okuyacaklar için bilgilendirme olsun. LAMP la ilgili bilginiz varsa sıradaki sorunumu bir de size danışayım yoksa başlık açmayı düşünüyorum.

systmrrr

_newuser

Alıntı yapılan: bluntk - 11 Eylül 2018 - 13:05:40
Merhaba değerli forum sakinleri. Windowsta yazılımsal pek çok hatayla uğraştıktan sonra biraz araştırma yapıp linux kurmaya karar verdim. Bilgisayarı ağırlıklı olarak kod yazmak için kullanıyorum ve biraz değişiklik yapıpı daha sade bir işletim sistemi olan ubuntuyu kurup windowstan kademeli olarak ayrılmayı planlıyordum. Ubuntu 18.04 sürümünü resmi sitesinden iso olarak indirip rufusla usb ye attım. Yüklemeye başlamadan önce 250 GB'lık bir alan ayırdım ve usb ile kurulumu yaptım. Sanırım bu dördüncü denemem ancak hiç birininde istediğim sonucu alamadım. BIOS ta uefi seçili, windowsta kontrol ettiğimdede uefi gösteriyor. Ubuntu'yu bir kaç kez windowsun yanına kur diye işaretledim bir kezde en alttaki olan diğerde ayırdığım bölümü seçerek yükledim. Ancak hiç bir seferinde bilgisayar açılırken bana hangi sistemi seçmem gerektiğini sormadı. İkisinden birini açmak için her seferinde boot ekranına girip (benim bilgisayarımda f12) oradan seçmem gerekiyor. Ayrıca windowsun saati her seferinde yaklaşık 3 saat geri gidiyor. Ubuntuda yaşadığım öncellikle sorunlar bunlar, gerçekten windowstan kopup daha düzgün ve *kararlı bir sistemde ilerlemek ve bununda linux tabanlı olmasını istiyorum. Bu konu hakkında yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler,  iyi forumlar

Windows üzerinde hangi yazılımsal hatalar ile karşılaşıp linuxa geçmeye karar verdiniz ?

Mecnun

Allah kula yakın, kul da Allah'a..

bluntk

Alıntı yapılan: systmrrr - 15 Eylül 2018 - 01:15:15
lamp gonder gelsn

Bilgisayara lampı kurdum ki localhost benim için hayati önem taşır, müşteriye teslimden önce burada yazım işlemi yapılır. Hız açısından çok önemli. Ancak lampta herhangi bir php dosyasını çalıştıramıyorum. phpinfo(); boş ekran gösteriyor. Asıl aldığım hata sanırım şu
Considering dependency mpm_prefork for php7.2:
Considering conflict mpm_event for mpm_prefork:
ERROR: Module mpm_event is enabled - cannot proceed due to conflicts. It needs to be disabled first!
Considering conflict mpm_worker for mpm_prefork:
ERROR: Could not enable dependency mpm_prefork for php7.2, aborting

Sanırım bir sürüm çakışması var ancak php5te aktif değil nereden biliyorum a2dismod yaptığımda aktif değil zaten dedi. Şuan en öncelikli sorunum bu.

Alıntı yapılan: Mecnun - 15 Eylül 2018 - 01:43:19
https://forum.debian.org.tr/index.php?topic=1206.0 Bu işini görecektir...

Çözüldü o sorun teşekkürler.

Alıntı yapılan: _newuser - 11 Eylül 2018 - 13:05:40
Windows üzerinde hangi yazılımsal hatalar ile karşılaşıp linuxa geçmeye karar verdiniz ?

NodeJSle ilgili sorunlarla başladı soğumam. Modüller yanlış yükleniyor veya yüklenmiyordu böylelikle sürekli gereksiz hataları çözmem gerekiyordu. Daha sonra Android Studio ve Cordovada benzer sorunlarla uğraştım. Performansla ilgilide şüphelerim vardı kullandığım bilgisayar 12 GB ram ve i7 işlemciye sahip ancak WebStorm, PHPStorm gibi uygulamalarda kasma söz konusuydu.

Mecnun

Dostum öncelikle sorun çözülmüş, yazdığını görüp baştan okuyunca farkettim kusuruma bakma ;D Sorunlar için bir şey diyemeyeceğim ancak ihtiyaçlarına bakarak sana iki işletim sistemi önerisinde bulunacağım. Öncelikle iTunes için ve istediğin kararlılığa ulaşman için bilgisayarına bir Hackintosh kurmanı tavsiye ederim. Hackintosh macOS'u Apple ürünü olmayan bilgisayarlarda çalıştırmaya yarayan bir işletim sistemi. Bir MacBook hissiyatı vermez tabii ama hem iTunes vb. uygulamalara erişimin olur, hem de donanımın uyumluysa çok *kararlı çalışır. Ben daha önce kurdum, Wi-fi kartım Intel ve desteklenmediğinden kaldırmak zorunda kaldım. Onun dışında Nvidia ekran kartları da desteklenmese de Intel ekran kartını elle tanıtabilirsin. Eğer sırf iTunes için uğraşa giremem diyorsan yine bir işletim sistemi önerisinde bulunayım sana. Arch ve Arch tabanlı işletim sistemleri kesinlikle işini görecektir. Arch'ı kurduktan sonra ihtiyaçların gerekçesinde uzunca derlemen gerekse de Manjaro ve Antergos gibi popüler Arch tabanlı dağıtımlarda o kadar da çok elle derlemen gerekmeyecek. Ama yok ille de Debian tabanlı olsun diyorsan bu sefer de bonus olarak Linux Mint'i önerebilirim. Kesinlikle Ubuntu'da karşılaştığın kadar sorun beklemeyecek seni Mint'te...

bluntk

Alıntı yapılan: Mecnun - 15 Eylül 2018 - 17:01:07
Dostum öncelikle sorun çözülmüş, yazdığını görüp baştan okuyunca farkettim kusuruma bakma ;D Sorunlar için bir şey diyemeyeceğim ancak ihtiyaçlarına bakarak sana iki işletim sistemi önerisinde bulunacağım. Öncelikle iTunes için ve istediğin kararlılığa ulaşman için bilgisayarına bir Hackintosh kurmanı tavsiye ederim. Hackintosh macOS'u Apple ürünü olmayan bilgisayarlarda çalıştırmaya yarayan bir işletim sistemi. Bir MacBook hissiyatı vermez tabii ama hem iTunes vb. uygulamalara erişimin olur, hem de donanımın uyumluysa çok *kararlı çalışır. Ben daha önce kurdum, Wi-fi kartım Intel ve desteklenmediğinden kaldırmak zorunda kaldım. Onun dışında Nvidia ekran kartları da desteklenmese de Intel ekran kartını elle tanıtabilirsin. Eğer sırf iTunes için uğraşa giremem diyorsan yine bir işletim sistemi önerisinde bulunayım sana. Arch ve Arch tabanlı işletim sistemleri kesinlikle işini görecektir. Arch'ı kurduktan sonra ihtiyaçların gerekçesinde uzunca derlemen gerekse de Manjaro ve Antergos gibi popüler Arch tabanlı dağıtımlarda o kadar da çok elle derlemen gerekmeyecek. Ama yok ille de Debian tabanlı olsun diyorsan bu sefer de bonus olarak Linux Mint'i önerebilirim. Kesinlikle Ubuntu'da karşılaştığın kadar sorun beklemeyecek seni Mint'te...

Önerilerin hepsini not aldım ancak bir süre Ubuntuyu denemeye devam edeceğim :)

Mecnun

[mention=641655]@bluntk[/mention] Tamamdır dostum, keyifli deneyimler!