[Çözüldü] Xampp kontrol paneli açmak masa üstüne kısayol oluşturmak

Başlatan Menow, 08 Eylül 2018 - 15:48:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Menow

Herkese merhaba;

Xampp kurulumunu https://www.apachefriends.org adresinden xampp-linux-x64-7.2.9-0-installer.run dosyasını indirerek;

chmod +x xampp-linux-x64-7.2.9-0-installer.run
./xampp-linux-x64-7.2.9-0-installer.run

komutlarıyla kurulumu başarılı bir şekilde gerçekleştirdim.

Kurulumun hemen ardından Xampp kontrol paneli görsel olarak ekrana geldi ve apache mysql sistemlerini başlattım. Sonra paneli çarpıdan kapadım gayet normal olarak.

Fakat paneli tekrar açamıyorum.

Sorun servisleri kapatıp açmak gibi bir sıkıntı değil. /opt/lampp/lampp start v.s. komutlarla hallediyorum ancak ben istiyorum ki;

• Paneli göreyim
  • Masaüstüne bu paneli açabileceğim bir kısayol oluşturayım

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Empat

Aşağıdaki komut sorununuzu çözecektir.
sudo /opt/lampp/lampp panel

Diğer Xampp komutları içinse şu komutu kullanabilirsiniz.
/opt/lampp/lampp --help

Eğer en baştaki komut '--help' komutuyla aynı çıktıyı verirse bu çözümü deneyin. Büyük ihtimal işe yarayacaktır. Bağlantıdaki çözümü anlayabilecek derecede ingilizce bilginiz yoksa daha detaylı yardımcı olmam için durumu belirtmeniz yeterli.

Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

Menow

.Malesef panel komutu işe yaramıyor. Linkini verdiğiniz çözüme de baktım ama gksu bile yok sistemde. Kurulmuyorda gksu. 18.04 de paketlerden çıkarılmış sanırım.  usr/share/application klasöründe xampp ile alakalı bir kısayol da yok. Bunu sıfırdan mı oluşturucaz bilemiyorum ama şimdilik gksu olmadığında çözümü uygulayamadım.

Yinede ilginize teşekkürler.

gecegezen

gksu yavaş yavaş bütün dağıtımlardan çıkarılıyor lamp manager menüsü için;
sudo /opt/lampp/manager-linux-x64.runyada aşağıdaki kullanarak bir başlatıcı oluşturabilirsiniz.
pkexec env DISPLAY=$DISPLAY XAUTHORITY=$XAUTHORITY /opt/lampp/manager-linux-x64.run
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

speakerXXL

Menow

[mention=641501]@gecegezen[/mention] [mention=641502]@speakerXXL[/mention] [mention=641486]@Empat[/mention]

Çok teşekkürler istediğime tam anlamıyla kavuştum. Çok sağolun.