Xubuntu Sonrası Yaşadğım Problemler

Başlatan emreshepherd, 07 Eylül 2018 - 13:42:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emreshepherd

Merhaba,

Manjaro, Mint ve Ubuntu'dan sonra doğru işletim sistemini bulduğumu düşünmeye başlamıştım ki bazı sorunlarla karşılaştığımı gördüm. Fakat nasıl çözüm üretebileceğimi bilmiyorum. Araştırdım ama bir sonuca ulaşamadım.

1. Bilgisayarı her açtığımda numlock ve klavya aydınlatması varsayılan ayarlara dönüyor. (dconf ile aradım ama bulamadım.) (Klavye aydınlatması = 1, numlock = disable)
2. TLP'yi kurdum fakat emin olamadım. Görüşünüzü almak isterim:
TLP'yi kurmama rağmen pill hızlı bittiği için şu satırı:

sudo gedit /etc/default/grub
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nouveau.runpm=0"

Aşağıdaki gibi değiştirdim. Fakat henüz yeni test ediyorum. Tam emin değilim fakat bu değişiklikten sonra düzeldi sanırım. Çünkü kalan süreyi daha fazla gösteriyor.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash intel_pstate=disable"

3. "Oturumu kaydet" seçeneği tam olarak ne sağlıyor?
4. İşletim sistemini henüz daha yeni kurmama rağmen iki defa bilgisarı ısrarla kapatmadı. Hata penceresi "...uzakta..."(mesajı hatırlamıyorum) gibi bir mesaj veriyordu. Sürekli kapata tıklasamda aynı pencereyi gösteriyordu.
Mesaj: Çıkış yapılırken hata alındı: Kapatma istenirken oturum yöneticisi uzakta durumunda olmak zorunda. (Yine aynı mesajı aldım)

5. Tam emin olmamakla birlikte, işletim sisteminin geç açıldığını düşünüyorum. Doğrulunu nasıl kontrol edebiliriz bilmiyorum.
6. Pencere konumları hep  aynı yerden başlıyor. Örnek: Gedit sürekli sol-üst köşede açılıyor. Ayarlardan merkeze konumlu.
7. Biraz önce "inxi -Fxxx" komutu çalışmadığı için "Çıkış yap" butonuna tıkladım tekrar oturum açmak için. Siyah ekranda kaldı ve tty ekranına geçiş yapabiliyorum. Ayrıca tty ekranından normal ekrana dönmek için bir komut var mı?

8. Bilgisayardan yine ses gelmiyor. Youtube üzerinden bir video açıyorum. (Sekmenin yanında bulunan ses simgesi çıkmıyor) Düzeldi sanmıştım yine aynı. Pulseaudio'ı kaldırıp yeniden kurmuştum bu arada. (Alternatif arıyorum aslında)

Hala inxi -Fxxx gelmiyor.
Bilgisayar kapanmıyor ya da yeniden başlamıyor. Kala kaldım. Ne yapmalıyım?

//Xubuntu'yu yeniden kuruyorum. Bazı problemler varsayılan olarak vardı. Klavya aydınlatması, numlock ve pilin bitmesi gibi. Bu sorunlara çözüm aramaktayım.

Teşekkürler.

cosmicowl

Bildiklerime cevap vereyim:
1) home dizininde .profile adlı bir dosya oluşturun ve satırları oraya girin
3) O sırada çalışan uygulamaları bir dahaki başlatmada otomatik başlatmaya yarıyor
5)Bu komutla başlatma detaylarını görebilirsiniz:systemd-analyze
7)Bu şekilde inxi paketini kurun daha sonra deneyin:sudo add-apt-repository ppa:unit193/inxi
sudo apt-get update
sudo apt-get install inxi

Tty ekranında ctrl alt f7 kısayoluyla grafik arayüzüne dönebilirsiniz.

emreshepherd

[mention=641447]@cosmicowl[/mention] yanıtınız için teşekkür ederim. Xubuntu tekrar kurdum. İlk açılışta güncellemeleri yaptım. Bilgisayarı yeniden başlatmamı istedi fakat yeniden başlatmadı. Bilgisayarı tekrar açtım ve tekrar yeniden başlata tıkladım sadece duvar kağıdı kalıyor ve bekliyor. Kuralı birkaç dakika oldu...

Kubuntu denesem aynı problemleri yaşar mıyım acaba

cosmicowl

[mention=641448]@emreshepherd[/mention]Siz bilirsiniz KDE diğer masaüstlerine göre biraz ağır bir ortam, aklınızda olsun :)

emreshepherd

[mention=641449]@cosmicowl[/mention] Xubuntu'yu daha birkaç dakika evvel kurdum ona rağmen bilgisayar yeniden başlamıyor vs. Yaklaşık 5 gündür Windows'dan Linux'a geçmeye çalışıyorum. Manjaro Xfce, Mint Cinnamon & Mate denedim olmadı. Ubuntu Gnome masaüstünü ben sevmedim. Her şey yoluna girdi sandım sorunlar yine baş gösterdi. Hybrid GPU kullanıyorum. Bu yüzden önceki işletim sisteminde dalgalanma / yırtılma ve fan hızı gibi problemleri çözememiştim. Ubuntu'da ise bu problemler yok. Ama şimdi de bunlar var. Anlayamıyorum. Kaynakta bulamıyorum. Stabil değil hiçbiri.

cosmicowl

Bilgisayarınızda hangisinin kararlı çalışacağını kimse bilemez. En doğrusu sizin yaptığınız gibi en az hata çıkaran dağıtımı kurup hataları da çözmeye çalışmak.

emreshepherd

Ne yaptıysam olmuyor. Çözemiyorum.
Bilgisayar yeniden başlamıyor. Bir komut çalışıyor o da yeniden başlatmak yerine bilgisayarı kapatıyor.

http://michalorman.com/2013/10/fix-ubuntu-freeze-during-restart/

illedelinux

Bir dağıtımda normalde bu kadar sorun olmaz, md5 kontrolü yaptınız mı?
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

emreshepherd

[mention=641461]@illedelinux[/mention] evet. En kararlı Ubuntu'nun saf haliydi fakat onun masaüstünü ortamını sevmediğim için  Xubuntu kurdum. Fan hızı, yırtılma/dalgalanma, ekran kartı gibi problemlerim diğer dağıtımlara göre tamamen yok olmuştu. Fakat daha sonradan bilgisayarın yeniden başlat/kapat gibi düğmelerinin doğru çalışmadığını ve diğer sorunları fark ettim. Bununla ilgili zaten yabancı forumlarda defalarca konu açılmış (Tek değilim). Neyse artık Windows'a döndüm. Dağıtımların donanım arasında haberleşmesinde uyumluluk problemleri var. Kimisi başka problemi çözerken diğer başka problemi atlamış gibi görünüyor. Linux konusunda uzman değilim ama ciddi anlamda kararsızlık var gibi. Özellikle Manjaro ve Mint'te.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Daha müsait vakitte belki tekrar denerim.

illedelinux

Alıntı yapılan: emreshepherd - 08 Eylül 2018 - 14:00:21
[mention=641461]@illedelinux[/mention] evet. En kararlı Ubuntu'nun saf haliydi fakat onun masaüstünü ortamını sevmediğim için  Xubuntu kurdum. Fan hızı, yırtılma/dalgalanma, ekran kartı gibi problemlerim diğer dağıtımlara göre tamamen yok olmuştu. Fakat daha sonradan bilgisayarın yeniden başlat/kapat gibi düğmelerinin doğru çalışmadığını ve diğer sorunları fark ettim. Bununla ilgili zaten yabancı forumlarda defalarca konu açılmış (Tek değilim). Neyse artık Windows'a döndüm. Dağıtımların donanım arasında haberleşmesinde uyumluluk problemleri var. Kimisi başka problemi çözerken diğer başka problemi atlamış gibi görünüyor. Linux konusunda uzman değilim ama ciddi anlamda kararsızlık var gibi. Özellikle Manjaro ve Mint'te.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Daha müsait vakitte belki tekrar denerim.

GNU/Linux dağıtımları içinde son (yeni) kullanıcı için geliştirilen Linux Mint, Manjaro, Ubuntu gibi dağıtımlar gelişmiş ve kararlı dağıtımlardır.
Ancak son kullanıcı için de olsa GNU/Linux özgür yapısı itibariyle kur ve kullan şeklinde değildir, kullanıcı bazı işlemleri uygulamak ve öğrenmek durumundadır.
Bizler de ilk sıralar kur ve hiç bir şey yapmadan kullan mantığıyla hareket ediyorduk, kendi görevimizin farkında olmadan yaşadığımız sorunların kaynağını hep dağıtımlara atıyor kendimizi aklıyorduk. Daha dağıtımın isosunu indirdiğimizde dahi bizlere görev düştüğünün bilincinde değildik, usb'ye veya cd'ye yazdırdık mı işin bittiğini zan ediyorduk. Bu işin md5 kontrolü, güncellemesi, sürücü yüklenmesi gibi temel işlerin olduğunu ya bilmiyor ya da ciddiye almıyorduk. Komik olanı ise en küçük sorunda dağıtıma küfür etmemiz olmasıydı. Daha komik olanı ise kullanmaya kalktığımız işletim sisteminin gönüllüler ve özgür yazılım ile meydana geldiğini, kullanıcıya her türlü müdahale hakkı tanıdığının farkında olmayışımızdı. Oysa kontrolün dağıtımda değil, bizlerde olduğu gerçeğini anlama ve sorunların kendi araştırmamızla çözüleceği bilincinde olduğumuzda GNU/Linux'un bir cevher olduğunu da anlamış oluruz.

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

emreshepherd

Alıntı yapılan: illedelinux - 08 Eylül 2018 - 15:08:50
Alıntı yapılan: emreshepherd - 08 Eylül 2018 - 14:00:21

GNU/Linux dağıtımları içinde son (yeni) kullanıcı için geliştirilen Linux Mint, Manjaro, Ubuntu gibi dağıtımlar gelişmiş ve kararlı dağıtımlardır.
Ancak son kullanıcı için de olsa GNU/Linux özgür yapısı itibariyle kur ve kullan şeklinde değildir, kullanıcı bazı işlemleri uygulamak ve öğrenmek durumundadır.
Bizler de ilk sıralar kur ve hiç bir şey yapmadan kullan mantığıyla hareket ediyorduk, kendi görevimizin farkında olmadan yaşadığımız sorunların kaynağını hep dağıtımlara atıyor kendimizi aklıyorduk. Daha dağıtımın isosunu indirdiğimizde dahi bizlere görev düştüğünün bilincinde değildik, usb'ye veya cd'ye yazdırdık mı işin bittiğini zan ediyorduk. Bu işin md5 kontrolü, güncellemesi, sürücü yüklenmesi gibi temel işlerin olduğunu ya bilmiyor ya da ciddiye almıyorduk. Komik olanı ise en küçük sorunda dağıtıma küfür etmemiz olmasıydı. Daha komik olanı ise kullanmaya kalktığımız işletim sisteminin gönüllüler ve özgür yazılım ile meydana geldiğini, kullanıcıya her türlü müdahale hakkı tanıdığının farkında olmayışımızdı. Oysa kontrolün dağıtımda değil, bizlerde olduğu gerçeğini anlama ve sorunların kendi araştırmamızla çözüleceği bilincinde olduğumuzda GNU/Linux'un bir cevher olduğunu da anlamış oluruz.

Kesinlikle katılıyorum. Fakat donanım sürücüleriyle işletim sistemi arasındaki problemleri yok sayamayız. Tabii ki, karşılaştığım bir problemden dolayı işletim sistemini tamamen işe yaramaz ya da kullanışsız olduğunuz iddia etmiyorum. Yaklaşık 1 yıldır Linux dağıtımına geçmek için uygun zamanı gözlüyordum. Yaklaşık 5 gün boyunca ve her gün en az 6 saat kurduğum işletim sistemindeki problemleri giderebilmek adına çözüm aradım. Bu çözümleri, aynı zamanda ilgili dağıtımın forum sayfaları ve forumun üyeleri ile uğraştık. Esasında son kullanıcı değilim fakat Linux'ı yıllardır kullanan biri de değilim tabii. Bilgilendirme için teşekkürler.