Ubuntu NTFS kopyalama hatası

Başlatan karsli, 05 Eylül 2018 - 11:28:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karsli

Başlıkta da belirttiğim üzere Lİnux ortamında NTFS'e kopyalayamıyorum açıyorum fakat kopyalayamıyorum.Linux'ta yeniyim lütfen basitleştirilmiş anlatın...

erkan.unluturk

anladığım kadarıyla ntfs diskte okuma yazma sorunu yaşıyorsun.

sudo nautilus

dosyaları yönetici olarak açıp diske girmelisin.

karsli

Alıntı yapılan: erkan.unluturk - 05 Eylül 2018 - 11:35:37
anladığım kadarıyla ntfs diskte okuma yazma sorunu yaşıyorsun.

sudo nautilus

dosyaları yönetici olarak açıp diske girmelisin.
maalesef olmadı NTFS diski okuyor onda sıkıntı yok sadece yazma kısmında sorun var,zaten önemli kısmı burası Elemantary OS'da NTFS kısmında hiç sıkıntı yoktu ama o işletim sistemi de zayıftı.

Elessar

USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

gokhanayberk

Birçok kimse bunun bug olduğunu düşünmüş, bilmiyorum.
Ancak ben şunu yaptım, çalıştı, neden işe yaradığı konusunda derin bir bilgim yok, umarım işinize yarar:

Bildiğiniz üzere "Diskler" uygulaması, diskleri bağlıyor veya ayırıyor, (diskin bağlama seçeneklerini değiştirirseniz, fstab dosyasını da edit edebiliyor)
Böylece denerken her seferinde cihazı kapatıp açma derdinden de kurtuldum..

önce çalışmayan:
Daha önceki denemelerimde, windowstaki gibi olsun dedim ve /mnt altına D diye bir dizin açtım, sahibini de linux kullanıcı ismine atadım,
mkdir /mnt/D
sudo chown -R gokhan:gokhan D
gibi..

ve bildiğiniz üzere, mount'un sentaksı, "neyi nereye hangi seçeceklerle bağlayacağınız".. şeklindedir.
hep UUID si şu olan diski, /mnt/D ye bağla diye uğraştım,

(fstap içinde UUID=1F6A4F6A222C8B5A /mnt/D auto rw,user,defaults,x-gvfs-show 0 2 şeklinde bir satır oluşuyordu,)

ÇALIŞMADI (yazma hakkı vermedi, diski bağlayınca sahibi root:root oluyordu)

Ama
- menüden "Diskler" uygulamasını aç
- Şayet yazamadığın disk bağlı ise, kare şeklindeki stop'a bas, diski ayır.
- çarklarla gösterilen "ek bölümleme seçeneklerine" tıkla,
- Bağlama Seçeneklerini Düzenle.. ye gir.

Açılan pencerede
- Kullanıcı oturum ön tanımlıları anahtarını sola çek (ki edit edebilesin)
- Başlangıçta bağla ve Kullanıcı Ara Yüzünde göster işaretli (dosyalar uygulamasında, bağlanmış diski göstermesi için, komutun sonuna  x-gvfs-show yazısını ekliyor)
- parametrelerin olduğu alana (dördüncü text girilecek yer) bunu yaz (otomatik yazmadıysa)
rw,nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show

- FARKLI TANIMLA kısmı önemli,
  UUID=******  şeklinde senin diskinin ID si görülecek,
  bu şekilde gösterileni seç   (örneğin: UUID=1F6A4F6A222C8B5A)

- bunu seçtiğinde bir üstteki BAĞLAMA NOKTASI da otomatik olarak /mnt/1F6A4F6A222C8B5A şeklinde (senin diskinin id si, oluyor)
- Tamam de, çık, çıkarken şifreni soracak ki, root haklarına geçip, bu seçtiklerini fstab dosyasına yazsın..
- Sonra "Diskler" uygulamasında play tuşu gibi bir yere tıklayarak diskini tekrar bağla...

Böylece, sen id yi seçip, bağlama noktasını kendisinin belirlemesine izin verirsen; diskini 
/mnt/1F6A4F6A222C8B5A
noktasına bağlıyor, ve YAZMA HAKKINI da otomatik veriyor..(neden böyle yaptığı konusunda fikrim yok, ama işimi gördü)

yada  /etc/fstab dosyasında yazdığı hali ile

bu sentaks olmadı
UUID=1F6A4F6A222C8B5A /mnt/D auto rw,user,defaults1,x-gvfs-show 0 2

kendisinin oluşturduğu bu sentaks oldu..
UUID=1F6A4F6A222C8B5A /mnt/1F6A4F6A222C8B5A auto rw,nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0

Not: Ben daha önce Gpart uygulaması ile, ntfs D olan diskimin LABEL'ını D yapmıştım.
yukarıdaki gibi disk, dosya sistemine bağlanınca adını D olarak görüyorum, tavsiye ederim.

[eklenti yönetici tarafından silindi]