Elemantary Os "sudoers dosyası içinde değil.Bu olay rapor edilecek." hatası

Başlatan karsli, 04 Eylül 2018 - 11:06:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karsli

Başlıkta da belirttiğim gibi bu hatayı alıyorum ve hiç bir şey yükleyemiyorum bilir kişilir lütfen bir bakın...

cosmicowl

Önce bu komut ile yetkili olun su
Daha sonra bu komutu çalıştırın ve tekrar deneyin. echo "kullanıcıadınız ALL = (ALL) ALL" >> /etc/sudoers

karsli

Alıntı yapılan: cosmicowl - 04 Eylül 2018 - 11:56:41
Daha sonra bu komutu çalıştırın ve tekrar deneyin. echo "kullanıcıadınız ALL = (ALL) ALL" >> /etc/sudoers

su komutunu giriyorum fakat --yetkilendirme hatası-- diyor.

cosmicowl

Alıntı yapılan: karsli - 04 Eylül 2018 - 13:30:58

Bunun için sudo su komutunu girmeniz gerekecek ama sudo çalışmıyor :) Bu durumda live sistemle boot edip /etc/sudoers dosyasını yetkili bir metin editörü ile açıp kullanıcıadınız ALL = (ALL) ALL  satırını elle girmeniz gerekir. Aklıma başka bir çözüm gelmiyor bilen arkadaşlar yazsınlar.

karsli

Alıntı yapılan: cosmicowl - 04 Eylül 2018 - 14:31:47
Alıntı yapılan: karsli - 04 Eylül 2018 - 13:30:58

Bunun için sudo su komutunu girmeniz gerekecek ama sudo çalışmıyor :) Bu durumda live sistemle boot edip /etc/sudoers dosyasını yetkili bir metin editörü ile açıp kullanıcıadınız ALL = (ALL) ALL  satırını elle girmeniz gerekir. Aklıma başka bir çözüm gelmiyor bilen arkadaşlar yazsınlar.
sudoers dosyası belirtilen klasörde yok

cosmicowl

karsli

cosmicowl

sudo apt-get install gnome-disk-utility   komutu ile disk aracını yükleyin açın, asıl sisteminizin yüklü olduğu bölümü bağlayın. Bağladığınız bölümü dosya yöneticisi ile açın /etc/sudoers dosyasını bulun, yetkili bir metin editörü ile açıp verdiğim satırı ekleyin.

illedelinux

Kullandığın dağıtımda su komutunu girmene gerek yok, o da Ubuntu gibi doğrudan sudo komutu girmelisin.
Kontrol etmek için alttaki komutu girin, xxx yazan yere kullandığınız not defteri adını yazın.
sudo xxx /etc/sudoers

Açılan dosya içeriği böyle olmalı, örneğin bendeki sudoers dosya içeriği böyledir.

#
# This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
#
# Please consider adding local content in /etc/sudoers.d/ instead of
# directly modifying this file.
#
# See the man page for details on how to write a sudoers file.
#
Defaults env_reset
Defaults mail_badpass
Defaults secure_path="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/snap/bin"

# Host alias specification

# User alias specification

# Cmnd alias specification

# User privilege specification
root ALL=(ALL:ALL) ALL

# Members of the admin group may gain root privileges
%admin ALL=(ALL) ALL

# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo ALL=(ALL:ALL) ALL

# See sudoers(5) for more information on "#include" directives:

#includedir /etc/sudoers.d

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

karsli